Anne-Çocuk

Yenidoğan Bebekler İçin Banyo ve Cilt Bakımı Rehberi

Bebekler son derece hassas ve yumuşak bir tene sahiptirler. Doğru yöntemlere başvurulduğu takdirde banyo ve cilt bakımı hem bebeğinizin sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlar, hem de onunla keyifli zaman geçirebileceğiniz aktivitelerdendir. Bebeklerin sanılanın aksine her gün yıkanmasına lüzum yoktur. Alt değiştirme ve beslenme sonrası bezle temizlediğiniz takdirde, haftada 2 ya da 3 defa banyo yaptırmanız yeterli olacaktır.

Enfeksiyon riski almamak adına, yenidoğanın başlangıçta silme yöntemiyle temizlenmesi önerilmektedir. Göbek bağı düştükten sonra, bebek küveti kullanarak banyo yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğimi nasıl silerek temizlerim?

Bebeğinizi silerek temizlemek istiyorsanız, ince havlulara, yumuşak bir yıkama bezine, pamuğa, bebek şampuan ve sabununa, başlıklı bir havluya ve temiz kıyafetlere ihtiyacınız olacaktır. Bütün malzemeleri temin ettikten sonra, işe oda sıcaklığını kontrol ederek başlayın. Küçük ve hassas bebeğinizin banyo esnasında üşütmesini istemezsiniz. Temiz bebek küvetine ince havlular serdikten sonra, 37C sıcaklığında su ekleyin. Bebeği dikkatlice havluların üzerine yerleştirin. Temizliğe bebeğinizin suratından başlayın. Yüz bölgesini ıslattığınız pamuk topları ile, burun köprüsünden başlayarak silin. Yanakları temizlerken pamuk yerine yumuşak ve nemli bir bez de kullanabilirsiniz. Kulakları yumuşak bir bezle dışarıdan temizleyin. Yüzün temizliğinden sonra, bebek sabunu eklediğiniz yumuşak bez ile boyundan aşağısını kibarca temizleyin. Sabunlu vücudu, ıslak mendil aracılığıyla durulayın. Bu esnada göbek kordonunu ıslatmamaya özen gösterin. Temizlik esnasında bebeğinizin bedenini ovalamanıza gerek yok, fakat yumuşak bir masaj birçok bebeğin hoşuna gitmektedir. Son olarak, bebeğinizin başını bebek şampuanıyla köpürtüp dikkatlice kurulayım. Bu esnada bebeğin yüzüne su veya şampuan gelmemesine dikkat edin. Durulama işleminden sonra bebeği havluya sarın ve kurulayın. Bebeklerde saçları yumuşak bir tarakla taramak kabul edilebilir, ancak saç kurutma makinası kullanmayın.

Bebeğimi küvet banyosuyla nasıl temizlerim?

Göbek kordonu düştükten sonra bebeğinize küvet banyosu yaptırmanızın bir sakıncası yoktur. Bebek banyosu için bir bebek küveti, kaymayan bir örtü, bebek şampuanı ve havluya ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle dibine kaymayan bir örtüyü serdiğiniz küveti 37C sıcaklığında su ile doldurun. Bebeğinizin ilk olarak ön tarafını, ardından da sırt tarafını sabunlayıp durulayın. Bebeğiniz küvette sakin durmuyor, ağlıyorsa komik sesler çıkarabilir, şarkı söyleyebilir, onunla konuşabilirsiniz. Böylelikle sakinleşecektir. Son aşamada bebek şampuanı ile saçlarını yıkayıp, gözleri koruyarak durulayın. Banyo bitiminde iyice duruladığınızdan emin olduğunuz bebeğinizi havlusuna sararak kurulayın.

Bebeğimin cildini korumak için neler yapabilirim?

Bebekler doğdukları andan itibaren yumuşak ve narin ciltleriyle dokunmaya kıyamadığımız kadar hassastırlar. Bu hassas tenlerin ihtiyacı olan özel bakım için, bebeklere özel ürünlerin kullanılması önemlidir. Zira yetişkinler için üretilmiş ürünler, bebeğinizin cildine zarar verebilir. Kimi anneler güzel kokusundan dolayı bebeklerinin cildine losyon sürmeyi tercih ederler. Ancak ciltte kuruluk olmadığı müddetçe, losyon kullanmaya ihtiyaç yoktur.

Bebeğinizin cilt bakımı için, bebeklere özel krem ve yağlar kullanmanız gerekir. Bu krem ve yağları, bebeğinizin tenine masaj yaparak uygularsanız, hem cilt bakımını yapmış, hem de bebeğinizi eğlendirmiş olursunuz.

Ufak kızarıklıklar ve pütürcükler, bebeklerde sıkça görülür ve endişeye gerek yoktur. Ancak bebeğinizin cildinde döküntüler veya pişikle karşılaşırsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız ve tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu