DiyetSağlıkYaşam

Yaban Mersininin Kanıtlanmış 9 Faydası

Yabanmersini bilimsel adı Vaccinium myrtillus olan Kuzey Avrupa’ya özgü küçük, mavi meyvelerdir. Genelde Avrupa yaban mersini olarak adlandırılırlar, çünkü Kuzey Amerikan yaban mersini ile benzerlik gösterirler.

Yabanmersini, Ortaçağ’dan beri tıbbi amaçlar için kullanılmışken, meyve suyu geleneksel olarak keten ve kâğıt boyamak için kullanılmıştır.

Günümüzde, geliştirilmiş görüş düzeyinden düşük kan şekeri ve kolesterol seviyelerine kadar çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdırlar.

Azalmış inflamasyon ve kan şekeri seviyelerinin yanı sıra gelişmiş görme ve kalp sağlığı ile bağlantılıdırlar. Beyin işlevini iyileştirebilir, bakterilerle savaşabilir ve ülseratif kolit belirtilerini azaltabilirler.

İşte yaban mersininin araştırmalar tarafından desteklenen bilime dayalı 9 faydası:

Besinler Açısından Zengin

Çoğu meyveler gibi, yaban mersini de besin bakımından zengin bir meyvedir.

Yaban mersini andıran bir beslenme profili ile , bu popüler meyvelerle aynı bitki ailesine ait oldukları için genellikle Avrupa yaban mersini olarak bilinir.

Buna göre, yaban mersini yaklaşık 85 kalori, 15 gram doğal olarak oluşan şeker ve fincan başına 4 gram (148 gram) lif sunması beklenebilir.

Yaban mersini gibi, muhtemelen% 85 kadar su, ayrıca iyi miktarda manganez ve C ve K vitaminleri içerir.

Yararlı Bitki Bileşikleri İçerir

Yabanmersini, vücudunuzu hasara ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri olan antioksidanlar bakımından zengindir.

Araştırmalar yaban mersini de dahil olmak üzere meyvelerin en yüksek antioksidan seviyesine sahip yiyecekler arasında olduğunu göstermektedir. Yaban mersini ile yakın ilişkileri nedeniyle yaban mersini de aynı özellikleri paylaşır.

Yabanmersini, C vitamini ve fenolik asitler içerir ve özellikle iyi bir antosiyanin kaynağıdır; kırmızı, mor ve mavi meyve ve sebzelere karakteristik renklerini veren güçlü flavonoid antioksidandır.

Antosiyaninlerin bu meyvelerin sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Görme Sağlığını Geliştirebilir

Yabanmersini, özellikle gece görüşü gibi görme sağlığını iyileştirme faydasıyla bilinir.

Birkaç küçük çalışma, bu meyvelerin gece görüşü üzerindeki etkilerini araştırdı, ancak bu yararın güçlü kanıtlarla desteklenmediğine karar verdi.

Bununla birlikte yaban mersini görme sağlığını başka şekillerde de etkileyebilir.

Kademeli görüş kaybına neden olan bir durum olan glokomlu insanlarda yapılan 2 yıllık bir çalışma, günde 120 mg bilberry antosiyaninin alınmasının görme fonksiyonunu % 30 civarında arttırdığını, plasebo grubunun ise görsel fonksiyonun kötüleştiğini gördü.

Diğer çalışmalar, günlük 160–480 mg toz yabanmersini özü ile takviyenin, video ekran terminalleri ile çalışmanın neden olduğu göz kuruluğunu ve diğer göz yorgunluğu semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, bu faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İltihabı Azaltabilir

Yabanmersini, birçok hastalığın temel nedeni olduğuna inanılan iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir.

Bu etki kısmen, antienflamatuar özelliklere sahip antioksidanlar olan antosiyaninlerin içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

3 haftalık bir çalışmada, günde 300 mg bilkin antosiyanin içeren bir takviye alan insanlar, plasebo grubundaki % 4-6’lık bir azalmaya kıyasla, enflamatuar belirteçlerde % 38-60’lık bir azalma yaşamıştır.

Dahası, 4 haftalık küçük bir çalışma, günlük 330 ml yabanmersini suyunun içilmesinin, bir plaseboya kıyasla, iltihap belirtilerini önemli ölçüde azalttığına dikkat çekti.

Ancak, bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürebilir

Yabanmersini tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini düşürmek için kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır.

Uzmanlar, bazı kan şekeri düşürücü ilaçlara benzer şekilde meyvelerin bağırsaklarınızdaki karbonhidrat parçalanma ve emilimini engellediğine inanıyor.

Hayvan çalışmaları, yaban mersini içindeki antosiyaninlerin, şekerin kanınızdan hücrelerinize taşınmasına yardımcı olmak için gereken hormon olan insülin salgılanmasını da tetikleyebileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, yaban mersini özünün, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekeri seviyesini plaseboya göre daha etkili bir şekilde azalttığını bildirdi. Ekstrakt 50 gram taze yabanmersini eşdeğerini sağladı.

8 haftalık bir çalışma, taze yabanmersiniyle zenginleştirilmiş bir diyetin, metabolik sendromlu yetişkinlerde insülin sekresyonunu arttırdığını, tip 2 diyabet, inme ve kalp hastalığı riskinizi artıran bir koşullar kümesi olduğunu gösterdi.

Ancak, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Yabanmersini kalbinizin sağlığına fayda sağlayabilir.

Bu kısmen, kan pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olan, kalp krizi ve felç riskini azaltan K vitamini bakımından zengin olmalarından dolayı olabilir.

Test tüpü araştırmaları ayrıca yaban mersini içindeki belirli antosiyanin karışımının kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

12 haftalık bir çalışmada, kara frenk üzümü ve yaban mersinden 320 mg antosiyanin alan insanlar, günlük olarak HDL (iyi) kolesterolde % 11, LDL (kötü) kolesterol seviyelerinde % 14 düşüşe oranla % 14 daha düşük Plasebo grubunda % 1 düşüş görülmüştür.

Ancak, bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yabanmersininin Potansiyel Diğer Faydaları

Yabanmersini aşağıdaki ek sağlık yararlarını sunabilir:

Beyin işlevini iyileştirebilir. Toz yabanmersini takviyeleri, ileri yaştaki erişkinlerde uzun süreli ve çalışma hafızasında iyileşme ile bağlantılıdır.

Bakterileri öldürebilir. Tüp çalışmaları, yaban mersini’nin Salmonella ve Staphylococcus aureus gibi zararlı bakterilere karşı antimikrobiyal etkilerinin olabileceğini göstermektedir.

Ülseratif kolit (UC) semptomlarını iyileştirebilir. 13 kişiden oluşan bir çalışma, yaban mersini takviyesinin günlük alımının ÜK’li kişilerde kolon ve rektumun kronik iltihabını azalttığını buldu.

Bu çalışmaların küçük olduğunu ve bazılarının yaban mersini takviyelerinin faydalı etkilere neden olup olmadığını belirlemeyi zorlaştıran bir plasebo grubu olmadığını unutmayın. Bu nedenle, daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Beslenmeye Yaban Mersini Nasıl Eklenir

Diyetinize yaban mersini eklemenin birçok yolu vardır.

Yaban mersinin benzersiz ve yoğun bir tadı var. Onları taze veya kurutulmuş, kendi başlarına veya yaban mersini içeren herhangi bir tarifin parçası olarak yiyebilirsiniz.

Örneğin yaban mersini kreplere, keklere ve diğer unlu mamullere harika bir katkı sağlar. Bunları ayrıca smoothielere, yulaf ezmesine, salatalara ve yoğurt parfesine de dahil edebilirsiniz.

Ayrıca, reçel yapmak için kullanılabilir veya tostunuzda hızlı bir şekilde yayılması için bir çatalla ezebilirsiniz.

Yabanmersini takviyeleri bu meyveyi diyetinize eklemenin alternatif bir yoludur. Sağlık mağazalarında damla şeklinde veya toz halinde tablet veya kapsül şeklinde bulunabilirler.

Bununla birlikte, meyvenin tamamı, çoğu takviyede bulunmayan bir dizi besin sağladığından, daha faydalı olabilir.

Etkili Dozajlar Ve Olası Yan Etkileri

Yabanmersini, tipik miktarlarda tüketildiğinde çoğu insan için güvenli olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, bazı takviyelerde bulunan daha büyük dozlar, özellikle uzun süreler boyunca alındığında sorunlu olabilir.

Yabanmersini, kanama bozukluğu olan veya kan inceltici ilaçlar alan kişilerde kanama riskini artırabilir. Ayrıca kan şekeri düşürücü ilaçlarda kan şekeri seviyelerinin çok düşmesine neden olabilir.

Yabanmersini takviyesi çocuklar için olduğu kadar hamile veya emziren kadınlar için güvenli olmayabilir. Bazı ilaçlar ile de etkileşime girebilirler, bu nedenle diyetinize eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Yabanmersini yaprağı çayı bazen bitkisel ilaç olarak kullanılsa da, yapraklar zehirli olarak kabul edilir ve uzmanlar bu kullanım için yaprakları önermez.

Sınırlı sayıda çalışma ve dozajlardaki büyük değişiklikler en etkili dozu belirlemeyi zorlaştırır. Yine de, birçok insan araştırması, 50 gram taze yabanmersini ila 500 mg yabanmersini takviyesi arasında herhangi bir yeri belirlemiştir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu