Yaşam

Stres Yönetimi Nedir, Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stres, bedensel veya zihinsel huzursuzluğa neden olan herhangi bir fiziksel, kimyasal veya duygusal faktördür.

Güçlü sosyal destek ağlarına sahip insanlar, sosyal desteği olmayanlara göre daha az stres ve daha az stres belirtileri rapor etmektedir.

Stres yönetimi teknikleri gevşeme teknikleri, zaman yönetimi becerileri, danışmanlık veya grup terapisi, egzersiz ve genel sağlıklı yaşam tarzını sürdürmeyi içerir.

Stresi yönetmek için yoga, rehberli görüntü, biofeedback, tai chi , qigong ve progresif kas gevşemesi gibi yüzlerce farklı gevşeme tekniği vardır .

Stres Nedir?

Stres, bedensel veya zihinsel huzursuzluğa ve hastalığa neden olan bir faktör olabilecek fiziksel, kimyasal veya duygusal bir faktör olarak düşünülebilir. Strese neden olabilecek fiziksel ve kimyasal faktörler arasında travma, enfeksiyonlar, toksinler, hastalıklar ve her türlü yaralanma vardır. Stres ve gerginliğin duygusal nedenleri çok sayıda ve çeşitlidir. Birçok kişi stres terimini psikolojik stresle ilişkilendirirken, bilim adamları ve doktorlar bu terimi vücut fonksiyonlarının dengesini bozan herhangi bir kuvveti belirtmek için kullanırlar.

Stres vücut dengesini ve işlevini bozuyorsa, o zaman tüm stres kötü bir şey mi? Aslında değil. Hafif bir stres ve gerginlik bazen yararlı olabilir. Örneğin, bir proje ya da ödev yaparken hafif stresli hissetmek genellikle bizi iyi bir iş yapmaya, daha iyi odaklanmaya ve enerjik çalışmaya zorlar.

Aynı şekilde, egzersiz bazı vücut fonksiyonlarında geçici bir stres yaratabilir, ancak sağlık yararları tartışılmaz. Sadece stres ezici ya da kötü yönetildiği zaman, olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasıdır.

Stres altındakiler için önemli bir hedef, yaşam stresinin yönetimidir. Stresin giderilmesi gerçekçi değildir, çünkü stres normal yaşamın bir parçasıdır. Stresi tamamen ortadan kaldırmak imkânsızdır ve kişinin bunu yapması tavsiye edilmez. Bunun yerine, stresimizi, fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerindeki etkilerini kontrol edebilmemiz için stresi yönetmek için gevşeme teknikleri ve diğer yöntemleri öğrenebiliriz.

Strese Karşı En Duyarlı Kişiler Kimler?

Stres her şekilde, her yaştan ve her kesimden insanı etkiler. Bireylerde stres seviyelerini öngörmek için dış standartlar uygulanamaz – birinin işyerinde stresi deneyimlemek için geleneksel olarak stresli bir işe sahip olması gerekmez; tıpkı bir çocuğun ebeveyni, ebeveynlikle ilgili birkaç çocuğun ebeveyninden daha fazla stres yaşayabilir. Yaşamlarımızdaki stres derecesi, fiziksel sağlığımız, kişilerarası ilişkilerimizin kalitesi, taşıdığımız taahhüt ve sorumlulukların sayısı, başkalarının bağımlılık derecesi ve bizden beklentiler gibi kişisel faktörlere bağlıdır. Çevremizdeki kişilerden aldığımız destek ve son zamanlarda yaşamlarımızda meydana gelen değişikliklerin veya travmatik olayların da stres üzerinde etkisi büyüktür.

Ancak, bazı faktörler strese karşı duyarlılığımızı artırabilir ve ciddiyetini azaltmak için hareket edebilir. Güçlü sosyal destek ağlarına sahip insanlar (aile, arkadaşlar, dini organizasyonlar veya diğer sosyal gruplardan oluşan), bu sosyal temaslara sahip olmayanlara kıyasla daha az stres ve genel olarak geliştirilmiş ruh sağlığı bildirmektedir. Yetersiz beslenen, yetersiz uyuyan veya fiziksel olarak hasta olmayan insanlar da günlük yaşamın baskılarını ve streslerini ele alma yeteneklerini azaltırlar ve daha yüksek stres düzeyleri rapor edebilirler. Bazı stresörler özellikle belirli yaş grupları veya yaşam evreleri ile ilişkilidir. Çocuklar, gençler, kolej öğrencileri, çalışan ebeveynler ve yaşlılar, yaşam geçişleriyle ilgili sık sık stres altında olan gruplara örnek olarak verilebilir.

Yaşlılara bakım veren veya sevmediği işi yapan kişiler daha büyük stres yaşarlar. Çok fazla stres altında olan sevilen bir aile ferdinin olması da çoğu zaman kendi stres seviyemizi de arttırır.

Aşırı Stresin Veya Kontrol Dışı Stresin Belirtileri Ve Etkileri Nelerdir?

Aşırı veya kötü yönetilen stresin belirtileri kişiden kişiye aşırı farklı olabilir. Birçok kişi stresin baş ağrısı, uyku bozuklukları, anksiyete veya gerginlik hissi, öfke veya konsantrasyon problemlerine yol açtığını bildirirken, diğerleri depresyondan, yemeğe ilgi duymamadan, iştahsızlıktan veya herhangi bir başka semptomdan şikayetçi olabilir. Ciddi durumlarda, normal faaliyetlere ilgi kaybı ile “tükenmişlik” denilen ezici stres yaşanabilir.

Bilimsel çalışmalar, psikolojik stresin hemen hemen her tıbbi durumun semptomlarını kötüleştirdiğini göstermiştir. Stresin semptomların şiddetini kötüleştirebileceği durumların örnekleri arasında kardiyovasküler hastalıklar, astım, multipl skleroz, kronik ağrı, akne , fibromiyalji ve depresyon bulunur . Stres tek başına kalp-damar hastalığının veya yüksek tansiyonun bir nedeni olmamakla birlikte, birçok insanda bu hastalıkların ilerleyişini kötüleştirebilir.

Stres ayrıca bağışıklık sistemini de etkiler. Bazı çalışmalar akut kısa süreli streslerin aslında vücudun bağışıklık tepkisini artırabileceğini gösterse de, kronik (uzun süreli) stres bağışıklık sistemini “yıpratma” etkisine sahiptir, bu da soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artmasına neden olur. Bilimsel çalışmalar ayrıca stresin aşılara karşı bağışıklık tepkisini azaltabileceğini ve yara iyileşmesini uzatabileceğini göstermiştir.

Stres Yönetimi Stratejileri

Zaman Yönetimi

İyi zaman yönetimi becerileri etkili stres kontrolü için çok önemlidir. Özellikle, görevleri önceliklendirmeyi ve fazla bağlılıktan kaçınmayı öğrenmek, fazla denetlenmediğinizden emin olmanız için kritik önlemlerdir. Her zaman bir takvim veya planlayıcı kullanmak ve herhangi bir şey yapmadan önce güvenilir bir şekilde kontrol etmek, zaman yönetimi becerilerini geliştirmenin bir yoludur. Ayrıca bir kaç günlüğüne günlük tutup nerede zaman kaybettiğinizi fark ederek zaman kaybetme görevlerini tanımlamayı da öğrenebilirsiniz.

Örneğin, verimlilik uzmanları, gelen bilgilere sürekli bir köle olmak yerine e-postaları ve mesajları kontrol etmek ve yanıtlamak için her gün belirli bir zaman (veya birden çok kez) ayırmanızı önerir. Erteleme işlemini yasaklamak, öğrenilebilen veya mükemmelleştirilebilen bir başka zaman yönetimi becerisidir.

Organizasyon Becerileri

Fiziksel çevreniz (ofis, çalışma masası, mutfak, dolap, araba) iyi organize edilmişse, yanlış yerleştirilmiş nesnelerin ve karmaşanın stresiyle karşı karşıya kalmazsınız. Zaman içinde biriken evrak karışıklıklarını düzenli aralıklarla temizlemeyi ve sıralamayı alışkanlık haline getirin.

Destek Sistemleri

Güçlü sosyal destek sistemlerine sahip kişiler, daha az bağlantılı meslektaşlarından daha az fiziksel ve duygusal stres belirtileri yaşarlar. Sevdiklerimizin, arkadaşlarımızın, iş arkadaşlarımızın, komşularımızın ve hatta evcil hayvanlarımızın sosyal ağlarımızın bir parçası olduğunu unutmayın. Bir sosyal destek ağı geliştirmek hem beden hem de zihin için sağlıklıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu