Teknoloji

Teknolojinin İnsan Hayatına Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Teknolojinin İnsan Hayatına Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir? Teknoloji sürekli gelişerek insanoğluna hizmet etmiş, bu gelişme insanın doğa üzerindeki hakimiyetini daha da artırmıştır. Özellikle 21. yüzyılda teknolojinin gelişmesi bunun yadsınamaz bir boyutudur.

Teknolojinin İnsan Hayatına Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir? Teknoloji artık hayatın her alanında, ofisimizde, evimizde, mutfakta, salonumuzda, varlığın her alanında kendini göstermektedir.

Teknolojinin İnsan Hayatına Olumlu ve Olumsuz Etkileri
Teknolojinin İnsan Hayatına Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Teknolojinin  Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Teknoloji sayesinde insanlar internete her yerden erişebilmekte ve geliştirme çalışmaları dünyanın her yerinden anında görülebilmektedir. Öncesinde kütüphanelerde araştırma yaparak saatler harcayan bizler, artık çok daha kısa sürede çok daha fazla bilgiye ulaşım sağlayabiliyoruz. Kısa yoldan bilgiye ulaşmak güzel; ancak diğer yandan da sadece bir tık ile zahmetsizce ulaştığımız bilginin bilimsel tarafı biraz sıkıcı boyuta ulaşabiliyor.

Teknolojinin hayatımıza getirdiği yeniliklerin yanı sıra dezavantajları yani elimizden aldıkları şeyler de bulunmaktadır. Hayatımızı kolaylaştırması, bize verdiği zararı telafi ediyor mu? Bu ve buna benzer soruları çoğaltıp çeşitlendirebiliriz. Para ve zaman değerleri, kaybedilen değerler ve diğer olumsuzluklar karşılaştırıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Sadece fiziksel rahatsızlıklara değil, sosyal ve kültürel erozyona da neden olduğu bir gerçektir. Elektronik cihazlara uzun süre maruz kalmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Uzmanlar, bu konuda bilimsel araştırmalara dayanarak uyarılarda bulunuyor. İşin ikinci boyutunda ise şunları görüyoruz; daha az hareket, bankacılıktan alışverişe kadar tüm işlerin online olması ve sınırsız makine kullanımından kaynaklanan hareketsizlik de çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Bu nedenle bu durum çok ciddiye alınması gereken ve yetişkinden çocuğa, kadından erkeğe her yaştan insanı etkileyen önemli bir konudur.

Tüm teknolojik cihazlar ve gelişmeler hayatımızı kolaylaştırmak ve daha keyifli hale getirmek için üretilmektedir. Bu cihazları kullanım amaçlarına göre kullanmalıyız. Aksi takdirde teknolojinin faydaları olduğu kadar zararlarından da etkilenmemiz söz konusu olacaktır. Gerçekten faydalı ve gerekli olan işlerde kullanıldığında teknoloji mükemmel bir nimettir. İnternet hayatımıza girdiğinden beri dünyanın bir köşesinden gelen bilgilere saniyeler içinde ulaşabiliyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde insanların yaşam beklentisi uzayabiliyor. Eğitimi kolaylaştırarak daha çok bilgiye erişmemiz sağlanıyor. Bilgi ve fikirler geniş kitlelere çok daha kolay iletilebilir hale geliyor. Kısaca teknoloji insan hayatında çok büyük ve önemli bir yer kaplayarak vazgeçilmez hale gelmiştir.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu