Güzellik

Göz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Görme, insanın en değerli yeteneklerinden birisidir. Pek çok işimiz için olduğu gibi, hayata zevk ve mana katan sayısız yaşantılarımız içinde vazgeçilmez bir duyumuzdur. Göz hastalıklarını önlemek için halkı aydınlatmak ve hastalık belirtileri görülür görülmez tıbbi yardım alınması gerektiğinin vurgulanması gerekmektedir. Gözler o kadar önemlidir ki onlara ne kadar önem gösterilirse gösterilsin azdır. Bunu da iyi beslenmek ve istirahat etmek ile sağlarız. Çünkü göz yorgunluğunun önüne geçmek için ortamda ışık fazla olmamalıdır. Işık gözümüzü kamaştırmamalıdır. Zayıf ışıkta okumak veya herhangi bir işimizi yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Küçük harfli yazı okumak, ince işler yapmak zararlıdır. Çünkü bunlar gözümüzü çok fazla yormamıza sebep olmaktadır.

Gözlerinizi Sürekli Doktor Kontrolünde Tutun!

Gözler son derece kusursuzdur. Bütün hayat boyunca gözler belirli zamanlarda doktora gösterilmelidir. Bu hususta ebeveynler, anne ve babalar, bireyler, çok dikkatli olmalıdır. Çünkü çocuk kendi başına karar veremez ve gözündeki hastalığı anlayamaz. Bizde anlayamayız. Bu yüzden bu işte ehli olan değerli doktorlara müracaat etmeliyiz. Kendimizi özenli bir muayeneden geçirterek sağlığımızı korumalıyız.

Çocuklarımızın Gözleri Tehlikede Olabilir!

Çocuklar ise okula başlamadan önce muayene ettirmek gerekmektedir. Ergenlik çağında muayene edilen çocuklar da birçok göz hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Gençlerde muayene olmayı beş senede bir tekrar etmeliyiz. Her sağlıklı insanda bile kırık yaşından sonra mercek sertleşir. Esnekliğini kaybeder. Bu yüzden okuduğumuz yazıları uzak mesafede tutmaya veya bulanık görmeye başlarsak mutlaka doktora gözükmeliyiz. Yılda iki defa gözümüzden muayene olmalıyız. Çünkü bizler, gözlerimizi anlayamayız. Göz hastalıkları, yüzdeki gözenekler gibi ortaya çıkmazlar. Bu yüzdende doktorlar tarafından göz yuvarlağı içindeki basınç tespit edilir. Glokom teşkil edip etmediğine de bakılır. Eğer evinizde otururken bir şey okurken gözünüzde yanma veya kaşıntı hissediyorsanız gözleriniz size ben hastayım diyordur. Kaşımızı fazla çatmak, gözleri fazla kırpıştırmayı tik haline getirmek başımızı çok oynatmak ve çok çalıştıktan sonra gözde yorgunluk kendini baş ağrısı ile hissettirir.

Gözlerinizi Dumandan Koruyun!

Duman gözlerinize çok zararlıdır. Dumanlı yerlerde asla kalmamalıyız. Eğer kalırsak su ile gözlerimizi yıkamalıyız. Bilindiğinin tam aksine elektrik ışığı gözlerimizi çok fazla yorar ve göz kapaklarımızın kızarmasına sebep olur. Tozlu ortamlarda bulunmamalıyız. Aşırı güneş ışığı için mutlaka renkli gözlük takmak en azından sağlıklı olsak dahi arada bir koruyucu göz damlası damlatmak gözlerimizin içerisindeki mikropları öldürür. Koruyucu göz damlalarını eczacınıza danışarak alabilirsiniz. Bazı durumlarda ise göz doktorları zaten koruyucu damlayı bizlere vermektedirler. Doğa mucizelerinden biri olan limonda gözlere çok faydalıdır. Gözlere bir veya iki damla limon sıkıldığında gözlerimizi çok daha parlak yapar. Kaynak işi ile uğraşan birçok kişi gözlerine kaçan metal çapakları limon ile ortaya çıkardıkları genel olarak bilinmektedir. Ama siz yinede bir doktora gözükün.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu