GüzellikYaşam

Zarif Bir Şekilde Yaşlanmanın 7 Yolu

Yaşlanma her insanın tadacağı doğal bir süreçtir. Ancak yaşlanma stres ve endişe kaynağı olabilir. Kişinin güzel yaşlanıp sürecin tadını çıkarmasına yardımcı olmak için zarif bir şekilde yaşlanmanın yedi altın kuralını paylaşıyoruz…

Zarif Bir Şekilde Yaşlanmanın 7 Yolu

Pozitif Olun ve Yaşamın Tadını Çıkarın

Sağlık uzmanları, yaşlı insanların kendilerini neşe ve amaç duygusu veren insanlarla çevrelerini donatmanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Yaşlanma kaçınılmazdır. Bu, herkesin yaşayacağı bir aşamadır, bu yüzden yaşlanmayı pozitif olarak kabul etmek çok önemlidir. Araştırmalar, pozitif olan ve stresi iyi yönetebilen kişilerin daha sağlıklı olma eğiliminde olduklarını ve zihinsel sağlık hastalıkları ve kalp hastalıklarına daha az eğilimli olduğunu göstermektedir.

Strese neden olan hemen hemen herşeyden kurtulun ve kendinizi yalnızca bir amaç hissi veren insanlarla çevreleyin. Bir seferde bir adım atın ve o anda yaşamayı öğrenin. Birkaç yıl içinde ne olabileceği veya olamayacağı hakkında düşünmeyin.

Egzersizi Hayatınızdan Çıkarmayın

Egzersiz, hareketliliği, esnekliği, gücü ve kan dolaşımını iyileştirerek yaşa bağlı hastalıkları önler. Araştırmalar, egzersiz yapan kişilerin halsiz ve yorgun hissetme ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir, egzersiz yapanlar sadece evde oturmayı tercih edenlerden daha enerjikler. Egzersizin ayrıca depresyon ve anksiyeteyi önlediği kanıtlanmıştır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayınlanan bir raporda, yaşlı nüfusun yüzde 50’si idrar kaçırma veya idrar yapma kontrolünü yapamamaktadır ve kadınlar özellikle bu durumdan muzdariptir. 40’lı yaşlarımıza ulaştığımızda, pelvik taban kaslarımız gibi dikkat etmediğimiz kasları düşünmeye başlamalıyız. Kegel egzersizini düzenli aralıklarla yapmak, mesane kaçağını veya idrar kaçırma sorunlarını önlemek için kasları güçlendirecektir.

Besin Bakımından Zengin Besinler İle Vücudu Besleyin

Buna gün boyu dikkatlice su içmek de dahildir, çünkü susuzluk hissi insanların yaşlandıkça azalabilir. Su içmek ayrıca yaşlanmayı hızlandıran toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Tam gıdalar, tam tahıllar, sebzeler, meyveler, yağsız protein ve sağlıklı yağları tercih edin.

Temiz yemek söz konusu olduğunda, ölçülü olarak çeşitli yiyeceklerin tadını çıkarmak, vücudumuzun iyi beslenmesini sağlayacaktır. Bu aynı zamanda yaşlı nüfusun belirli yiyecek türleriyle sınırlı kaldıklarından, sadece ihtiyaç duydukları temel besin maddelerini almalarını önleyeceğinden, herhangi bir tür beslenme tarzına uymaması gerektiği anlamına geliyor.

Uyku Hijyeni Uygulayın

Vücut saati olarak da bilinen, vücudun sirkadiyen ritimi ile aynı hizada düzenli bir uyku düzeni tutun. Bu, kronik hastalıklarla ilişkili hormonal dengesizlikleri önler. Sakin, soğuk ve karanlık bir ortamda dinlendirici bir uykuya dalmadan önce, uyku teşvik edici bir ortamda bir saat öncesinden bir mola verin.

Zihninizi Meşgul Tutun

Zihinsel keskinliği korumanın en iyi yollarından biri zihni meşgul tutmaktır. Müzik dinlemek, okumak, sanat yapmak, yemek yapmak ve diğer hobiler sadece kişinin iyiliğini sürdürmekle kalmaz, aynı zamanda zihnin keskinliğini korumaya yardımcı olur.

Doktorunuzu Düzenli Olarak Ziyaret Edin

Yaşa bağlı hastalıkları ve endişeleri yönetmek için, olgun ve yaşlı yetişkinlerin bakımında uzmanlaşmış bir doktorun rolü çok önemlidir. Doktorda düzenli bir muayene yaşam kalitesini korurken ayrıca erken teşhis ile hayat kurtarabilir.

Yaşlanmakta olan ebeveynlere veya akrabalarına bakanlara ufak bir tavsiye; vücutlarında ve davranışlarında değişiklik gördüklerinde onları asla utandırmamalısınız. Bunun yerine, bedenlerinde herhangi bir değişiklik olduğunu fark ederlerse ne hissettiği hakkında konuşmaya teşvik edin.

Uygun Besin Desteğini Alın

Olgun ve yaşlı insanlar, işlevsellik ve yaşam kalitesinin azalmasına yol açan besin yetersizliği riski altındadır. D vitamini, kalsiyum, C vitamini, omega 3, lif ve hatta amino asitler, göz önünde bulundurulması gereken besinlerden bazıları olabilir.

“Sonuç olarak, yalnızca duyduklarınız veya okuduğunuz şeyler nedeniyle bir şey satın almayıp her zaman bir doktor ve diyetisyenin rehberliğini ve gözetimini almak önemlidir. Besin eksiklikleri riskinin bireysel takviye ile ele alınması gerekir ”yani mutlaka kan testleri yaptırmalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu