SağlıkYaşam

Sedef Hastalığı Olanlar İçin 7 Cilt Bakım İpucu

Sedef hastalığı ile birlikte gelen kaşıntılı, iltihaplı cilt tedavi edilebilir. Günlük rutininiz için basit ayarlamalar yapmak, iyileşmeyi ve sakinleşmeyi önleyebilir. İşte sedef hastalığı olanları rahatlatacak 7 cilt bakım ipucu:

Cildinizi Nemli Tutun

Tahriş olmuş cilt için cildinizi nemli tutmak yapabileceğiniz en etkili ve en kolay şeylerden biridir. Cildinizin kuruluğu, kaşıntıyı, kızarıklığı, gerilmeyi ve ölçeklendirmeyi iyileştirmesine ve azaltmasına yardımcı olabilir.

Cildinizin kuru olmasına bağlı olarak nemlendiricinizi seçin. Merhemler kalındır, ağırdır ve nemi kilitlenmede iyidir. Losyonlar incedir ve daha kolay emilir veya sadece etkili bir krem ​​seçebilirsiniz. Unutmayın, bir ürünleri kullanmak pahalı değildir. Kokusuz bir nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Banyo veya duş sonrası losyonu sürmek için iyi bir zamandır. Gün boyunca sizi rahatlatacaktır. Soğuk veya kurak günlerde daha fazla kullanın.

Cildinizi nemli tutmanın bir başka yolu da, özellikle hava sıcak ve kuru olduğunda evinizde bir nemlendirici kullanmaktır. Kalorifer veya ısıtıcı kullanıyorsanız, nemlendiriciyi açın. Cildinizin nemi daha iyi korumasına yardımcı olur.

Ilık Banyolarla Yatıştırın

Yumuşak bir sabun kullanarak günlük ılık banyo yapmak, kaşıntılı lekeleri yatıştırmaya ve kuru cildi gidermeye yardımcı olabilir.

Ilık suya girmek için her gün kendinize 15 dakikanızı ayırın. Küvetinize yağ, ince öğütülmüş yulaf ezmesi, Epsom tuzu veya Ölü Deniz tuzu eklerseniz rahatlığı bulabilirsiniz, ancak suyu ve sabunu yumuşak tutun. Sıcak sıcaklıklar ve sert sabunlar zaten hassas ciltleri daha da zorlar.

Cildinizi kuruturken ise havluyla ovmayınız. Yavaşça havluyu değdirerek kurulayın. Sürtünme hareketi yaraları daha da kötüleştirebilir ve hatta yenilerine neden olabilir. Hemen bir nemlendirici ile takip edin.

Banyoya vaktiniz yoksa ıslak bir havlu ile soğuk kompres yapabilirsiniz.

Güneş Işığı İle İyileşin

Güneş ışığındaki ultraviyole (UV) ışığı cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir, bu nedenle küçük güneş dozları sedef lezyonlarını yatıştırmak ve hatta iyileştirmek için iyi bir yol olabilir. İç mekân aydınlatması bile fark yaratabilir.

Güneşi haftada iki veya üç kez almaya çalışın ve mutlaka güneş kreminizi uygulayarak dışarı çıkın. Çok fazla güneş (veya güneş yanığı ) cilt kanseri riskinizi yükseltir ve sedef hastalığınızı daha da kötüleştirebilir.

Rutine UV tedavisi eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Ve fazladan kullanmadığınızdan emin olmak için düzenli cilt muayeneleri planlayın.

Stresi Azaltın

Çalışmalar, stresin sedef hastalığını ve kaşıntıyı daha da kötüleştirdiğini göstermektedir. Hatta bazı insanlar ilk salgını çok stresli bir olay sonunda yaşıyorlar. Sadece endişenizi azaltarak semptomları yatıştırmak mümkün olabilir.

Stresi azaltmanın birçok yolu vardır. Aile ve arkadaşlardan oluşan bir destek sistemi kurun. Sizin için en önemli olanı düşünün ve bunun için zaman ayırın. Yoga, meditasyon ve derin nefes alma yardımı almaya çalışın. Ayrıca evinizin etrafında uzun bir yürüyüş bile sizi sakinleştirebilir.

Stresi yakalanmamanın diğer yolları:

Sağlıklı yiyin

Bolca su için

Düzenli egzersiz yapın

Kaliteli uyuyun

Bunlar ayrıca sedefleri tetikleyebilecek enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Temiz İçerikli Ürün Kullanın

Alkollü losyonlar, deodorant sabunlar, asitler (glikolik, salisilik ve laktik asit ) ve hatta bazı çamaşır sabunları gibi sert ürünlerden kaçının. Bunlar hassas cildinizi alevlendirir. Satın aldığınız kıyafetlerin dokusunu hissedin. Yumuşak ve rahat olduklarından emin olun. Yün ve tiftikten kaçının. İltihaplı cildi tahriş edebilirler.

Kaşınmamaya Özen Gösterin

Hiç şüphe yok ki: Kaşındıkça kaşınmak istersiniz. Ancak kaşıma cildinizi yırtıp enfeksiyona neden olan mikroplara yol açabilir. Ayrıca, daha önce bulunmadığı yerlerde yaralar ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha fazla kaşıma hissini azaltmak için tırnaklarınızı kısa tutun.

Kaşınma enfeksiyona yol açabileceği için kriz anlarında gözlerinizi kapatın, derin nefes alın ve hafifçe nemlendiriciye sürün.

Sigarayı Bırakın ve Alkolü Sınırlandırın

Sigara içmek yaraları tetikleyebilir. Sigarayı bırakmanın en iyi yolunu seçmenize yardımcı olması için doktorunuzla konuşun. Bazıları için, nikotin bantları sedef hastalığını kötüleştiriyor.

Ağır içicilik aynı zamanda semptomları tetikleyebilir. Bazı sedef hastalığı ilaçları ile birlikte kullanıldığında bile tehlikeli olabilir. İçerseniz de çok sınırlı tutmanız gerekiyor; bu kadınlar için günde 1, erkekler için 2 kadar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu