Yaşam

Sevdiğiniz Biriyle Olmak Fiziksel Acıyı Azaltıyor

Romantik bir eşle birlikte olmak, birçok fayda sağlayabilir ve çoğu şaşırtıcı sağlık yararlarını içerir. Araştırmalar, sevdiğimiz kişiye sadece dokunmanın bir ağrı kesici olarak hareket edebileceğini göstermiştir. Yeni araştırmalar, sadece sevilen birinin huzurunda olmanın bile ağrıyı azaltabileceğini gösteriyor.

Yeni bir çalışmaya göre, sevdiğimiz insanın yanında olmak daha az acı hissetmemize yardımcı olabilir.

Geçen yıl, kısa bir süre önce yayınlanan araştırmalar, sevilen kişiyle el ele tutuşmanın bile, acı verici uyaranlara karşı daha esnek hale gelindiğini göstermiştir.

Çalışma, “sevdiğimiz birisine dokunduğumuzda, beyin dalgalarımız senkronize olur, acı veren uyaranların daha az acı verici görünmesini sağlar” diyor.

Basitçe sevdiğimiz insanın yanında olmak aynı etkiye sahip olabilir mi? Avusturya, Hall’deki Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Tıbbi Bilişim ve Teknoloji Üniversitesi ve İspanya’daki Palma de Mallorca’daki Balear Adaları Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma bunu düşünüyor.

Araştırmacılara göre, sevgilimizle aynı odada olmak, el ele tutmamak, başka türlü dokunmak veya sözlü destek almamız, acıya toleransımızı artırabilir. Çalışmanın bulguları İskandinavya Ağrı Dergisi’nde yayınlandı.

Partnerinizin Varlığı Akut Ağrıları Azaltabilir

Araştırmacılar, araştırmaları için, ortalama yaşları 25-40 arası olan 48 heteroseksüel çift aldılar. Kişiler ortalama 3,5 yıl boyunca birlikteydi.

Her çiftin empatisini değerlendirmek için, araştırmacılar onlardan bir anket doldurmalarını istedi. Daha sonra, iki farklı deneysel koşullar altında her bir kişinin basınç ağrısına nasıl tepki verdiğini test etti: kendi başlarına ve eşlerinin yanındayken.

İkinci senaryoda, partner odada olmasına rağmen, tamamen pasif kaldı, ortaklarıyla temas etmediler ve konuşmadılar. Her vesileyle ağrı duyarlılığını ölçmek için araştırmacılar, basınç algometresi olarak bilinen özel bir araç kullandılar.

Ekip, hem erkeklerin hem de kadınların, eşlerinin huzurundayken acıya daha dirençli göründüğünü buldu. Ayrıca, eşlerin empati seviyesi ne kadar yüksek olursa, ağrı toleransları da o kadar yüksek olur.

Prof. Stefan Duschek, “Tekrar tekrar konuşmak ve dokunmak, ağrıyı azalttığı gösterilmiştir, ancak araştırmamız romantik bir eşin pasif varlığının bile azaltabileceğini ve bu eşin empatisinin ağrıya maruz kalması sırasında duygusal sıkıntıyı tamponlayabileceğini gösteriyor” dedi.

Bununla birlikte, yazarlar da çalışmalarının bazı sınırlamalar ile karşı karşıya olduğunu itiraf ediyor. Örneğin, araştırmacılar, katılımcılarının eşleri aynı odadayken daha az acı hissedebileceklerini, çünkü varlıklarının kendilerini acı verici duyumdan uzaklaştırdığını belirtti.

Yazarlar “bir dereceye kadar ağrıyı azaltmanın, eşin salt varlığından kaynaklanmasının, asıl destek yerine varlığın yol açtığı dikkat dağılmasından kaynaklanabileceği ihtimalini ortadan kaldırıyor” diye yazıyor.

Yine de ekip, bulgularının romantik bağlamanın ağrı duyarlılığı üzerinde önemli bir etkisi olduğuna karar verdi:

“Kısıtlamalara rağmen, çalışma romantik bir partnerin varlığının, aktif geri bildirimi olmadan bile akut ağrının azaltılmasında etkili olduğuna ve bu etkinin partner empatisi ile arttığına dair kanıt sağlamıştır.”

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu