SağlıkYaşam

Tırnaklarımızın Sağlığımız Hakkında Söyleyebileceği 16 Şey

Öyle görünmeyebilir, fakat bir kişinin tırnakları sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir. Bu küçük keratin tabakalarına yapılan yakından bir inceleme, akciğer hastalığından alerjilere kadar her şeyi ortaya dökebileceğini söylüyor. Tırnaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı genel refahınıza pencere olarak nasıl kullanabileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Tırnaklarınızın size genel fiziksel durumunuz hakkında neler anlatmaya çalıştığını keşfetmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Tırnaklarımızın Sağlığımız Hakkında Söyleyebileceği 16 Şey

Tiroit Sorunlarının Belirtisi

Kuru ve kırılgan tırnaklar görmek istemediğiniz bir şey olabilir, ama bu onları görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Dermatoloji Amerikan Akademi “görünür sırtlar ile kalın kuru ve kırılgan tırnaklar, tiroid hastalığı işareti olabilir” diyor. Bu yüzden, estetik probleminize odaklanmadan önce, bu ciddi sağlık sorununun içerden gelmediğine emin olun.

Ciğer Hastalıkları Belirtisi

Ciğerlerinizle ilgili bir sorun var ise ve endişeleniyorsanız tırnaklarınız bunu çözme yolunda ilk adımınız olabilir. Persilvanya’daki York Hastanesi’nden araştırmacılar; tırnakların toplanması, parmak uçlarının büyümesi ve tırnakların parmak uçlarının çevresinden aşağıya doğru eğilmesinin sıklıkla akciğer hastalığı belirtisi olduğundan bahsediyor.

İnflamatuar Barsak Hastalığı Belirtisi

Her ne kadar aşağı eğilen tırnaklar bir akciğer sorununu gösterse de, bu anormal tırnak büyümesini de tetikleyebilecek diğer şartlar vardır. Aynı şekilde, iltihaplı bağırsak hastalığı da tırnakların toplanmasına neden olabilir, bu nedenle tırnaklarınız baş aşağı kaşık gibi görünmeye başlarsa hem bağırsak hem de akciğer sorunları için kontrol olduğunuzdan emin olun.

Sedef Hastalığı Belirtisi

Sedef hastalığı bir cilt hastalığı olsa da, tırnak sağlığınız bazen size sedef olup olmadığını söyler. AAD’ye göre, sedef hastalığı olan bazı kişilerde tırnaklarda küçük eziklerin ve beyaz, sarı veya kahverengi renk bozulmasının olduğu tırnak sedef hastalığı gelişir. Eğer tedavi edilmezse, bu durum “insanların ellerini kullanma veya yürüme kabiliyetini etkileyebilir”, bu yüzden fark ederseniz bu belirtiyi görmezden gelmeyin.

Cilt Kanseri Belirtisi

Şaşırtıcı bir şekilde, melanomu tırnaklarınızın altında görebilirsiniz. AAD’nin işaret ettiği gibi, bu spesifik cilt kanseri türü sıklıkla “tırnakta kahverengi veya siyah bir bant, sıklıkla baskın elinin başparmağında ortaya çıkar.” Sonuçlar hastalığın erken evrelerinde daha iyi olduğundan, bu tür renk bozulmalarına daima dikkat etmelisiniz.

Karaciğer Hastalığı Belirtisi

Karaciğer ile ilgili koşulların (karaciğer sirozu, hepatit B ve hepatit C gibi), tırnak sağlığı sorunlarına neden olduğu bilinmektedir. Avrupa Dermatoloji ve Venereoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir 2010 çalışmasında, karaciğer sorunları olan 100 hasta ile 100 sağlıklı denek arasında bir karşılaştırma yapıldı ve karaciğer problemi olan deneklerin yüzde 68’inin kontrol grubundakilerin sadece yüzde 35’ine göre tırnak değişikliği olduğunu tespit etti. . Spesifik olarak, tırnak mantarı, karaciğer hastalarında en sık görülen sorundu, bunu takiben yatay sırtlar ve kırılganlık izliyordu.

Diyabet Belirtisi

Zamanla, diyabet tırnakla ilgili birçok komplikasyona neden olabilir. Dermatoloji Uzmanı Phoebe Rich’in Dermatolojik Terapi için bir makalesinde yazdığı gibi, kan şekeri durumu “sarı, kalınlaşmış ve bazen kırılgan, sert tırnaklara” yol açabilir. Buna ek olarak, doktor periungual eriteminin veya tırnak çevresindeki cildin kızarmasının genellikle “erken bir diyabet bulgusu” olduğunu söylüyor.

Anemi Belirtisi

Anemik olan insanlar yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahip değildir ve bu nedenle organları ve dokuları yeterli oksijen almaz. Aşırı yorgunluğa ek olarak, bu durumun semptomlarından biri aşırı soluk tırnaklardır.

Böbrek Sorunları Belirtisi

Tırnaklarınız yarı kırmızı, pembe veya kahverengi görünüyorsa, böbreklerinizde bir sorun olabilir. Kanada Tıp Dergisi Derneğindeki bir kronik böbrek hastalığı vakasının 2009 yılında yazılmasında doktorlar, “kronik böbrek yetmezliğinde yarı yarıya tırnağın nadiren ancak belirli bir klinik bulgu olduğunu” belirtiyorlar. Tırnağın yüzde 20 ila 60’ının “kırmızı, pembe veya kahverengi olması durumunda tırnağın geri kalanı mat, beyazımsı, buzlu cam görünümündedir.

Kalp Problemi Belirtisi

Tırnaklarınız maviyse ve yaptığınız cesur cila tercihi yüzünden değilse, kalbinizi kontrol ettirmek isteyebilirsiniz. Aurora Health Care için dermatolog Katherine R. Garrity’nin açıkladığı gibi, mavi tırnaklar kalp problemlerini, akciğer problemlerini, bakteriyel enfeksiyonları ve Wilson hastalığı (hayati organlarınızda bakırın birikmesine neden olan nadir bir genetik hastalık) olduğunuzu gösterebilir.

Cilt Enfeksiyonu Belirtisi

Tırnak kıvrımlarınız biraz fazla kabarık ve kırmızı görünüyor mu? Eğer öyleyse, tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyon olabilir. Garrity’ye göre, “Tırnak kıvrımı iltihabının en yaygın nedeni, bakteri, virüs veya mayadan kaynaklanan bir cilt enfeksiyonu”.

Yetersiz Beslenme Belirtisi

Soluk tırnaklar her zaman dikkate alınmalıdır. Garrity’ye göre, konjestif kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi diğer ciddi komplikasyonlara ek olarak yetersiz beslenmeyi de gösterebilirler. Eğer 60 yaş üstü iseniz, tırnaklarınıza özellikle şu noktalarda dikkat etmelisiniz; yetersiz beslenme, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı hepsi yaşlı bireyler için genel sorunlardır.

Egzama Belirtisi

Pompholyx egzama, Ulusal Egzama Topluluğu’na göre , “çoğunlukla parmakların yanlarını, ellerin avuçlarını ve ayak tabanlarını etkileyen yoğun kaşıntılı su kabarcıkları” olarak sınıflandırılan bir egzama türüdür. Ayrıca, tırnak kıvrımlarının ve tırnak çevresindeki cildin şişmesine de neden olabilir.

Ayak Mantarı Belirtisi

Ayaktaki iltihaplanma: ayak mantarı ve mantar ayak tırnağı enfeksiyonlarını işaret eder. Soyunma odası gibi ortak bir alanda çıplak ayakla yürürken en sık olan iki ayak hastalığı sebebidir.

Dermatolog Pamela Ng , MD, Mayo Clinic’e immün yetmezliği olan hastalarda bu mantar enfeksiyonlarının “cildin parçalanmasına ve selülit veya ayak ülseri gibi koşullara yol açabileceğini” açıkladı.

Hamilelik Belirtisi

Hamilelik sırasında tırnak büyüme hızı artar, çünkü Nemours Vakfı’nın açıkladığı gibi, hamilelik sırasında damarlarınızdan akan tüm bu ekstra hormonlar tırnaklarınızın gücünü ve uzunluğunu etkiler.

Alerji Belirtisi

Birçok kişi bir kalsiyum eksikliğinin, el tırnağında ve ayak tırnağında küçük beyaz izler olarak gösterdiğine inanırken, Arizona Üniversitesi Andrew Weil Bütünleyici Tıp Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi Andrew Weil’e göre durum böyle değil. Weil, web sitesinde lökonychia adı verilen bu işaretlerin ya tırnak tabanınızın (altı hafta öncesine kadar olmuş olabilir) yaralanmasının bir işareti olduğunu ya da alerjik bir reaksiyonun sonucu olabileceğini açıklar. Tırnak cilası veya tırnak sertleştiriciler de sebep olabilir. “Tırnakların tamamen uzaması sekiz aydan fazla zaman alabilir, bu nedenle lekeler bir süre etrafta olabilir” diye belirtiyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu