Sağlık

Selülitten Kurtulmak İçin Maske Tarifi ve Öneriler

Bir cilt sorunu olarak kadınların karşısına çıkan selülit, yağ dokularının cilt üzerinde portakal kabuğu şeklinde görülmesiyle ortaya çıkmaktadır. Kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulabileceğiniz pek çok selülit kremi bulunmakla birlikte evde doğal yollarla da selülitle baş etmek mümkün olmaktadır. Doğal yollarla yapacağınız düzenli ve etkili bir selülit tedavisiyle bu cilt sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Selülit oluşumunun nedenleri nelerdir

Kadınların %90ında görülebilen selülit kan dolaşımı bozuklukları nedeniyle, genetik faktörlere bağlı olarak ve hormanal bozukluklar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu faktörlerin yanı sıra selülit oluşumuna neden olan aktivitesiz bir yaşam tarzı selülit oluşumuna neden olan etkenler arasında yerini almaktadır. Ayrıca bol miktarda tüketilen asitli içecekler ve kahve, aşırı tüketilen şeker de selülit oluşumunu hızlandıran gıdaların başında gelmektedir.

Selülit oluşumunu engelleyebileceğiniz öneriler

Yeme içme alışkanlığınızı gözden geçirerek mümkün olduğu kadar asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmanız selülit oluşumunu engellemeye katkı sağlayacaktır.

Yeme içme alışkanlığında kahve tüketimini, yiyecek ve içeceklerde ise mümkün olduğunca şeker oranını azaltmanız önerilir.

Günlük hayatta bol su içerek sportif aktiviteleri bir yaşam tarzı haline getirmeniz de selülit oluşumunun önüne geçecektir. Vücudunuzda fazla yağlardan da kurtulmanızı sağlayan su tüketimi ve sportif aktiviteler formda bir görünüm ve sağlıklı yaşam adına cildinizi koruyacak en önemli etkenlerdir.

Yukarıda belirtilen önerilerin yanı sıra aşağıda vereceğimiz bitkisel tedavi yöntemlerinden herhangi birini düzenli olarak uygulamanız var olan veya oluşması muhtemel selülitlerinizi yok ederek bu cilt sorunu ile karşı karşıya kalmanızı engelleyecektir.

Elma sirkesi maskesi için;

Gereken malzemeler

1 çorba kaşığı elma sirkesi

2-3 damla biberiye yağı

2-3 damla limon yağı

2-3 damla nane yağı

1 tatlı kaşığı su

Streç film

Maskenin hazırlanması ve uygulanması

Belirtilen miktarlarda tüm malzemeyi bir kase içerisinde karıştırın ve selülit sorunu yaşadığınız bölgeye karışımın tamamını uygulayarak streç film ile sarın. Streç filme vücudunuz sarılı halde sportif aktivitelerde bulunmanız çok daha faydalı olacaktır. Yaklaşık bir saat kadar beklettiğiniz elma sirkesi maskesini cildinizden temizleyebilirsiniz.

Elma sirkesi maskesini gün aşırı veya en az haftada 3 kez sorunlu bölgenize düzenli şekilde uygulayarak kısa süre içerisinde selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

Kil maskesi için;

Gereken malzemeler

1 paket kil

2 yemek kaşığı su

4 çay kaşığı toz tarçın

3-4 damla portakal yağı

5-6 damla limon yağı

Maskenin hazırlanması ve uygulanması

Kili bir kase içerisine alarak su ile karışmasını sağlayın ve hemen ardından portakal ve limon yağlarını ekleyin. Tarçını da bir süre karıştırdıktan sonra ekleyin ve malzemelerin tamamını kremsi kıvamdan biraz daha akışkan olacak şekilde hazır hale getirin. Selülit oluşumu olan her bölgenize kil maskesini uygulayarak yarım saat kadar sürüp, bekletin ve süre sonunda cildinizden temizleyin.

Cildinizin selülit oluşan bölgesinde fazla yağın atılmasıyla selülitli bölgenin daha pürüzsüz hale gelmesini sağlayan kil maskesini haftada 1 gün kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Selülitli bölgelere iyi gelen bitkisel yağlar da kısa süre içerisinde selülitten kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Bu bitkisel doğal yağlar arasında zeytinyağı başta olmak üzere, limon yağı, portakal yağı, lavanta yağı, keten tohumu yağı, rezene yağı, yasemin yağı, zambak yağı ve daha buna benzer pek ok bitkisel yağların eşit oranda karıştırılarak sorunlu bölgeye uygulanılması zaman içerisinde selülitin yok olmasını sağlamaktadır. Bu bitkisel yağlardan istediğiniz birkaç tanesini eşit oranlarda karıştırarak sorunlu bölgeye her gece yatmadan uygulayarak sabah cildinizden temizleyebilirsiniz.

Ayrıca günde 3 kez olmak üzere hormonsuz olduğundan emin olabildiğiniz domatesi blenderden geçirerek her gün sıvı halde tüketmeniz selülitlerinize iyi gelecektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu