Sağlık

Üzümün Şaşırtıcı 5 Faydası

Yaz aylarının yaklaşması ile tezgâhlarda yerini almaya başlayan üzüm, yeşil, siyah ve mor rengiyle genelde karşımıza çıkıyor. Bilimsel adı Vitis vinifela olan üzüm yüzyıllardır sağlığa olan faydaları sebebiyle yetiştiriliyor. İyi bir lif kaynağı olan üzümün, sağlığa birçok faydası var. İşte o faydalardan 5 tanesi…

Bazı kişilerin üzümde bulunan kaloriler ve karbonhidratlar konusunda endişeleri var, ancak üzümün yararları bu endişelerden daha ağır basıyor. İşte üzüm beslemesinin sağladığı harika şeylerden bazıları:

İnsan Ömrünü Uzatıyor

Kim daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olacak yiyecekleri yemek istemez? Üzüm, içinde bulunan fito- besinlerden dolayı şaşırtıcı yiyeceklerden biri olabilir. Üzüm kabuğunda çoğunlukla bulunan, aynı zamanda üzüm çekirdeğinde ve üzüm etinde de bulunan bir stilbilen fito-besleyici olan Resveratrol’ün, tümünün uzun ömürlülükle ilişkili üç genin ekspresyonunu arttırdığı gösterilmiştir.

Genel olarak, resveratrol toplamları yapraklarda kabuklardan daha düşüktür. Bu, cildin, özellikle de ömrünün uzamasına yardımcı olan çok sayıda üzümün beslenme yararından sorumlu olduğu anlamına gelir. En uzun yaşayan kültürlerin bazıları, beslenmelerinde üzüm bulundurur.

 Obezite ve Tip 2 Diyabetin Azaltılmasına Yardımcı Olabilir

Metabolik sendrom, ilgili hastalıklar ve obezite, tüm dünyadaki beslenme ile ilgili en yaygın sorunlardır. Kanıtlar, üzüm ve üzüm ürünlerindeki polifenollerin, antioksidan ve çok hedefli modülatörler gibi davranarak obezite ve tip 2 diyabet gelişimini önleyebileceğini, antiinflamatuar etkiler gösterdiğini bulmuştur.

Üzüm, GI değerleri 43-53 arasında değişen düşük glisemik indeks (GI) yemi olarak sınıflandırılmıştır. Bununla birlikte, düşük bir GI değerine sahip olmak, mutlaka kan şekeri faydalarına sahip olmakla aynı değildir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar, üzüm bitkilerinin, üzüm sularının ve üzüm özlerinin, içlerinde bulunan şaşırtıcı bitki besin maddeleri nedeniyle, daha iyi kan şekeri dengesi, daha iyi insülin düzenlemesi ve artan insülin duyarlılığı sağlayabileceğini göstermiştir.

Kırmızı, yeşil, mavi-mor tohumlu ve çekirdeksiz üzümlerden elde edilen dondurularak kurutulmuş üzüm tozu ve üzüm tozu özleri, glukoz toleransı ve enflamasyonu üzerindeki etkileri bakımından test edildi ve geliştirilmiş glukoz toleransı ve düşük enflamasyon gösterdi. Ek olarak, üzüm çekirdeği ekstresi, bağırsak sağlığını iyileştirirken metabolik sendromu, tip 2 diyabet ve obeziteyi önleyebilir.

Antioksidanlar ile Yüklüdür

Hücreler oksidatif strese maruz kaldıklarında kolayca çeşitli hastalıklara neden olabilen bir dejeneratif prosesler kademesine yol açan oksidatif hasara uğrarlar. Antioksidanlar, oksidatif stresi kontrol etmenin ve oksidatif hasar oluşumunu önlemenin en etkili yolu olabilir, bu nedenle sağlık sorunları ve yaşamı tehdit eden hastalık risklerini azaltır.

Üzümlerde bulunan flavonoidler, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan yüksek antioksidan özellikleri temsil eder. Flavonoidlerin, insan vücudundaki metabolik dönüşümlerinin bir sonucu olarak, serbest radikalleri temizlemede ve diğer antioksidanların etkisini arttırmada önemli etkileri olan büyük miktarlarda basit fenolik asit üretebileceği bildirilmektedir.

C vitamini ve manganez, özellikle üzümlerin etrafındaki en yüksek konsantrasyonlu C vitamini besinleri olduğu göz önüne alındığında dikkat edilmesi gereken iki önemli besin maddesidir, ancak üzümler, beta-karoten gibi ortak karotenoidlerden oluşan antioksidan bitki besleyicileri içerir. Aslında, üzümlerdeki farklı antioksidan besinlerin sayısının listelenmesi biraz zaman alacaktır. Üzümün tamamı vücudumuz için yararlı olsa da, tohum ve kabuk en zengin antioksidan konsantrasyonunu içerir. Bu nedenle, çoğu araştırma üzüm kabuğu, üzüm derisi ekstresi, üzüm çekirdeği, üzüm çekirdeği ekstresi veya kabuk, tohum ve et içeren üzüm ekstreleri üzerinde yapılmıştır. Üzümün eti, tohumun veya kabuğun toplam antioksidan kapasitesinin yaklaşık 1/20 ila 1/ 100’ünü içerir.

Anti-İnflamatuar Etki Sağlar

Enflamasyon, dokuların hücre hasarına, tahrişe, patojen istilasına ve ayrıca hasarlı hücreleri yok etme mekanizmasına karşı koruyucu bir tepkisidir. Uzun sürerse, kanser, Alzheimer, nörodejeneratif hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, artrit, otoimmün ve akciğer hastalıkları gibi hastalıkların ana nedeni olarak kabul edilen kronik enflamasyon gelişebilir.

Üzüm beslenme polifenollerinin kronik enflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. Doğal bileşikler olarak, üzüm flavonoidleri ve proantosiyanidinler, kronik enflamasyonun üstesinden gelmek için birçok yolu hedefleyebilir ve sentetik anti-enflamatuar ilaçlardan daha etkili olabilir. Bu bileşikler ayrıca üzümleri etrafındaki en iyi antienflamatuar yiyeceklerden bazıları yapar.

Kardiyovasküler Sistemi Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olur

Üzümlerin sağladığı kardiyovasküler faydaların listesi oldukça şaşırtıcı! Kanımızdaki hücrelerin potansiyel oksijen hasarına karşı korunması gerekir. Kardiyovasküler sistemimizdeki kronik inflamasyon, birçok kardiyovasküler hastalık türü riskini artırabilir. Bu nedenlerden dolayı, kardiyovasküler sistemin optimum düzenlenmesi özellikle önemlidir.

Bazı çalışmalar, üzüm ürünlerinin tüketiminin, endotel fonksiyonunu artırarak, LDL oksidasyonunu azaltarak, vasküler fonksiyonu geliştirerek, kan lipitlerini değiştirerek ve enflamatuar prosesi modüle ederek kardiyovasküler sistem üzerinde yararlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada resveratrol bakımından zengin üzüm ekstraktı tüketiminin, geleneksel bir üzüm ekstraktı veya plasebo etkisine kıyasla koroner arter hastalığı olan hastalarda vasküler koruyucu yararlar sağlayabileceği gösterilmiştir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu