Diyet

Zayıflamanın 15 kolay Yolu

Zayıflamak için; spor salonlarına, diyetisyenlere, zayıflama merkezlerine büyük paralar harcamaya gerek yok. Zayıflamanın aslında en önemli kuralı, yaşam şeklinizdeki yapacağınız kolay ve basit değişikliklerdir.

Çeşitli diyetlere başlayıp, bir türlü zayıflamayı başaramadınız mı? Her hafta gittiğiniz spor salonlarından bir türlü sonuç alamadınız mı? Diyetisyeninize rağmen kilo vermeyi başaramadınız mı?

O zaman birde, zayıflamanın 15 kolay yolu nu deneyin. Kilo vermenin daha kolay olduğunu görecek, gereksiz bunalımlara girmeyeceksiniz.

İşte, hızlı ve kolay zayıflama da 15 basit yol!

1- Şişmanlamanın bir nedeni de, iki öğün arasında ki atıştırmalar ve abur cubur yeme alışkanlıklarıdır. Bir şeyler atıştırma hissi duyduğunuz zaman, hemen bir bardak dolusu su için ve derin derin nefes alın. Bir şeyler yeme isteğiniz bir anda kaybolacaktır. Bu yöntem, birçok kez denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

2- Buzdolabını yiyeceklerle tıka basa doldurmayın. Haftalık değil, günlük alışveriş yapın. Böylelikle, elinizin altında her defasında yiyecek bir şeyler bulma olasılığınız azalır. Bunu alışkanlık haline getirerek, iradenizi kontrol altına alın. Kilo verme de oldukça fayda sağlayacaktır.

3- Düzenli uyku alışkanlığınız olsun ki, gece yarısı uyanıp bir şeyler yiyip içmeyin. Bunun için gece yatmadan 1 bardak ılık süt için ve ne olursa olsun, uykunuzu bölüp kalkmayın.

4- Özellikle ekmek yeme alışkanlığını bir kenara bırakarak, karbonhidratları kendinizden uzak tutun.

5- Ne kadar aceleniz olursa olsun, mutlaka kahvaltınızı yapın. Sıkı bir kahvaltı, size gün boyunca harcayacağınız enerjiyi sağlayacaktır. Böylelikle, öğle yemeği zamanı geldiğinde acıkmayarak, fazla yemek yeme ihtiyacınız olmayacaktır.

6- İki öğün arasında, canınız bir şeyler yemek istediği zaman en sevdiğiniz müziği dinleyin. Yapılan araştırmalara göre, çok sevdiğiniz bir şeyi yediğinizde de, en sevdiğiniz parçayı dinlediğinizde de beyninizin hep aynı bölgesi uyarılıyor.

7- Ayakta olarak hiçbir şey yemeyin, çünkü oturarak yemek yerken mide baskı altındadır ve hacmi yavaş yavaş, yedikçe büyür. Ayaktayken bunun tam tersi olur.

8- Yeşil çayı en önemli içeceğiniz olarak benimseyin. Yeşil çayın kalori yakma konusunda ne kadar etkili olduğu, yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Her gün, günde 3 bardak yeşil çay içmenin, hızlı zayıflama yöntemi çalışmalarında büyük yararı vardır.

9- Yemek yerken hiçbir şeyle uğraşmayın ve sadece yediğiniz yemeye konsantre olarak, ne yediğinizin bilincinde olun. Bilgisayara bakarak, gazete okuyarak veya sohbet ederek yemek yerseniz, ne yediğinizi bilmezsiniz ve çok yersiniz.

10- Bahçede zaman geçirerek, bitkilerle ve toprakla uğraşın. 1,5 saat yapacağınız bu eğlenceli uğraş, sizin 500 ile 750 kalori yakmanızı sağlayacaktır.

11- İş yerinizde, evinizde, alışveriş merkezlerin de ve nerede olursa olsun, asansörü unutun. Merdivenleri kullanmayı bir yaşam şekli olarak benimseyin ve asla vazgeçmeyin.

12- Dışarıdayken, fazla kalorili yemek yemektense, çocuk menüsü yemeyi tercih edinin. Hem lezzetli hem de doyurucu olacaktır.

13- Evde kalıp, her canınız sıkıldığında bir şeyler yemek yememek için, dışarı çıkın ve 20 dakika yürüyün ya da açık havada oturun. Bunu yapmanızın nedeni, gün ışığının yemek yeme isteğinizi kontrol altında tutmanıza olan katkısıdır. Bir kere yürüyüşlere alışırsanız, bunu yapmak size asla zor gelmeyecektir. Her geçen gün daha kolay yürüdüğünüzü görecek, buna kendiniz bile inanamayacaksınız.

14- Lifli yiyeceklerle midenizi iyice doldurun. Bu yiyecekler, hem sizi tok tutacak hem de lifleri sayesinde kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

15- Sebze ve meyvelerin sularını sıkarak, gün boyu 3-4 bardak için. Sebze ve meyve suları sizi tok tutacak ve daha kalorili yiyecekler yemenizi önleyerek sizi zayıflatacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu