Teknoloji

Teknolojinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Teknolojinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir? Teknolojinin zararları, teknolojik ürünler insanların yaşamlarına girerek, kendilerini kontrol altına alma zorluğu ortaya çıkmıştır. Teknolojinin birçok zararları ortaya çıkmaktadır. Kişilerin sosyal yaşamları, zihinsel ve fiziksel açıdan sağlık açısından da kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Teknolojinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir? Teknolojinin insanlara kazandırdığı yararları kadar zararları da ortaya çıktı. Bu nedenle de hayatımızın her alanında ölçülü olmak gerekir. Elektronik aletlerin çok olması ve kullanılması, zararlı etkilerinin altında kalınmasına neden oluyor. Teknolojinin bilinen zararları şunlardır:

Teknolojinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir
Teknolojinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir

Teknolojinin Sağlığa Zararları

Teknolojik aletlerin bazıları yararlı olurken bunların zararları da vardır. Dünya genelinde teknolojik silahların olması ve Japonya’ya atılan atom bombası da teknolojinin zararları arasında bulunmaktadır.

İnsanların teknolojik aletleri aşırı derecede kullanması sonucu radyasyona maruz kalmaktadır. Radyasyon yayan telefonlar, kemoterapi tedavisi de yararı kadar zararı da çok olmaktadır. Çocuklar ve yetişkinler, bilgisayar karşısında zamanlarının çoğunu burada geçirerek bazı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları bel fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite olmaktadır. Araçların egzoz gazı dumanı günümüzde havaya büyük zararlar açarak solunum yolu hastalıkların çoğalmasına ve bitkilerin ölmesine neden olmaktadır. Kağıt kullanımı nedeniyle ağaçların kesilmesi ve çevreye verilen zararlarda teknolojinin yan etkileri olmaktadır.

Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlarda havayı kirleterek büyük zararlar meydana gelmektedir. Yeni çıkan birçok ürün nedeniyle kültürümüzde yok edilmiyor. Fast food adındaki yemek ile yemek kültürümüz yok olmaya başladı. Fabrikalardaki yeni aletler nedeniyle birçok kişi işsiz kaldı. Teknolojideki gelişmeler el emeği olan sanatlarında yok olmasına neden oldu. Teknolojinin en büyük zararlarından biri de küresel ısınma olmaktadır. İnsanlarda fiziksel hastalıkların çoğalmasına neden oldu. Kişilerde hareketsiz yaşam artmaya başladı. Sosyal yaşam neredeyse son buldu. Teknoloji yatak odamıza kadar girerek, uyku kimyasını bozdu.

İnsanların uzun süre teknolojik aletleri kullanması sonucu beyne zarar görmektedir. Beynin elektriksel olan hareketleri bozulur. Beyinde oluşan bu hasar nedeniyle kişilerde birçok hastalık meydana gelir. Sara ve epilepsi hastalığı da bunlardan biridir. Yeni çıkan teknolojik aletler insan beynin dokusunu bozarak tedavisi zor olan hastalıklara neden olmaktadır. Kişiler yeni çıkan teknolojik aletlere karşı bağımlı hale gelmektedir.

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu