Sağlık

Strese Karşı Olumlu Etki Eden Besinler

Stres, hayatımız boyunca mücadele etmemiz gereken bir sorun. Ne yazık ki günümüzde yaşam şartlarının zorluğu, geçim sıkıntısı, iş hayatı derken bol bol stres yaşıyoruz. Peki, stresle baş etmek mümkün mü? Strese karşı nasıl önlem alırız.

Stresle mücadele için hayat tarzımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle beslenme düzenimiz stres seviyemize doğrudan etki ediyor. İşte bu noktada mutlaka strese karşı olumlu etki eden besinler tüketmemiz gerekiyor. İşte, strese karşı olumlu etki gösteren besinler…

Yoğurt

Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde ismi tirosin olan doğal bir madde bulunur. Bu doğal madde insan beyinde serotonin salgılanmasını sağlar. Serotonin salgısı ise, insanda mutluluk hissi uyandıran,insanı rahatlatan ve insana strese karşı bağışıklık kazandırabilen bir hormondur.

Yulaf

Birçok karbonhidrat,insan vücudun mutluluk verici salgısı; seratonin hormonu salgılamasını sağlar. Araştırmalara göre işte tamda bu yüzden çoğu kişi endişeli ve stresli olduğunda yemek yeme isteği duyuyor. Tabiki karbonhidrat tüketeceğimiz zamanda kesinlikle sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını seçmek hayati bir karardır.

Yulaf ezmesi çok yüksek oranda lif içermektedir. Bu yüksek lif oranıda vücudun bu lifi yavaş yavaş ve sağlıklı bir biçimde sindireceği anlamına gelmektedir. Vücut bu süreç içerisinde seratonin salgılamaya devam edecektir ayrıca siz de kendinizi daha uzun süre iyi ve mutlu hissedeceksiniz. Aynı zamanda da kandaki şeker oranınızın hızlıca yükselmesine mani olarak kendinizi korumuş olacaksınız.

Balık

Bağımsız kuruluşların araştırmalarına göre özellikle somon balığında çok yüksek oranda bulunan omega 3 asitlerinin seratonin salgılanma seviyesini yükselterek stresi çok azalttığını gösteriyor.

Bitter çikolata

Bitter çikolata stres oluşturan hormonlarının etki seviyesini azaltarak stres altındaki kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Aynı bir anti-depresan ilacı gibi insana etki eder, ayrıca bitter çikolata serotonin hormonunda içermektedir içermektedir.

Magnezyum Bakımından Zengin Gıdalar

Ispanak ve marul gibi magnezyum yönünden yüksek orana sahip yeşil sebzeler vücudun strese karşı etkisini azaltırken tepkisini artırır buda sizin kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenize yardımcı olur.

Hindi eti, avokado ve kahve de strese karşı etkili olan ve mücadelede iyi gelen besinlerdendir…

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu