Diyet

Veganlık Nedir, Veganlar Ne Yer?

Veganlık giderek tüm dünyada daha popüler hale geliyor. Geçtiğimiz birkaç yılda, birkaç sevilen ünlü isim de vegan olunca marketlerde ve mağazalarda vegan ürünleri zenginliği ortaya çıktı. Ancak, bu beslenme düzeninin ne içerdiğini ve vegan diyetinde ne yiyip ne yenmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Veganlar, hayvansal ürünlerden etik, sağlık veya çevresel sebeplerden kaçınan bireylerdir. Bunun yerine meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, fındık, tohumlar ve bu yiyeceklerden üretilen ürünler dahil olmak üzere çeşitli bitki yiyeceklerini yerler.

Bu yeme düzenini merak ediyorsanız, veganlığa geçiş düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Ancak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için takviyeleri düşünebilirsiniz.

Bu makale size veganizm hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Veganlık Nedir?

“Vegan” terimi, 1944 yılında Vegan Topluluğu’nu oluşturmak için İngiltere’deki Leicester Vejetaryen Derneği’nden kaçan küçük bir vejeteryan grubu tarafından çağrıldı. Vejeteryanlar gibi etten kaçınmanın yanı sıra süt, yumurta veya diğer hayvansal ürünleri tüketmemeyi de seçtiler.

“Vegan” terimi, “vejeteryan” ın ilk ve son harflerini birleştirerek seçildi.

Veganizm şu anda tüm hayvan sömürüsünü ve zulmünü, yiyecek, giyecek veya başka bir amaçtan dışlamaya çalışan bir yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır.

Kısacası Veganizm, tüm hayvansal ürünleri dışlayan ve hayvanların sömürülmesini mümkün olduğunca sınırlamaya çalışan bir yaşam tarzıdır.

İnsanlar Neden Vegan Oluyor?

Veganlar hayvansal ürünlerden genellikle aşağıdaki nedenlerden dolayı kaçınmaya çalışırlar:

Ahlâk

Etik organlar, tüm canlıların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olduğuna şiddetle inanır.

Bu nedenle, bilinçli bir varlığın sadece etini tüketmek, sütünü içmek veya derisini giymek (özellikle alternatifler mevcut olduğu için) sona erdirmeye çalışarak karşı çıkıyorlar.

Etik organlar, modern tarım uygulamalarının bir sonucu olarak hayvanların dayanabilecekleri psikolojik ve fiziksel strese de karşıdırlar.

Örneğin, etik organlar birçok hayvanın yaşadığı ve çoğu zaman doğum ile kesim arasında nadiren ayrılan kafeslere karşı savaşır.

Dahası, birçok vegan, tarım endüstrisinin canlı erkek civcivlerin yumurta endüstrisi tarafından öğütülmesi veya kaz ciğeri pazarı için ördek ve kazların zorla beslenmesi gibi uygulamalara karşıdırlar.

Etik organlar, itirazlarını protesto ederek, farkındalığı artırarak ve hayvan tarımı içermeyen ürünleri seçerek gösterebilirler.

Sağlık

Bazı insanlar potansiyel sağlık etkileri için veganlığı seçiyorlar.

Örneğin, bitki bazlı diyetler kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser ve erken ölüm riskinizi azaltabilir.

Hayvansal ürün alımınızı düşürmek de aynı şekilde Alzheimer hastalığı veya kanser veya kalp hastalığından ölme riskinizi azaltabilir.

Bazıları, modern hayvan tarımında kullanılan antibiyotik ve hormonlarla bağlantılı yan etkilerden kaçınmak için veganlığı seçer.

Son olarak, araştırmalar sürekli vegan diyetleri düşük vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi (BMI) ile ilişkilendirir. Bazı insanlar bu diyetleri kilo vermeye yardımcı olmak için seçebilirler.

Çevre

İnsanlar, hayvan tarımının çevresel etkileri nedeniyle hayvansal ürünlerden uzak durmayı da seçebilirler.

Bir 2010 Birleşmiş Milletler (BM) raporunda, bu ürünlerin genel olarak daha fazla kaynak gerektirdiğini ve tesis bazlı seçeneklerden daha fazla sera gazı emisyonuna neden olduğunu savundu.

Örneğin, hayvansal tarım, küresel azot oksit emisyonlarının % 65’ine, metan emisyonlarının % 35-40’ına ve % 9’luk karbondioksit emisyonuna katkıda bulunur.

Bu kimyasallar iklim değişikliğine karışan üç ana sera gazı olarak kabul edilir.

Örneğin; Aynı miktarda tahıl taneleri üretmek için ihtiyaç duyulan sudan hayvan eti üretmek için 43 kat daha fazla su gereklidir.

Hayvancılık, ormanlık alanlar ekim arazileri veya meralar için yakıldığında ormansızlaşmaya da yol açabilir. Bu habitat tahribatının çeşitli hayvan türlerinin neslinin tükenmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

İnsanlar etik, sağlık ve çevresel kaygılar gibi çeşitli nedenlerden dolayı vegan olmayı seçebilirler.

Veganlık Türleri

Bu yaşam tarzının öne çıkan türleri şunlardır:

Diyet organları Genellikle “bitki bazlı yiyicilerle” birbirlerinin yerine kullanılır, bu terim diyetlerinde hayvansal ürünlerden kaçınan, ancak giyim ve kozmetik ürünleri gibi diğer ürünlerde de kullanılmaya devam edenleri ifade eder.

Bütün besin organları. Bu bireyler, meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar gibi bütün yiyecekler açısından zengin bir beslenmeyi tercih eder.

Abur cubur veganlar. Bazı insanlar, vegan etleri, patates kızartması, dondurulmuş akşam yemekleri ve Oreo kurabiyeleri ve süt içermeyen dondurmalar dahil tatlılar gibi işlenmiş vegan gıdalara güveniyor.

Çiğ yiyecek veganlar. Bu grup sadece 48 ° C altındaki sıcaklıklarda çiğ veya pişmiş yiyecekler yiyor.

Az yağlı, çiğ gıda veganlar. Meyveciler olarak da bilinen bu alt küme, çoğunlukla meyvelere dayanarak, fındık, avokado ve hindistancevizi gibi yüksek yağlı yiyecekleri sınırlar. Diğer bitkiler zaman zaman az miktarda yenir.

Bu beslenme düzeninin ana tipleri diyet, bütün yiyecek, abur cubur, çiğ yiyecek ve az yağlı, çiğ yiyecek veganlığıdır.

Veganların Kaçındığı Yiyecekler

Veganlar, hayvansal kaynaklı tüm yiyeceklerden kaçınırlar. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Et

Tavuk

Balık

Deniz hayvanları

Yumurtalar

Mandıra ürünleri

Bal

Ayrıca, veganlar, albümin, kazein, karmin, jelatin, pepsin, gomalak, isinglass, D3 vitamini ve peynir altı suyu gibi hayvansal kaynaklı içeriklerden de kaçınırlar.

Bu içerikleri içeren yiyecekler arasında bazı bira ve şarap türleri, lokumlar, kahvaltı gevrekleri, sakızlı şekerler ve sakız bulunur.

Kısacası Veganlar et, tavuk, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri ve balın yanı sıra hayvansal katkı maddeleri içeren diğer ürünlerden de kaçınırlar.

Veganların Yediği Yiyecekler

Hayvansal ürünlerden kaçınmak veganları yalnızca sebzelere ve meyvelere yönlendirmez .

Aslında, birçok ortak yemekler zaten vegandır veya kolayca ayarlanabilir.

Bazı örnekler arasında fasulye, vejeteryan burgerleri, domatesli pizzalar, smoothie’ler, cipsler, humus çeşitleri, sandviçler ve makarna yemekleri sayılabilir.

Et bazlı protein genellikle aşağıdakileri içeren öğünlerde değiştirilir:

Fasulyeler

Mercimek

Soya peyniri

Fındık

Tohumlar

Süt ürünlerini bitki sütleri, çırpılmış tofu ile karıştırılmış yumurtalar, pekmez veya akçaağaç şurubu gibi bitki bazlı tatlandırıcılar ile bal ve çeşitli tariflerde keten veya chia tohumu ile çiğ yumurtalar ile değiştirebilirsiniz

Ek olarak, veganlar çok çeşitli meyve ve sebzelerin yanı sıra çeşitli kepekli tahılları da tüketirler.

Son olarak, vegan etleri, müstahkem bitki sütleri, vegan peynirleri ve tatlılar dahil sürekli büyüyen hazır vegan ürünler zinciri oluşmaktadır.

Bununla birlikte, bu yüksek oranda işlenmiş ürünler katkı maddeleri, yağlar ve suni terkip maddeleri ile yüklenebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu