Sağlık

Uykuya Dalmakta Zorlanıyorsanız Bu Yağları Kullanın

Uyumak için mücadele mi ediyorsunuz?  Rahatlamanıza yardımcı olabilecek bazı doğal çareler mi arıyorsunuz? Aslında gittikçe daha fazla insanın uyumakta zorluk çektiği bilimsel olarak kanıtlandı. Elbette, bu konuda yardımcı olabilen birçok tıbbi tedavi var. Ancak çoğunun içerisinde, insan sağlığına zarar verecek kadar güçlü olabilen, doğal olmayan kimyasallar vardır. Neyse ki günümüzde, rahat uyku ve stresin giderilmesi için uçucu yağların teşvikine yönelik güçlü bir baskı var.

Ancak, uçucu yağlar gerçekten işe yarıyor mu sorusu kafaları kurcalıyor. Gerçek şu ki, bu çoğu zaman kişiye bağlı oluyor. Ancak, doğal olarak uykuya dalmak için yardım istiyorsanız, bu uçucu yağ rehberine bakmaktan ve denemekten zarar gelmez! Uyku ve rahatlama için en iyi yağlar hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda ayrıntılı olarak ele aldık.

Uyku için uçucu yağlar

İlk önce merak ediyor olabilirsiniz: uçucu yağlar nedir? Aynı zamanda uçucu yağlar veya eterik yağlar olarak da bilinen esans yağları, bitki damıtmasının bir sonucu olan doğal yağlardır (konsantre hidrofobik sıvı).

Günümüzde uçucu yağların vücudumuzdaki yararlarını destekleyen birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların birçoğu bu aromaterapi yağlarının, bizi nasıl etkilediği ve uykuya dalmaya nasıl yardımcı olabileceği üzerine odaklanmaktadır. Bu doğal ürünler, ağırlıklı olarak rahatlama ve dinlenmeden sorumlu olan parasempatik sinir sistemini uyararak etki ediyor. Bu nedenle, sinir sisteminin bu bölümünü uyararak, bizi rahatlatabiliyor ve iyi uyku sağlayabiliyor.

Angela S. Lillehei ve Linda L. Halcon tarafından yapılan ve “Solunan Uçucu Yağların Uykuya Etkisinin Sistematik Olarak Gözden Geçirilmesi” olarak adlandırılan bir çalışma, uçucu yağların soluma üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, uçucu yağların solunmasının hafif-orta uyku problemi olan kişiler için uygun bir tedavi olarak kabul edilebileceği sonucuna varmaktadır.

Bu esansiyel yağların, kaygı, stres ve depresyon tedavisinde yardımcı olmaları mikro partiküller sayesindedir. William N. Setzer’ın “Esansiyel yağlar ve anksiyolitik aromaterapi” olarak adlandırdığı bir başka çalışmada uyku yağları, kaygı, stres ve depresyon tedavisinde çeşitli yağların başarıyla kullanıldığını iddia etmiştir. Anksiyete, uyku ve rahatlama için gerekli yağlar şunlardır:

  • Lavanta esansiyel yağı.
  • Papatya esansiyel yağı.
  • Portakal esansiyel yağı.
  • Mandalina esansiyel yağı.
  • Gül esansiyel uçucu yağı.
  • Bergamot portakal esansiyel yağı.
  • Limon esansiyel yağı.
  • Sandal ağacı esansiyel yağı.
  • Adaçayı esansiyel yağı,
  • Gül kokulu sardunya esansiyel yağı.

Derinlemesine uyumak için aromaterapi kullanmak istiyorsanız, bu doğal yağların yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Uyku problemleriniz ciddi ise, bunlar gibi doğal tedavilerin tek başına iyileştirmesi mümkün değildir. Şiddetli uykusuzluk çekiyorsanız, huzur içinde uyumanıza yardımcı olacak hangi doğal ürün seçeneklerini önerebileceği, konusunda doktorunuza danışınız.

Şimdi yukarıdaki en etkili olan yağları, nasıl kullanacağınızı ele alalım:

Lavanta yağı nasıl kullanılır: Uyku için lavanta

Lavanta yağının faydaları

Lavanta esansiyel yağının, uykuya yardımcı olma ve kaygıyı azaltmada inanılmaz derecede faydalı olduğu bilinmektedir. Fito Research tarafından yapılan bir çalışma, “Lavanta Lavandula angustifolia S. Miller, uçucu yağ etki mekanizması ile ilgili inceleme” olarak adlandırılan, M. Lis-Balchin S Hart tarafından gerçekleştirilen bu çalışma, lavanta esansiyel yağının uyku için solunmasının son derece rahatlatıcı olduğu sonucuna varmıştır. Ek olarak, ayrıca spazmolitiktir, yani sinirlendiğinizde kaslarda meydana gelen spazmları ve konvülsiyonları yatıştırır veya azaltır. Bu tür spazmlar, kişiyi tamamen gevşemekten alıkoymaktadır ve bu nedenle uyumayı engellemektedir.

Lavanta esansiyel yağını uykuda kullanmanın en iyi yolu solumaktır:

Bu doğal yağın 15 ila 30 damla kadarını bir difüzöre veya hava spreyi içine ekleyin. Akşamüstü veya geceye yakın zamanlardaki geçiş sırasında kapağı açıp, harekete geçmesi için yeterli zaman verin.

Diğer bir seçenek ise, zeytinyağı veya bitkisel başka bir yağ ile karıştırılmış lavanta esansiyel yağını, birkaç damla vücudunuza dökerek masaj yapmaktır. İki damla lavanta yağı ekleyerek avucunuzun içine biraz zeytinyağı koyun. Göğüs bölgenize masaj yapın, ellere, kollara, omuz ve sırtınıza da sürebilirsiniz. Önemli olan nefes alırken kokuyu duyacağınız bölgelere temas etmesidir.

Papatya yağı: Doğal olarak uyuyun

Papatya yağının Faydaları

Papatya türü olarak bilinen Roma papatya (Anthemis nobilis), yaygın olarak rahatlama ve uyku getirici özelliği ile bilinmektedir. Bu doğal bitki, huzursuzluk ve akıcı düşüncelerden muzdarip insanlar için önerilir. Geceleri zihninizi rahatlatmak için mücadele ediyorsanız, papatya sizin için doğru esansiyel yağ olabilir! Ayrıca, uyuyamayan veya gece çok sık uyanan çocuklar için de uygundur.

Doğal olarak uykuya dalmak ve rahatlamak için önerilen papatya yağının en iyi kullanım şekli solumaktır;

Yatmadan önce gece cildinize masaj yaparak yağı uygulayın. Aynı lavanta yağı gibi omuzlar, kollar ve göğüs gibi kısımlara sürmeniz rahat solumak için önemlidir.

Ayrıca difüzöre 15 ila 25 damla ekleyin ve odanıza yerleştirin.

Bir diğer yöntem; Uyumadan önce papatya yağı şişesi koklamaktır.

Papatya çayının da insanların rahatlamasına ve daha iyi uyumasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Portakal esansiyel yağı: Stresle mücadele için birebirdir.

Portakal yağının faydaları

Portakal yağının birçok faydalı özelliği vardır. Portakal yağı, hiperaktivite, stres veya kaygı durumlarında aromaterapide en çok tavsiye edilen uçucu yağlardan biridir.

Portakal yağını ağızdan alabilirsiniz;

Ağızdan Portakal Yağı : 2 damla portakal esansiyel yağını biraz zeytinyağında seyreltin ve rahatlamanıza yardımcı olması için sabahları için.

Solunumla portakal yağı: Uyumadan birkaç saat önce akşamları bir difüzöre 10 ila 20 damla ekleyin. Ayrıca cilde bir veya iki damla uygulanması da koklama ile eşit derecede etkilidir.

Turunçgillerden elde edilen diğer yağlar da benzer bir etkiye, özellikle de mandalina esansiyel yağı gibi…

Bu makale sadece bilgi amaçlı olup, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya tanı koyma yetkisi yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya durumunuz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu