Güzellik

Yaşlılık Lekeleri İçin Bitkisel Kürler

Günümüzde pek çok insanın dertlerinden biri yaşlılık lekeleridir. Bu lekeler en çok kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Genel olarak kahverengi renge sahip olan lekelerdir. Rengin tonu kişinin cilt yapısına göre açık ya da koyu kahve olabilmektedir. Sıklıkla eller üzerinde görülmektedir. Yaşlılık lekelerinin boyutu çoğunlukla mercimek tanesi büyüklüğünde olmaktadır. Ancak bu boyutlar değişkenlik gösterebilir. Esmer ya da koyu renk cilde sahip olan kişilere kıyasla beyaz tenli kişilerde daha çok oluşmaktadır.

Yaşlılık Lekeleri Neden Oluşur?

Oluşumunda kalıtsal faktörlerin etkisi de bulunmaktadır. Ancak temel nedenlerinden biri güneş ışınlarıdır. Güneşe çok maruz kalmış açık tenli bireylerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle çok uzun süre güneş altında kalmamaya dikkat edilmelidir.

Yaşlılık lekeleri

Yaşlılık Lekelerinin Tedavisi

Yaşlılık lekelerinin tedavisinde uygulanan çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler uygulanırken bireyin yaşına, cilt tipine ve cilt yapısına dikkat edilmelidir. Çünkü uygulanan yanlış tedaviler cilt üzerinde kalıcı problemlere yol açabilir. Uygulanan tedaviler daha çok açık tene sahip olan kişilerde hızlı sonuç vermektedir. Koyu renk cilde sahip bireylerde hafif lekeler kalma ihtimali bulunmaktadır.

Yaşlılık lekeleri

Tıbbi Yöntemlerle Lekelere Çözüm Mümkün

Öncelikle lekelerin rengine göre bir uygulama yapılabilir. Örneğin lekeler koyu renge sahipse renk açıcı kremler mevcuttur, bunlardan yardım alınabilir. Bu kremler lekeyi tamamen ortadan kaldırmaz sadece renk tonunu hafifletmeye imkân sağlar. Tedavi şekli olarak daha çok tıbbi müdahaleler tavsiye edilmektedir. Lekeler için önerilen ilk yöntem buz terapisidir. Bu terapi şekli bir cihaz yardımıyla yapılır. Cihaz havadan aldığı oksijeni buza dönüştürüp cilde nüfuz ettirir. Buz terapisinin herhangi bir yan etkisi yoktur, cilde zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle tercih edilme oranı fazladır. Tedavi için uygulanacak diğer bir yöntem ise lazer tedavisidir. En fazla dört seans ile bu lekelerin görünümü en aza indirilmektedir. Lazer tedavisi esnasında cilt üzerinde kızarıklıklar meydana gelebilir. Bunları geçirmek için uygun kremler önerilmektedir. Tedavi süreci atlatıldıktan sonra lekelerin bir daha oluşmaması için cildi korumaya özen gösterilmelidir.

Yaşlılık lekeleri

Yaşlılık Lekelerine Bitkisel Kürler

Yaşlılık lekeleri için yapılan bitkisel kürlerden en çok tercih edileni soya fasulyesi ile olan kürdür. Bu karşım şu şekilde yapılır; altı yemek kaşığı soya fasulyesi iki su bardağı kaynamış suyun içine atılır. Atılan suyun rengi kırmızıya dönüşene kadar bu fasulyeler kaynatılır. Daha sonra bu su süzülür ve soğumaya bırakılır. Cilde sürülecek soğukluğa ulaşınca bir pamuk yarımıyla suyu lekeler üzerine sürülür. Bu kür yaklaşık bir ay boyunca uygulanır. Bir hafta içinde her gün yapılmasına gerek yoktur, üç kez yapmak yeterlidir. Diğer kullanılan bitkisel malzemeler ise Hint yağı, limon suyu, zerdeçal, elma sirkesi, sandal ağacı olarak sayılmaktadır. Belirtilen bu malzemeler doğru uygulandığı takdirde olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu