Güzellik

Yaz Meyveleriyle Hazırlayacağınız Maskeler

Yaz aylarına yavaş yavaş merhaba derken cilt bakımınızda da ufak değişikliklerin zamanı geldi. Yaz meyveleriyle hazırlayacağınız maskelerle sizler de cildinizin bakımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Karpuzdan, şeftaliye, üzümden can eriğine kadar çok çeşitli meyvelerle sizler de evde maskenizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz maske tariflerinden herhangi birini yaz boyu cildinize uygulayarak mevsiminde çıkan meyveleri hem afiyetle tüketebilir hem de doğal güzelliğiniz için maske olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Karpuz Maskesi

Malzemeler

  • 1 dilim karpuz
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Maskenin hazırlanması ve uygulanması

Karpuzun çekirdeklerini ayıklayarak blenderden geçirin ve içerinse yoğurdu ekleyerek karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayarak yaklaşık 10 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile cildinizi durulayın.

Karpuz maskesini düzenli olarak haftada 1 kez cildinize uygulayabilir ve cildinizi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

Kavun Maskesi

Malzemeler

1 dilim kavun

3 adet tuzsuz badem

2 çay kaşığı limon suyu

2 yemek kaşığı süt

Maskenin hazırlanması ve uygulanması

Öncelikle bademleri havanda ezerek püre haline getirin. Daha sonra kavun, badem ve sütü blenderden geçirerek iyice karışmasını sağlayın ve son olarak 2 çay kaşığı limon suyunu ekleyin. Temizlediğiniz cildinize karışımı uygulayarak 20 dakika kadar cildinizde bekletin. Soğuk su ile cildinizi yıkayarak cildinizde şok etkisi yaratın ve maskeyi cildinizden arındırın.

Kavun maskesini cildinize düzenli olarak haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Cildinizin nem dengesini korumasına, pürüzsüzleşmesine ve daha canlı görünmesine katkı sağlayacaksınız.

Çilek Maskesi

Malzemeler

  • 5-6 adet çilek
  • 2 tatlı kaşığı süt
  • 2 tatlı kaşığı mısır unu

Maskenin hazırlanması ve uygulanması

Çilekleri yıkadıktan sonra bir kaba alın ve çatal yardımıyla ezerek süt ve mısır ununu ilave edin. Maske kıvamına geldiğinde yüzünüze karışımı uygulayın ve 20 dakika bekletin. Hemen ardından soğuk su ile şok etkisi yaratarak maskeyi cildinizden arındırın.

Cildi ölü hücrelerden arındırarak cildinizin nem dengesini koruyan çilek maskesini haftada 1 kez cildinize uygulatabilirsiniz. Maske cildinizin yumuşamasını da sağlayacaktır.

Kiraz Maskesi

Malzemeler

  • 6-7 adet kiraz
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı susam yağı
  • Yeteri kadar su

Maskenin hazırlanması ve uygulanması

Kirazların çekirdeklerini çıkararak bir kasede iyice ezin. Bal ve susam yağını da kirazların üzerine ekleyerek karıştırın. Koyu kıvamda ise kremsi bir kıvama gelene kadar su ekleyin ve tekrar karıştırın. Maskeyi cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın ve 30 dakika kadar bekletin. Maske kuruduğunda üzerine tekrar karışımdan uygulayın ve 15 dakika kadar daha bekleyerek maskeyi soğuk su yardımıyla cildinizden arındırın.

Kiraz maskesi cilt lekelerinizi ortadan kaldırarak daha parlak bir cilde kavuşmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca maskeyi hazırlarken su yerine limon suyu kullanmanız cildinizin beyazlamasına yardımcı olacaktır. haftada 1 kez kiraz maskesini cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu