Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebeklerin Koruyucu Zırhı Olan Verniks!

Yeni Doğan Bebeklerin Koruyucu Zırhı Olan Verniks! Anne rahminden dünyaya ilk adımını atan bebekler, dünyaya ilk geldikleri bu zaman dilimi içerisinde ciltleri üstünde doğal bir koruyucu tabaka bulunmaktadır. Verniks adı verilen bu koruyucu tabaka, yeni doğan bebeği bir müddet çeşitli hastalıklardan koruma görevini üstlenmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerin Koruyucu Zırhı Olan Verniks! Dünya Sağlık Örgütü, son zamanlarda o konuya dahil olmaktadır. Ayrıca birçok kurum, kuruluş ve uzman da, doğumun hemen sonrasında yeni doğan bebeğin yıkanmasının zararlı olacağı noktasında ortak görüş bildirmektedir.

Yeni Doğan Bebeğin Banyo Yaptırılmaması

Yeni doğan bebeğin cildini kaplayan ve kremsi bir tabaka şeklinde cilt üstünde yer alan verniks, deri tarafından iyice emilmesinin beklenilmesi gerekmektedir. Emme işlemi henüz gerçekleştirmeden bebeğe banyo yaptırılması, bu tabakanın bebeği koruyacak sağlıklı faydalarından bebeği mahrum bırakmak olarak sonuçlanacaktır. Emme işlemi tamamlandıktan sonra banyonun yaptırılması bebek sağlığı açısından çok faydalı görülmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerin Koruyucu Zırhı Olan Verniks!
Yeni Doğan Bebeklerin Koruyucu Zırhı Olan Verniks!

Koruma Kalkanı Olan Verniks

Hamileliğin son üç ayı içerisinde rahimdeki bebeğin derisi üstünde kremsi bir tabaka oluşmaya başlamaktadır. Bu kremsi tabakaya verniks adı verilmektedir. Tüm bebekler, bedenlerini kaplayan ciltlerinin üstünde yer alan kremsi verniks tabakası ile doğmaktadır. Vaktinden önce doğan bebekler üstünde dahi bu tabaka yoğun olarak görülmektedir. Geç doğum yaşayan ve kırk haftayı geçen doğumlarda bu tabakanın azaldığı gözlemlenmektedir.

Anne rahminde yaşamını sürdüren bebek, rahim iç sıvısı içerisinde yüzerek gelişimini sağlamaktadır. Gebeliğin onuncu haftasından itibaren böbrekleri gelişmeye başlayan ve idrarını yapan bebek, içinde yaşadığı sıvıya karışan idrarı, zannedildiğinin aksine zarar değil bebeğe yarar sağlamaktadır. Bu karmaşık sıvı, bebeği olumsuz etkilerden korumak için koruyucu bir kalkan vazifesi görmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde içerisinde kırk ila elli çeşit özel protein bulundurduğu saptanan verniks tabakası, bebeği anne karnında korur iken doğum sonrasında dahi çeşitli rahatsızlıklardan da bebeği koruyabilmektedir.

Altı Saat Süreyle Banyo Yaptırılmamalı

Verniks tabakası ile alakalı olarak bilgilerin her geçen gün kesinleşmeye başlaması sonrasında konunun uzmanları, yeni doğan bebeklerin, doğumlarının hemen sonrasında yıkanmasının zararlı olacağına karar kılmışlardır. WHO da bu kararı desteklemektedir. Konunun uzmanları, doğum sonrasında en az altı saat boyunca bebeğin yıkanmaması gerektiği noktasında birleşmektedir. Bebeğin cildi üstünde doğal bir krem vazifesi gören verniks, hem bağışıklık sistemini korumakta hem de güçlendirmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu