Yaşam

Yoğurt Hakkında Aklınıza Takılan Soruların Cevapları

Ev yoğurdunun kanıtlanmış faydaları yazımızı okudunuz. Peki, aklınıza takılan sorular oldu mu? Bu yazımızda o soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yoğurt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protein, B12 vitamini, pantotenik asit, potasyum, çinko, riboflavin, kalsiyum ve fosfor, yoğurdun besin profilini oluşturur. Protein, yağ ve karbonhidratların tam dengesi ile tam bir besindir. Sadece bir porsiyon günlük protein değerinin yüzde 25’ini ve DV kalsiyumun yaklaşık yüzde 50’sini sağlayabilir.

Esansiyel yağ asidi, Konjuge linoleik asit (CLA) vücut tarafından üretilmez. Yoğurt, kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiş olan iyi bir CLA kaynağıdır. Aynı zamanda, göbek yağını azaltmaya, kimyasal olarak indüklenmiş kanseri yok etmeye, kolesterolü düşürmeye, metabolizmayı arttırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Yoğurttaki probiyotikler, sağlıklı sindirim fonksiyonunu uyarır ve B12 vitamini ve K vitamininin üretilmesine yardımcı olur. Anahtar, “canlı ve aktif kültürler” içeren yoğurt tüketmektir.

Omega-3, kilo kaybı destekleme, kan basıncı düşürme, inflamasyonu azaltma, kanserle mücadelede ve bilişsel düşüşe karşı koruma ile ilgili sağlıklı yağlardır. Somon ve ton balığında çoğunlukla omega-3’lere odaklanırken, otlarla beslenen ineklerin probiyotik yoğurtları listeyi en iyi gıda kaynaklarından biri haline getiriyor. Çim ile beslenen ineklerdeki yoğurt dahil süt ürünleri, omega-3’ler ve CLA’da daha zengindir.

Keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu biliyor muydunuz? Orta zincirli yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonu nedeniyle inek sütünden daha kolay sindirilir. Laktoz intoleransı olan kişiler için keçi sütü önemli ölçüde daha az içerir.

Koyun sütü ise, keçi sütlü yoğurt gibi sindirimi kolaydır ve yoğurdun tüm sağlık yararlarını elde etmek için kullanabileceğiniz yoğurtlardır.

Ayrıca, insan sütüne daha çok benzeyen proteine ​​sahip inekler vardır ve bu ineklere genellikle A2 inekleri denir. A2 terimi, sütün içinde bulunan daha sağlıklı bir kazein formunu belirtirken, geleneksel ineklerde bulunan A1 kazein, glüten intoleransı olan kişilerde yaşadıklarıyla benzer reaksiyonlara neden olabilir.

Otlanan İneklerin Sütü Neden Daha Sağlıklı?

Çiğ süt probiyotikler ve sağlıklı bakteri bakımından zengindir ve ondan yapılan yoğurt diğerlerinden çok daha fazla besleyicidir. Çiğ süt; kemik yoğunluğunu arttırmaya, daha güçlü bir bağışıklık sistemi kurmaya, yağsız kas kütlesi oluşturmaya ve çok daha fazlasına yardımcı olur. Pastörizasyon işlemi boyunca, besin profili önemli ölçüde değişmiştir.

Süt, mayalama işleminden önce 160 ila 280 dereceye kadar ısıtılmak yerine, sadece 105 dereceye kadar kısa süre kaynatılmalıdır. Bu, ham süt ürünlerini sağlık için çok faydalı olan besinleri öldürmeden sağlıklı bakterileri ve fermantasyon işlemini aktive etmek için yeterli ısıdır.

Çiğ halde koyun, keçi veya inek sütüne erişiminiz yoksa, bir sonraki tercihiniz, otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen en az miktarda işlenmiş organik yoğurt olmalıdır. Yukarıda da bahsedilen gibi otlarla beslenen hayvanlardan yapılan yoğurt, kronik hastalıklarla savaşmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve çok daha fazlasına yardımcı olan diğer sütlere göre birçok besleyici yarara sahiptir.

Tatlandırılmış Yoğurtlar Sağlıklı mı?

Günümüzde meyveli yoğurtların çoğu, bir ton ilave şeker veya suni tatlandırıcılar ile işlenmiş sütten biraz daha fazlasını içerir. Bunlardan kaçının. Yoğurdunuzu tatlandırmanız gerekiyorsa, evde meyveler ve bal ile çok daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Sütsüz Yoğurtlar Sağlıklı mı?

Mandırasız yoğurt popülerliği artıyor ve badem, hindistancevizi ve soyadan üretiliyor. Bu yoğurtlar süt gibi fermente edildiğinde doğal olarak kalınlaşmaz veya kremsi olmaz; İstenilen dokuya ve tutarlılığa ulaşmak için koyulaştırıcılar ilave edilir.

Kullanılan koyulaştırıcılar arasında ararot, tapyoka unu, ağar, zantham zamkı, guar zamkı, soya lesitini ve diğer kimyasal olarak basılan koyulaştırıcılar bulunmaktadır. Ek olarak, süt olmayan bütün yoğurtlar sağlıklı bakteri içermez; “canlı aktif kültürler” içerdiklerinden emin olmak için etiketi dikkatlice okuyun. Bu yoğurtlardaki tatlandırıcıları izleyin; birçoğu çok şekerli ve işlenmiş olabilir.

Yoğurt ve Süt Alerjileri

Gerçek bir süt alerjisi anafilaktik şoka neden olabilir. Laktoz veya kazeine duyarlılık rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Süt ürünlerine duyarlı biriyseniz keçi sütünden, koyun sütünden ve A2 inek sütünden elde edilen yoğurtların tadını çıkarabilirsiniz.

Aslında, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, laktoz emilim bozukluğu olan erkekler için canlı bakterilerle çiğ yoğurt tüketiminin sindirime yardımcı olduğunu ve sistemdeki butiratı artırdığını buldu.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu