Yaşam

Teraryum (Terrarium) Yapımı ve Teraryum Bakımı Hakkında Her Şey

Teraryum yapımı, son dönemlerde kadınlar arasında oldukça popüler. Hepsi birbirinden şık ve güzel olan bu minyatür bahçelerde yaratıcılığı konuşturmak oldukça önemli. Bugün size Teraryum nedir, Teraryum nasıl yapılır, Teraryum yapımı malzemeleri ve Teraryumun bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. İşte, Teraryum yapımı hakkında merak ettiğiniz her şey wasguare.com’da.

Bitki teraryumları, adeta minyatür bir dünya… İç mekanlarda kullanılan, doğal yaşamın döngüsünün küçültülmüş hali desek yanlış olmaz. Özellikle ev dekorasyonlarında son dönemlerin vazgeçilmez parçası olan teraryumlar, aynı zamanda hediyelik olarak da çok tercih ediliyor. İsterseniz, bir hafta sonunu değerlendirmek içim teraryum yapımı ile ilgilenebilirsiniz. Üstelik bitirdikten sonra bakımı çin öyle çok büyük zaman harcamanıza da gerek yok. Kendi kendine yeten ekosistemleri sayesinde, teraryumların çok bakıma ihtiyacı olmuyor.

Teraryum Nedir?

Bu küçük ve kapalı ortamlar, sera gibi işlev görüyor. Kısacası siz fanus, cam kavanoz, şekerlik ve benzeri şeylerin içine kendi küçük bahçenizi yaratıyorsunuz. Evinizde yarı güneşli bir ortama yerleştirmeniz durumunda, kullandığınız fanusun ya da kavanozun içerisinde bitkileriniz yaşamaya devam ediyor. Kısacası bitkiler gün boyu camın içerisindeki karbondioksiti fotosentez yoluyla oksijene dönüştürüyor, geceleri ise bu sistem tam tersine çalışıyor ve teraryumunuz kendi bakımını kendisi yapıyor.

Teraryum için Gerekli Malzemeler

Uzun saatler harcamadan kendi küçük bahçenizi yaratabilirsiniz. Üstelik de Terrarium malzemelerini bulmak hiç zor değil. İsterseniz hangi malzemeler gerekli hemen bir göz atalım;

Cam bir kap:

Bu isterseniz bir fanus, isterseniz bir vazo, cam şekerlik ya da kavanoz olabilir. Hatta küçük ampullerden bile teraryum yapıldığı görüldü. Elinizde ihtiyacınıza uygun bir cam yoksa, botanik malzemesi satan mağazalardan da alabilirsiniz.

Çakıl Taşı ya da Kum:

Bunlar bir teraryum yapımı için en kolay bulunacak malzemeler. Hatta satın almanıza bile gerek yok deniz kenarından kendiniz de toplayabilirsiniz. Taşlar teraryum içerisinde sadece süs olarak kullanılmıyor, aynı zamanda birikecek suları neme çeviriyor, bu da bitkilerin köklerinin çürümesini engelliyor.

Kuru yosun:

Bu malzemeyi illa kullanmanıza gerek yok. Ama toprağınızın taşların içine batmasını engellemek istiyorsanız, kullanmanızda yarar var.

Aktifleştirilmiş kömür:

Bu malzeme de isteğe bağlıdır ve küf oluşumunu önlemek için kuru yosun yerine tercih edilebilir.

Steril saksı toprağı / torf toprak:

Bu toprak türü organiktir ve her bitki için ideal bir büyüme ortamı sağlar. Teraryumda olmazsa olmaz malzeme nedir derseniz, cevabı bu olacaktır.

Tığ uçlu pense, uzun cımbız:

Büyük bir cam içerisine kendi bahçenizi yapıyorsanız, bu malzemeye ihtiyacınız yok, ama cam küçükse mutlaka edinin.

İsteğe göre dekoratif parçalar:

Bu noktada tercih tamamen sizin hayal gücünüzle alakalı. İsterseniz, internetteki örneklerinden yararlanabilirsiniz.

Makas

Teraryumlarda kullanılabilen bitkiler

Teraryum için Hangi Bitkiler Kullanılır?

Teraryum bitkileri özeldir. Yani saksıya ektiğiniz ya da akvaryumda kullandığınız birkileri kullanamazsınız. Bunları da botanik mağazalarından edinmeniz mümkün.

Teraryum Yapımı

Öncelikle kavanozunuzu iyice yıkayın ve tamamen temiz olunca kurulayın.
En alta çakıl taşı ve kumları yerleştirin.
Bu katmanın üstüne ise kömür ve kuru yosun ekleyin.
En üst katmana da toprağınızı yerleştirin.
Şimdi sıra bitkileri yerleştirme aşamasında. Burada bitkileri sabitlemekte zorlanıyorsanız, biraz daha toprak eklemenizde yarar var.
Son ve en eğlenceli aşama ise süsleme aşaması. Kullanacağınız insan ya da hayvan figürleri ile sizin karakterinizi yansıtacak bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Teraryum Bakımı için Öneriler

Teraryum, kendi ekosistemi olduğu için az miktarda suya ihtiyaç duyar. Fakat siz yine de onu doğrudan güneş ışığına maruz kalacak bir noktada tutmayın. Eğer teraryum fazla ısınırsa bitkiler ölür.
Başta da söylediğimiz gibi çok fazla sulamanıza gerek yok. Eğer hiç hava almayan bir teraryumunuz varsa, kapağı yarım gün açık bırakarak, suyun bir kısmının buharlaşmasına izin verebilirsiniz.
Teraryum yapımında nemli ortamı seven ancak, çok fazla su istemeyen bitkiler tercih etmelisiniz. Sprey şişelerle sulama yapmak daha iyi olacaktır.
Bitkileriniz fazla sulamadan dolayı çürümeye başlarsa, hemen temiz bir aletle çürüyen bölümü alın.
Teraryumunuzu kalorifer gibi ısıtıcıların yakınına koymayın.
Aydınlık ama direkt ışık almayan ortamlarda teraryumunuzu konumlandırın, sık sık kapağını açıp havalandırın.
Gübreleme yapmayın ama 2 ayda bir kullandığınız toprağın üst kısımlarını alarak yenileme yapabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu