Yaşam

Su Zehirlenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su zehirlenmesini daha önce duymuş muydunuz? Her şeyin fazlasının olduğu gibi fazla su içmenin de ölüme kadar gidebilecek zararları var.

Aşırı su tüketilmesi sonucu meydana gelen su zehirlenmesi hakkında bilinmesi gereken her şey yazımızda…

Su Zehirlenmesi Ölüme Neden Olabilir Mi?

Hidrate kalmak önemlidir, ancak ölümcül su aşırı doz gibi bir şey de var. Ağır vakalarda, tedavi edilmeyen hiponatremi, nöbet, koma ve ölüme neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar erken tespitin ciddi hiponatremiyi önlemede çok önemli olduğunu söylüyor. Su zehirlenmesinin ne kadar şiddetli hale geldiği, suyun ne kadar ve ne kadar çabuk tüketildiğine, kandaki sodyum konsantrasyonunun düşme hızına bağlıdır. Su zehirlenmesi semptomlarının yaşanması için birinin saatte beş bardaktan fazla su içmesi gerekir.

Birkaç faktör, hiponatremi / su zehirlenmesini önlemek için birisinin vücudundan fazla su salgılamasını (temizleyebilmesini) etkileyebilir. Örneğin, yukarıda belirtildiği gibi, çok fazla stres altında olmak veya mevcut tıbbi koşullara sahip olmak hem böbreklerde hem de sinir sisteminde etkilidir ve bu da su zehirlenmesi semptomlarının ortaya çıkma olasılığını artırabilir.

Peki, Kısa Bir Süre İçinde Ne Kadar Su İçilebilir?

Birinin normal / sağlıklı böbrekleri olduğunda, saatte yaklaşık 800 mililitre ila 1 litre sıvı salgılayabilmelidir.

Bu miktardan daha fazla içmek, elektrolit dengesizliğine ve muhtemelen hiponatremi ile ilgili erken semptomlara neden olacaktır. Ayrıca eğer biri çok fazla su içerken ağır egzersiz yapıyorsa (maraton koşmak veya antrenman yapmak veya spor yapmak gibi), vücudun stres tepkisi olduğundan daha fazla su tutacağını unutmayın.

Su zehirlenmesinin, kısa bir süre içinde (bir veya iki saat) büyük miktarda su içmediği sürece gerçekleşmesi muhtemel değildir. Bir kişinin su alması idrar veya ter yoluyla su kaybını büyük ölçüde aşmazsa, su zehirlenmesi önlenebilir.

Bir vakada, su zehirlenmesi 64 yaşındaki bir kadının şiddetli hiponatremi nedeniyle ölüm nedeni oldu. Uyumadan birkaç saat önce 30-40 bardak su içmişti. Yanılsamalar yaşadığı için, kusarken ve kendini iyi hissetmediği halde daha fazla su içmeye devam etti.

2014 yılında The Daily Mail, 17 yaşındaki bir lise futbolcusunun, uygulama sırasında krampları durdurmak için dört litre sıvı içtikten sonra su zehirlenmesinden öldüğünü bildirdi.

Bazı askeri su zehirlenmesi vakaları aşırı hidrasyon ve beyin ödemi sonucu meydana gelen üç ölüm ile ilgili 2002’de yapılan bir soruşturma, tüm vakaların, bir süre zarfında tüketilen beş litreden (genellikle 10-20 L) su ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.

2007 yılında Scientific America, üç saat içinde yaklaşık altı litre su tükettiği bir su içme yarışmasında yarıştıktan sonra ölen 28 yaşındaki bir kadına ilişkin bir makale yayınladı. Aynı makale, New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan “2005’te  bir maraton koşucusunun altıda birinde bir dereceye kadar hiponatremi veya çok fazla su içilmesinden kaynaklanan kanın seyreltilmesi” olduğunu belirten bir 2005 çalışmasına işaret etti.

Hiponatremi ve su zehirlenmesi için tedavi, vücutta sıvı seviyelerinin düzenlenmesine, özellikle sodyum seviyelerinin yükseltilmesine neden olur. Suya karşı tuzun alımı ve atılımı dengelenmelidir. Sodyum / tuzun kötü bir üne sahip olabileceğini unutmayın (çoğunlukla işlenmiş gıdalarda en yüksek konsantrasyonlarda bulunduğundan) sodyum aslında temel bir besindir. Örneğin, sodyumun sahip olduğu rollerden bazıları şunlardır:

Hücrelerinizin içindeki ve etrafındaki su miktarını düzenlemeye yardımcı olur.

Kan hacmini kontrol eder.

Tansiyonu düzenler.

Kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasını sağlar.

Su Zehirlenmesi Tedavisi Şunları İçerir:

Gastrik yıkama veya mide pompalaması / gastrik sulama

Sodyum düzeltme tedavisi

İntravenöz elektrolitlerin kullanımı

İdrar ve fazla kan hacmini artırmak için diüretikler

Vazopressin reseptörü antagonistleri

Hidrasyonun Önemi

Çok fazla su içip aşırı hidrasyon yaşamak çok tehlikeli olsa da, bu gün boyunca düzenli olarak su içmemelisiniz anlamına gelmez. Dehidrasyon (veya hipernatremi) kendi sağlık sorunlarına neden olur. Aslında, birçok dehidrasyon semptomu, su zehirlenmesi semptomlarına benzer.

Su (H2O) insan vücudunun yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor, bu nedenle en iyi şekilde çalışması için sabit bir su kaynağına ihtiyacımız olması şaşırtıcı değil. Her gün idrar, dışkılama / bağırsak hareketleri, ter ve soluksuz nefes kombinasyonuyla su kaybediyoruz. Hidratlı kalmak önemlidir, çünkü aşağıdaki belirtileri önlemeye yardımcı olur:

İshal

Baş dönmesi ve bayılma

Beyin sağlığı ve oryantasyon bozukluğu

Ödem, şişkinlik, kabızlık ve sıvı tutma

Zayıflık ve yorgunluk

Kas spazmları ve krampları

Kötü ruh halleri veya ruh hali değişimleri

Yüksek tansiyon

İştah değişiklikleri

Su Kaybından En Çok Kim Zarar Görür?

Yeterince su / sıvı içmeye özen göstermesi gereken kişiler:

Maraton koşucuları gibi dayanıklılık sporları yapan sporcular

Uzun süre egzersiz yapanlar (60-90 dakikadan fazla), özellikle de nemli ve sıcak bir iklimde egzersiz yapıyorlarsa

Yüksek tuz tüketenler veya yeterince su içmeyenler

Susamayla ilgili duyumları fark etmeyen yaşlı insanlar

Mide virüsü veya diyare neden olan grip gibi hastalıklardan iyileşen insanlar

Ameliyattan olduktan sonra herkes

Bebeklere ve küçük çocuklar, onlara verilmezse, yeterli miktarda sıvı içemezler

Su zehirlenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su zehirlenmesi, vücutta suya oranla çok az sodyumun neden olduğu bir elektrolit dengesizliği olan şiddetli bir hiponatremi şeklidir.

Su zehirlenmesi, biri bir saat içinde 1,5 litreden fazla su tükettiğinde, özellikle yoğun bir şekilde egzersiz yapıyorsa, böbrek yetmezliği, böbrek hasarı, diyabet veya yargılarını etkileyen zihinsel bir durum varsa, ortaya çıkar.

Su zehirlenmesi belirtileri arasında kafa karışıklığı, oryantasyon bozukluğu, bulantı, kusma, baş ağrıları ve ağır vakalarda şişme, nöbetler, koma ve potansiyel olarak ölümle ilgili beyin hasarı görülebilir.

Anketler, hiponatreminin tüm hastaların yüzde 15-30’unda geliştiğini bulmuştur. Tüm hiponatremi vakaları su zehirlenmesine neden olmaz, ancak küçük bir yüzde olur.

Yılda ne kadar su zehirlenmesi ölümü olduğunu söylemek zordur, ancak sayının küçük olduğuna inanılmaktadır (ABD’de yılda 10’un altında).

Hidrasyon önemlidir, ancak su zehirlenmesini ve hiponatremiyi önlemek için, ne kadar sodyum kaybettiğinize oranla doğru miktarda su içtiğinizden, temel sağlık koşullarını yönettiğinizden, dengeli bir beslenme yediğinizden ve susuzluğunuza dikkat ettiğinizden emin olmalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu