Sağlık

Son Sigaranızı Yakıp Sigaradan Kurtulacaksınız

Ne pis şey bu sigara yahu hem cebe zarar hem sağlığa, kurtulamadım şu illetten… Hemen hemen sigara içen 10 kişinin 9’undan duyduğumuz cümle. Peki, gerçekten bu illetten kurtulmak bu kadar zor mu ya da gerçekten kurtulmak istiyor muyuz? Bu makalemde sigara sağlığa zararlı, sigara akciğer kanseri yapar, sigara içmeseydin şu kadar servetin olurdu gibi her yerde duyabileceğiniz rutin kelimeler kullanmayacağım. Gerçekten sigarayı bırakmak isteyen birinin makalenin sonunda son sigarasını yakıp, sigarayı bırakacağının garantisini veriyorum.

Her şey ilk sigarayla başladı, ilk sigarayı içtiğimizde nikotin canavarını vücudumuza soktuk, bir sigaradan bir şey olmaz, bir tane daha, bir tane daha… Ve vücudumuzdaki nikotin canavarını her gün daha fazla büyüttük, o büyüdükçe sigaranın daha çok bağımlısı olduk, sürekli onu beslemek zorunda hissettik kendimizi, o nikotin istedikçe biz bir sigara daha yaktık. İlk sigarayı yaktığımızda çok keyifli gelmişti değil mi? Aynı keyif seviyesine erişmek için yüzlerce, binlerce sigara daha yaktık mutlu ve keyifli hissettik, ama her sigaradan sonra mutluluk çıtamız daha aşağı iniyordu hiçbir zaman sigara içmediğimiz zaman olduğu gibi mutlu olamıyorduk sadece kendimizi avutuyorduk.

Bu tezimi kanıtlamak için şöyle bir örnek verebilirim hayatı boyunca hiç sigara içmemiş bir insan mutlu olamıyor mu? Ya da mutlu olmak için içine duman mı çekiyor? Tabii ki de hayır. Peki, biz neden mutsuz hissettiğimiz zaman sigara içme ihtiyacı duyuyoruz. Çünkü bizi sürekli rahatsız eden içimizdeki nikotin canavarını bir sürede olsa rahata kavuşturuyoruz, onun bizi rahatsız etmesini önlüyoruz. Ama bir sonraki sigaraya kadar sadece, nikotin canavarı tekrar nikotin istediği zaman bir sigara daha yaktık ve o canavarı her sigara içişimizde daha da büyüttük ve daha sık nikotin istemesine neden olduk. Evet, artık bağımlısı olduk nikotin canavarı bizden nikotin istedikçe biz onun istediğini veriyorduk. Peki, neden sürekli sigara içmek istiyorduk? İçimize duman çekmek hoşumuza mı gidiyor? O zaman bir bacadan içeri kafanızı sokun dumanı içinize çekin. Hoşunuza gitmedi değil mi? Çünkü biz aslında sigaranın bağımlısı değiliz nikotin bağımlısıyız bu aradaki farkı fark edebilmemiz sigarayı bırakmamızın ilk adımı.

Daha önce sigara içmeyen bir insan hiçbir zaman sigara içmek istemez sigara içmemek ona çok zor gelmez, çünkü onun vücudunda nikotinle beslenen bir canavar yoktur bir anlık keyif almak için o canavarı vücuduna sokmamıştır. Peki, bu canavarı yok etmek için ne yapmamız gerekiyor? Cevabı çok basit onun istediği nikotini ona vermeyeceğiz. Unutmayın ki sigara bağımlısı değiliz nikotin bağımlısıyız, o bizden nikotin istedikçe biz onun beslenmesine engel olacağız ve günden güne bu canavarı öldüreceğiz. Bu canavarı öldürmenin süresi ne kadar peki dediğinizi duyar gibiyim. Bu canavarı öldürmenin süresi sadece 40 gün, 40 gün bu canavarı beslemediğinizde sizde fark edeceksiniz artık sigara bağımlısı değilsiniz.

Mutluluk seviyesi çıtanız her gün daha çok yükseliyor etrafınızda sigara içen insanlara acır gözlerle bakıyorsunuz, sigara içerken ne kadar aciz olduğunuzu fark ediyorsunuz. Vücudunuz kendini temizlemeye başlıyor ciğerleriniz içindeki pisliği dışarı atıyor, nefes alış verişleriniz değişiyor, öksürüğünüz kesildi, elbiseleriniz artık sigara kokmuyor. Evet, başardınız o canavarı öldürdünüz nikotin bağımlısı değilsiniz artık sigarayı bıraktınız tebrikler. Tabi ki her işin başı istemek ve bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır. Sigarayı bırakmış bir insan olarak öncelikle sigarayı bırakmak için sakıza veya başka bir şeye başlamanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum, sigara içilen ortamlardan uzak durmanıza da gerek yok etrafınızda sigara içen insanları gördükçe onlara gülün çünkü onlar güçsüz ve iradesiz insanlar, onlar nikotin canavarının oyununa gelen insanlar. Kendinizle gurur duyun etrafınızdaki insanlar gibi iradesiz olmadınız.

Evet, şimdi kalkıp son sigaranızı yakın ve dumanı içinize çektiğinizde bunca senenin pişmanlığını hissedeceksiniz ve kendinize gülüp yeni bir hayata başlayacaksınız. Tebrikler sigarayı bıraktınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu