Eğitim & Kurs

Waldorf Eğitim Modeli Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

Waldorf Eğitim Modeli Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Waldorf pedagojik modelini uygulayan anaokulları, öğrenciler arasındaki etkileşimi teşvik eden sanat, müzik ve diğer biçimlerle çok bağlantılıdır.

Waldorf Eğitim Modeli Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?  Bu pedagojik öneriyi benimseyen kurumlar, öğretim modellerinde bilgisayar, karmaşık ve geliştirilmiş oyuncaklar gibi maddi aygıtlara vurgu yapmamaktadır. Bu okullarda değerlendirmeler not bazında değil, sürekli ve çeşitlendirilmiş bir şekilde yapılmaktadır. Waldorf eğitim modeli hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Waldorf Eğitim Modeli Ne Anlama Gelir

Dünya çapında popüler Waldorf Pedagojisi, insanı üç boyutu kapsayan uyumlu bir bütün olarak gören antropolojik bir vizyona dayanmaktadır: fiziksel, psişik ve ruhsal. Bu sayede öğrenciyi bütüncül bir şekilde geliştiren yani bedensel, bilişsel ve duygusal becerileri ilişkilendiren eğitim uygulamalarını destekler. Waldorf eğitim yöntemi, entelektüel gelişim için gerekli olan sağlam bir duygusal temel oluşturmayı amaçlamaktadır. Böylece bu çocuğun şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarının karşılanması mümkün olmaktadır.

Waldorf Eğitim Modeli Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı
Waldorf Eğitim Modeli Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı

İnsan gelişiminin aşamalarına dayalı olarak, erken çocukluk eğitiminde odak noktası, serbest oyun yoluyla yaratıcılığı teşvik etmek ve bir sonraki aşama olan okul bölümü için gerekli olan eleştirel düşünceyi geliştirmektir. Uygulamada öğretmenler çocuklarla bahçeyle ilgilenme, atıştırmalık hazırlama, oyuncakları kaldırma gibi ücretsiz oyunların yanı sıra etkinlikler gerçekleştirmektedir. Ayrıca taş, deniz kabuğu, toprak, yün, kumaş vb. doğal malzemeler aracılığıyla motor ve duyusal deneyimler edinirler. Bu felsefeyi benimseyen okullarda, gelişim zamanına saygı duyulan, yetenekleri benzersiz olarak kabul edilen her çocuğa bireysel bir bakış açısı vardır.

Waldorf eğitim metodu, sosyal bilimlerden büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu nedenle ilkeleri, örneğin Fransız Devrimi’nin ideallerine dayanmaktadır: düşünce özgürlüğü, görev ve hakların eşitliği ve kardeşlik, karşılıklı saygı. Bunlar Waldorf okullarını yönlendiren değerlerdir.

Waldorf Eğitim Modeli Nasıl Ortaya Çıktı

1919’da, savaş sonrası Almanya’sında, Avusturyalı filozof Rudolf Steiner, Waldorf-Astoria fabrikasının çalışanlarına eğitim ve sosyal konular üzerine konferanslar vermesi için davet edildi.

Fikirlerinden ilham alan çalışanlar, çocuklarına bu ilkelere dayalı bir eğitim sunmakla ilgilendiklerini ifade ettiler. Böylece ilk Waldorf okulu bir fabrika binasında faaliyet göstermeye başladı. Bir süre sonra fabrikadan ayrılarak başka bir yere transfer oldu. Ama isim korundu.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu