Sağlık

Yaz Mevsiminde Sağlıklı Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Yaz Mevsiminde Sağlıklı Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı? İnsan vücudu için beslenmenin önemi büyüktür. Yaz kış fark etmeden hava değişiminin olduğu her mevsim dikkat edilmesi gereken en önemli şey, şüphesiz öncelikle sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak olmalıdır.

Yaz Mevsiminde Sağlıklı Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı? Hava değişimi sonucu sıcaklıkların artması ile birlikte vücudun dengeli beslenmesini sağlayabilmek adına yapılması gerekenler nelerdir? Yaz mevsiminde sağlıklı beslenme düzeni nasıl olmalıdır? İşte cevabı!

Bol ve Sürekli Su İçilmeli!

Su içmek, metabolizmanın çalışması açısından çok önemlidir. Vücuttaki dolaşımı sağlayıcı bir özelliğe sahip olan su ile zararlı maddeler sürekli atılmakta ve sağlıklı maddelerin de vücutta kalmasıyla kullanılması kolaylaşmaktadır. Sonuç itibariyle temiz ve bol su içildiğinde dolaşım açılır ve vücut kendini sürekli olarak temizler. Bu nedenle sağlıklı beslenmek için her mevsim bol su içmeye mutlaka özen gösterilmelidir. Günde en az 2-2,5 litrelik bir su tüketimi, tavsiye edilen ideal miktarlardır.

Yaz Mevsiminde Sağlıklı Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı
Yaz Mevsiminde Sağlıklı Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı

Kahvaltı Mutlaka Yapılmalı!

Kahvaltı, öğünlerin en önemli bölümünü oluşturur. Özellikle uzun yaz günlerinde kahvaltıyı atlamamak, vücudun gün boyu alması gereken enerji miktarını karşılaması için büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple uyandıktan sonra 1 saat içinde mutlaka kahvaltı yapılmalı ve vücut ihtiyacı olan enerjiyi almalıdır. Ufak bir sandviç ekmeğinin içine peynirle beraber konulabilecek domates, maydanoz, taze nane seçeneği; yulaf, yoğurt ve meyve karışımı seçeneği ya da kefir, meyve ve yulaf karışımı alternatifi en sağlıklı kahvaltılık örneklerinden birkaçıdır.

A, C ve E Vitaminlerinden Zengin Besinlerle Beslenilmeli!

Bağışıklık sisteminin güçlü olması yalnızca kış mevsimindeki soğuk hava şartlarına karşı değil, yaz mevsiminde de var olması gereken bir durumdur. Vitaminlerden zengin bir beslenme düzeni oluşturmak, bağışıklık sisteminin genel yapısı için de oldukça önemlidir. Çoğu enfeksiyona karşı koruyucu bir görev üstlenen A vitamini; yumurta, balık yağı, brokoli, havuç, yeşil ve sarı sebzelerde bulunmaktadır. Antioksidan etkisi güçlü olan E vitamini ise, ay çekirdeği, kuru baklagiller ve bademin içinde bulunmaktadır. Grip ve nezle gibi alerjik hastalıklar ile mücadelede ön plana çıkan C vitamini, hem bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hem de toksinlerden arınmayı sağlamaktadır. Zira yazın da gribe yakalanmak olası bir durumdur. Yeşil biber, maydanoz, portakal, ıspanak ve mandalinada bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca fındık, ceviz ve balıkta bulunan omega 3, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olmaktadır. Bu nedenle haftada 2 ya da 3 kere düzenli bir şekilde balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hareketsiz Kalınmamalı!

Bahar yorgunluğu, kış soğuğu, yaz sıcağı gibi etkenler bahane gösterilerek eve kapanmak doğru değildir. Açık havada yarım saatlik yürüyüşler yapılması hem vücut sağlığı hem de beslenme düzeni için büyük oranda olumlu katkıya sahiptir. Sporun da doğal antidepresan olduğu unutulmamalıdır. Doku, kemik, ve organ sağlığı için kas dokusunun artması önemlidir; bunun tek yolu ise fiziksel aktivite yapmaktan geçmektedir. Zira uzmanlar da sağlıklı bir yaşam için haftada en az 3 ya da 4 kere 45’er dakikalık düzenli tempolu yürüyüşü önermektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu