Güzellik

Selülit Nedir? Tıbbı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok kadının kâbusu haline gelen selülit yanlış beslenme, hızlı kilo alma veya verme, hareketsiz yaşam, stres gibi etkenler sonucunda ortaya çıkıyor. Selüliti gidermek için pek çok doğal çözüm bulunuyor. Bu yazımızda ise selülitin tıbbı tedavilerini araştırdık. Selülit tedavisinde profesyonel yöntemler neler? İşte cevabı…

Selülit nedir?

Selülit, bazı kişilerin kalçalarında, uyluklarında ve bacaklarında portakal kabuğu görünümüdür. Selülit, kadınlarda erkeklere göre çok daha yaygındır; çünkü yağ hücrelerinin, kasların ve bağ dokularının erkek ve kadın cildinde dağılma şekilleri farklıdır. Cildin altındaki bağ dokularını iten ve deforme eden yağ birikintileri, berraklığın ortaya çıkmasına neden olarak cildin görünümünde karakteristik değişimlerine neden olur. Doktorlar selüliti ödemli fibrosklerotik pannikülopati (EFP) olarak adlandırır.

Yayılan bakteriyel bir enfeksiyon veya cilt altındaki dokuların iltihaplanması olan selülit olarak bilinen durumla ilişkili değildir.

Selülit Neden Oluşur?

Selülitin görünümü bir çok kişide değişkendir. Kalıtım, cilt kalınlığı, cinsiyet, vücut yağının miktarı ve kişinin yaşı, selülitin ne derece mevcut veya görünür olduğunu etkileyebilir. Selülit, cildi tutan fibröz doku kordonlarının büzülmesi veya kısalması nedeniyle oluşur. Selülit, kadınlarda erkeklerden daha yaygın iken, erkekler de selülit gelişebilir. Selülit tüm dünyada yaşayan tüm ırklardan insanlarda görülür. Dişi hormonları bu yağ dağılım düzenine katkıda bulunmalarına rağmen, selülit hormon tedavisi ile tedavi edilemez.

Selülit İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Selülit, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Ailesinde selülit öyküsü olması başka bir risk faktörüdür. Hamilelik ve inaktif bir yaşam tarzı, selülit gelişme riskini artırabilir.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selülit cildin çürümesine ve ete topaklı bir görünüme neden olur. Selülit ciltte “portakal kabuğu” görünümüne neden olabilir. En sık kalça, bacak ve karın bölgesinde bulunur. Bazen göğüslerde, üst kollarda veya göbekte görülür. Hafif selülit de cilt sıkılmadıkça çukurlanma belirgin değildir.

Doktorlar Selüliti Nasıl Teşhis Eder Ve Değerlendirir?

Selülit kozmetik bir sorundur. Selülitin karakteristik görünümü, durumun mevcut olduğunu doğrulamak için yeterlidir. Selülit için tanısal test yoktur.

Hangi Uzmanlar Selüliti Tedavi Eder?

Selülit kozmetik bir problem olduğundan, plastik cerrahlar ve bazı dermatologlar dahil estetik hekimler selülit için bazı tedaviler önerebilir.

Selülit Tedavileri Nelerdir?

Birçok insan selülit görünümünü sevmez ve cildin mümkün olduğunca sert olmasını tercih eder. Bu nedenle, selülit hakkında birçok makale vardır ve beslenme değişikliklerinden selülit kremlerine ve mekanik tedavilere kadar birçok tedavi mevcuttur.

Bazı tedaviler, tıbbi çalışmalarda selülit üzerinde etkilidir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Akustik dalga terapisi (AWT): Çalışmaların selülit görünümünü azalttığını gösteren bir tedavidir. Bu teknik etkilenen bölgelere akustik dalgalar (ses, basınç veya şok dalgaları olarak da bilinir) uygular. Tipik olarak, çoklu tedaviler ve bakım tedavileri gereklidir. Lipotripsi AWT için başka bir terimdir.

Lazer ışık veya radyofrekans tedavisi: İlgili bakanlıklar, selülit görünümünün geçici olarak azaltılması için emme veya masajlı ışık terapisi ile birleştirilen bazı ışık terapisi cihazlarını onaylamıştır. TriActive, düşük seviyeli bir lazer tedavisini cildin emme ve manipülasyonuyla birleştiren bir tedavidir.

Velasmooth / Velashape: Lazer ve masaj terapisini birleştiren bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviler, iyileştirilmiş görünümü sürdürmek için çoklu tedavi seansları ve bakım tedavileri gerektirir. Diğer sistemler aynı anda birden fazla seviyede masaj ve kızılötesi ışık ya da radyofrekans ile birlikte radyofrekans tedavisi kullanır. Cellulaze adı verilen minimal invaziv bir lazer tedavisi, cildin altına küçük bir lazer fiber yerleştirilmesini içerir.

Subcision: Yağ hücrelerinin kümelerini ayıran fibröz bağ dokusu bantlarını ayırmak için derinin altına bir iğne sokulmasını içeren bir prosedürdür. Sağlık uzmanları, Cellfina olarak bilinen bir cihazla uygular. Tekniğin sonuçları iki yıl veya daha fazla sürebilir.

Vakum destekli hassas doku salımı: Selülit görünümüne katkıda bulunan sert fibröz doku bantlarının parçalanmasına yardımcı olabilecek başka bir yeni işlemdir. Doktor, sert doku bantlarını kesmek için küçük bıçaklar içeren bir cihaz kullanıyor. Daha sonra, yağ dokusu doldurmak ve kötü cilt görünümünü azaltmak için yukarı doğru hareket ettirir.

Metilksantinler: Metilksantinler, aminofilin, kafein ve teofilin içeren bir grup kimyasaldır. Bu kimyasallar, yağ depolarını parçalama yeteneklerinden dolayı birçok selülit kreminde bulunur. Bununla birlikte, cilt kremleri bu kimyasalların gereken konsantrasyonunu önemli ölçüde yağ kaybı için gereken süre boyunca sağlayamazlar. Çalışmalar, bu preparatların bazıları ile uyluk ölçümlerinde küçük bir azalma göstermiş olsa da, önemli bir selülit kaybını desteklememektedir.

Masaj uygulamaları: Selülitten etkilenen bölgelere masaj yapan çeşitli makineler mevcuttur. Bu makineler cilt alanlarını toplamak için tekerlekli silindirler kullanır. Masaj tedavilerine bir örnek, 1990’ların ortasından beri selülit tedavisi için kullanılan bir Fransız tekniği olan Endermologie’dir. Bu teknik ile etkilenen alanları çeken ve sıkan elektrikle çalışan bir cihaz kullanır. Tedaviler tipik olarak 30-45 dakika sürer ve sonuçlar fark edilmeden önce tipik olarak 10-12 tedavi gerekir. Selülit görünümünde geçici bir düşüş meydana gelebilirken, teknik, cilt altındaki yapısını kalıcı olarak değiştirmek yerine yağı yeniden dağıttığı görülmektedir ve bu tedavinin etkinliği ile ilgili çalışmalar çelişkili sonuçlar göstermiştir.

Doktorlar, etkinlikleri için tıbbi kanıt bulunmadığından aşağıdaki tedavileri önermemektedir:

Mezoterapi

Beslenme Takviyeleri

Cryolipolysis

Selülit diyetleri: Özel “selülit diyetleri” selülit tedavisinde etkili olduğunu iddia eder. Bu diyetler savunucuları içinde gıdaların kombinasyonunun iddia diyet iltihabı azaltmak ve etkilenen alanlarda dolaşımını artırmak selülit azaltabilir. Ancak, tıbbi literatürde yayınlanan hiçbir çalışma bu iddiaları desteklememiştir. Uzmanlar, sağlıklı bir beslenme tarzının sıvı tutulmasını azaltabileceği ve cildin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirebileceği sonucuna varmıştır , ancak selüliti hedef alan özel beslenmenin değeri yoktur.

Selülitin Önlenmesi İçin İpuçları

Sağlıklı bir beslenme tarzı, kasları düzenli egzersizle diri tutmak, vücudu olabildiğince gergin ve pürüzsüz tutmak için makul yaklaşımlardır.

Hastalar cerrahi prosedürleri, diyet takviyelerini veya kanıtlanmamış değerde ayrıntılı teknikleri denemeden önce çok dikkatli olmalıdırlar.

Selülit görünümündeki geçici düşüş için yalnızca belirli tedavilerin onayladığını hatırlamak önemlidir. Herhangi bir etkiyi sürdürmek için, hastaların bu masraflı ve zaman alıcı tedavileri düzenli olarak almaları gerekir.

Selüliti Önlemek Mümkün Mü?

Selülitin önlenmesi her zaman mümkün olmamakla birlikte, sağlıklı kiloyu korumak ve düzenli egzersiz yapmak selülitin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Hidrasyonun sürdürülmesi (bol miktarda sıvı içilmesi ) ve sigarayı bırakma da selüliti daha az farkedilir hale getirebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu