Eğitim & Kurs

Yüksek Lisans Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar!

Yüksek Lisans Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar!  Yüksek Lisans, lisans eğitiminden sonra kişinin belli bir alanda uzmanlaşmasını sağlayan eğitim sürecidir. Yüksek lisans için ayrıca “master” ifadesi de kullanılmaktadır.

Yüksek Lisans Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar! Yüksek lisans tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Eğitim süreleri tezli yüksek lisansta 4 dönem (2 yıl), tezsiz yüksek lisansta ise 3 dönem (1,5 yıl) sürmektedir. Tezsiz yüksek lisanslar, çoğunlukla ücretli olup doktora ve sonrası için akademik bir kariyer sağlayamaz.

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans programına başvuru için en az bir lisans bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Yüksek lisans programlarına başvurabilmek için çeşitli kriterler mevcuttur. Bu kriterler üniversite ve başvurulmak istenen programa göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ) tarafından yapılan ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) ve YDS (Yabancı Dil Sınavı) sınavlarından istenen asgari puanları almak gerekmektedir. Ayrıca lisans eğitiminin sonunda hesaplanan genel not ortalamasının da istenen asgari düzeyde olması gerekmektedir.

Yüksek Lisans Nedir, Nasıl Yapılır
Yüksek Lisans Nedir, Nasıl Yapılır

Yüksek Lisans Eğitim Süreci ve Dersler

Tezli yüksek lisans programlarının ilk senesi ders dönemi, ikinci senesi ise tez dönemi olarak isimlendirilir. İlk sene genellikle ilgili programla alakalı dersler, bilimsel etik ve akademi dersleri, araştırmaya dönük; makaleler, ödevler ve sunumlardan oluşmaktadır. İkinci sene ise belirlenen tez konusu çerçevesinde; tez önerisi, tez yazımı ve tez savunmasından oluşur. Öğrenci, yüksek lisans eğitimini en fazla bir sene uzatma hakkına sahiptir. Öğrencinin, 3 yılın sonunda eğitimini bitiremediği takdirde veya derslerde başarısız olması halinde ilgili programdan kaydı silinmektedir.

Yüksek Lisans Mezuniyet Süreci ve Sonrası

Tezsiz yapılan yüksek lisansta, ilgili derslerden başarılı olup gerekli şartlar sağlandıktan sonra mezuniyet işlemleri başlamaktadır. Tezli Yüksek lisans eğitimi ise ilgili derslerden başarılı olduktan sonra uzmanlık gerektiren bir tezin kabul edilmesiyle sona erer. Yazılan tezin üniversitenin belirleyeceği formata uygun olması, tutarlı ve özgün olması, bilimsel etiğe uygun olması, anlaşılabilir ve açıklanabilir bir içeriğe sahip olması gerekmektedir. İstenen formata ve içeriğe sahip olan tezler, jüri önünde savunulur. Tez savunmasından başarıyla geçen tezler yayınlanmak üzere kabul edilir. Böylece mezuniyet işleri tamamlanır ve öğrenci yüksek lisans diploması almaya hak kazanır. Yüksek lisans eğitiminin ardından öğrenci “yüksek mühendis”, “yüksek mimar”, “hekim”, “bilim uzmanı” gibi unvanlar almaya hak kazanır.

Akademik olarak kariyer yapabilmek, araştırma görevlisi olabilmek veya doktora yapabilmek için yüksek lisans yapmak gereklidir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu