Sağlık

Sağlıklı Yaşam İçin 15 Altın Kural

Vücut direncinin düşmemesi ve sıhhat durumunun iyi olması için sağlıklı yaşam şart! Peki, sağlıklı yaşam için hayatımızda olmazsa olmaz niteliği taşıyan altın kurallar nelerdir?

Profesörlerin sağlıklı yaşam kişilerin beslenme düzenlerine dikkat etmeleri ile mümkündür diye vurgulamasının sebepleri nelerdir? Tümü ve daha fazlası yazımızda…

Sağlıklı Yaşam İçin 15 Altın Kural1
Sağlıklı Yaşam İçin 15 Altın Kural1

Sağlıklı Yaşam için Olmazsa Olmazlar

İnsan vücudunun esenlik durumunun iyi olabilmesi ve vücudun hasta düşmemesi sağlıklı yaşama bağlıdır. Sağlıklı yaşam ise beslenmeye dikkat etmekle, spor yapmakla, bireyin kişisel temizliğine özen göstermesiyle mümkündür. Bu nedenle profesörlerin olmazsa olmazlar diye adlandırdığı altın kuralları aşağıda belirterek, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri sıraladık…

 1. Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı, daha sakin bir hayat geçirilebilecek ortamlarda zaman geçirilmelidir.
 2. Spor düzenli bir şekilde yaşam stili haline getirilmelidir.
 3. Günlük uyku saati düzene konulmalıdır. Her gün aynı saatlerde kalmak ve yine aynı saatlerde uyumak vücudun daha zinde olmasına yardımcı olacaktır.
 4. Sigara ve alkol tüketimi olmamalıdır.
 5. Hazır gıdalardan mutlaka kaçınılmalıdır. Doğal yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlerin başında gelmektedir.
 6. Kişi hem çevre temizliğine hem de kendi kişisel temizliğine özen göstermelidir.
 7. Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme önemi unutulmamalıdır. Bu nedenle sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır.
 8. Gün içerisinde çok fazla oturmamalı, mümkün olduğunca aktif yaşam sürülmelidir.
 9. Haftada bir bile olsa doğa ile baş başa kalabilmek için şehrin kalabalığından uzaklaşmalıdır.
 10. Ülkemizde en yaygın ölüm nedenleri arasında damar ve kalp hastalıkları yer aldığı için bu hastalıklarla ilgili rutin kontroller yaptırılarak önlem alınmalıdır.
 11. Fazla kilolar birçok hastalığa davetiye çıkarabilir fakat özellikle yüksek tansiyona yol açabilir. Bu nedenle zayıflamak için azim gösterilmeli ve ideal kilo korunmalıdır.
 12. Fiziksel egzersizler pek çok kronik hastalıktan koruduğu için vakit buldukça ufak tefekte olsa fiziksel egzersizler yapmak gereklidir.
 13. Kalbin dostu olan gıdaların daha çok tüketilmesi gerekmektedir.
 14. Cinsellik korunulmadığında ve gerekli tedbirler alınmadığında üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle cinsel yaşama çok dikkat edilmelidir.
 15. Sağlıklı yaşam için olmazsa olmazların bir diğeri de bolca meyve-sebze tüketmektir. Özellikle yemek menülerinin sebze-meyve ağırlıklı oluşturulması gereklidir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu