Eğitim & Kurs

Senaryo Yazarlığı Nasıl Olunur?

Senaryo Yazarlığı Nasıl Olunur? Senaryo yazarlığı özellikle dizilerin çok sayıda olmasıyla daha fazla popüler olan bir meslektir. Bu alanda başarılı işler yapabilmek için öncelikle teknik birtakım bilgiler dışında hayal gücünüzün iyi olması gerekmektedir.

Senaryo Yazarlığı Nasıl Olunur? Kurslara giderek detaylı senaryo yazma yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Matematiksel bir şablonu olan senaryo yazarlığı belirli bir süre boyunca çalışmalar yapıldıktan sonra yazılı hale getirilerek çekimi yapılabilir. Yani zaten farklı bir stille yazılmasının nedeni de çekime yönelik bir yazı olmasıdır.  Bu açıdan görsele göre bir yazma şeklinin benimsenmesi son derece önemlidir.

Senaryo Yazarlığı Nasıl Olunur
Senaryo Yazarlığı Nasıl Olunur

Senaryo Yazım Şablonları

Senaryo yazım şablonları için iki türlü kullanım olabilmektedir. Bunlardan biri Amerikan diğeri de Fransız senaryo şablonlarıdır. İkincisinde sayfa ikiye bölünür ve sağa diyaloglar yazılır, sol kısma da eylemler yazılır. Birincisinde ise senaryo şablonunda eylemler ve diyaloglar alt alta yazılır. Bu iki yazım şekli ile ilgili programlar bulunmaktadır. Bu noktada bunun yazılış şeklinde okuyacak kişilerin rahatlıkla gözünde canlandırması gerektiğini de belirtmek gerekiyor.  Tabi tüm bunların da öncesinde senaryo yazımı başlamadan önce konu belirlemek gerektiğini eklemek gerekmektedir.  Yani bir konu olmazsa bu şablonun bir anlamı olmaz. Konu sonrasında akışı kısaca yazdığınız bölüme de sinopsis denir ve bunun daha derin bir içeriği olan tretman da yazılabilir.

Senaryo Kursu Zorunlu Mu İçeriği Nasıl?

Senaryo kursu temelin sağlam olması bakımından önemlidir.  Yani kendi bilgilerinizle öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz, ancak tam istenen alt yapı oluşmayabilir. Bilgilerin temelinde oluşan eksiklik de sonradan size olumsuz yansıyacaktır. Senaryo kursu için internetten ya da doğrudan kurslara giderek başvuru yapabilirsiniz.  Kurs seçerken önceden bir süre araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde içeriğe bakarak daha iyi sonuç alınabilir. İyi bir kursta da teorik ve pratik açıdan kapsamlı şekilde uygulamalar gösterilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu