Diyet

Zayıflamaya Yardımcı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Zayıflamaya Yardımcı Olan Yiyecekler Nelerdir? Lif oranı yüksek, protein ve düşük kalorili besinler tüketmek kilo vermek isteyenler için oldukça etkili olacaktır. Peki Zayıflamaya yardımcı yiyecekler nelerdir sizler için sıraladık!

Zayıflamaya Yardımcı Olan Yiyecekler Nelerdir? Kilo vermek isteyenler için tüketilen besinlerin önemi bir hayli fazladır. Bazı yiyecekler var ki kilo vermede oldukça etkili. Peki bunlar neler mi? İşte cevabı..

Karnabahar

Karnabahar, az kalori içermesi ve formda kalmaya ve daha fazla tokluk sağlamaya yardımcı olan lif açısından zengin olması nedeniyle kilo verme sürecinde sıklıkla tercih edilir. Sebze, yüksek potasyum içeriği içerdiğinden kas sağlığını korumanın yanı sıra yüksek antioksidan içeriği nedeniyle cildi iyileştirmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olur.

Zayıflamaya Yardımcı Olan Yiyecekler Nelerdir
Zayıflamaya Yardımcı Olan Yiyecekler Nelerdir

Mercimek

Mercimek hem sebze hem de protein olarak sayılır. Baklagiller bol miktarda lif, günlük folatın %50’sini ve günlük demir önerimizin %45’ini sağlar. Magnezyum açısından zengin olduğu için vaskülarizasyona, besin maddelerinin kan yoluyla taşınmasına ve damarların ve atardamarların yapılarını daha esnek hale getirerek kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olur. Lif açısından zengin olduğu için mercimeğe yatırım yapmalıdır. Lifler, tokluk hissini arttırmanın yanı sıra sindirim sağlığını optimal anlamda teşvik eder. Bu şekilde, günlük olarak iyi miktarda lif tüketenler daha az aç hissederler ve bu da kilo vermeye destek olur.

Yeşil Fasulye

Zayıflamaya yardımcı sebzeler arasında bir diğeri de yeşil fasulye. İyi bir A vitamini, C vitamini, K vitamini ve lif kaynağıdır. Salatalara veya sıcak yemeklere eklenebilen bir malzemedir.

Pancar

Zayıflamaya yardımcı sebzeler arasında yer alan pancar, popüler bir sebzedir. Pancar, tansiyon ve oksidatif stres üzerinde olumlu etkileri olan, iltihap önleyici ve antioksidan bir sebzedir. Tatlı olmasına rağmen, vücudun kademeli olarak enerji salmasına neden olan iyi miktarda lif içermesine ek olarak, az kaloriye sahiptir.

Domates

Tek bir domates, önerilen günlük C vitamini miktarının yaklaşık %40’ını sağlayabilir. Ayrıca bağışıklık ve cilt sağlığına fayda sağlayan A vitamini açısından zengindir. Öte yandan sebze, likopen adlı antioksidan yönünden de zengin bir sebzedir.

Patlıcan

Açlığı azaltan ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olan yüksek lif içeriği içerir. Çözünür olduğu için suyu emen ve midenin boşalmasını geciktiren ve iştahı azaltan jelatinimsi bir tabaka oluşturan pektin bakımından da yoğundur. Ayrıca metabolizmayı uyararak kilo kaybına katkıda bulunan niasin barındırır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu