Sağlık

Sağlıklı Bir Karaciğer İçin Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

Karaciğeriniz en önemli bezlerden biridir ve vücudunuzdaki en büyük ikinci organdır. Kesintisiz çalışan bu 1.4 kg’lık organ detoksifikasyon, karbonhidrat metabolizması, protein sentezi, sindirim için gerekli biyokimyasalların üretimi, glikojen depolanması, safra üretimi, hormon salgılanması ve kırmızı kan hücresi ayrışmasında yardımcı olur.

Çok fazla alkol tüketmek, sağlıklı beslenmek ve formda kalmak gibi yaşam tarzı seçimlerimiz göz önüne alındığında karaciğer fazla çalışır ve bu siroz, asit, hepatit, karaciğer yetmezliği vb. Gibi birçok komplikasyonlara yol açabilir. Karaciğeri iyileştiren ve temizleyen yiyecekler yiyerek bunlardan kaçınabilir veya semptomları azaltabilirsiniz. Aşağıda, kaçırmak istemediğiniz sağlıklı bir karaciğer için besinler sizleri bekliyor. Ama önce, sağlıksız bir karaciğerin semptomlarının nelere dikkat etmesi gerektiğini görelim.

Karaciğerinizin Düzgün Çalışamadığını Gösteren İşaretler

 • Kilo verememe
 • Şişkinlik
 • Koyu idrar
 • İştahsızlık
 • Tehdit edilmiş bağışıklık
 • Kabızlık
 • Baş ağrısı
 • Mide ekşimesi ve asit reflü
 • Depresyon
 • Kaygı
 • Kronik yorgunluk
 • Aşırı terleme
 • Hipertansiyon
 • Morarma
 • Sarı ten ve gözler

Sağlıklı Karaciğer İçin Yiyecekler

Sarımsak

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için detoksifikasyon önemlidir. Bunu yapmanıza yardımcı olabilecek en iyi yemek sarımsak. Sarımsak, vücudu oksidatif hasardan koruyan bir antioksidan olan allisin bakımından zengindir. Allisin, zararlı maddeleri yok edebilen enzimleri aktive etmek için karaciğeri uyaran temel biyoaktif bileşiktir. Sarımsak bütün veya doğranmış olarak 5-10 dakika bekletilerek allisin aktive edilir. Ancak, ısıtma kalitelerini tahrip eder. Sarımsakları, eczanelerde satılan kapsül şeklinde de tüketebilirsiniz.

Sağlıklı Karaciğer İçin Sarımsak Dozajı

Her gün sabah 1 diş çiğ sarımsak.

Günde pişmiş yemeklerde 1-2 çay kaşığı kıyılmış / doğranmış / ezilmiş sarımsak.

Brokoli

Nasıl yardımcı olur?

Brokoli mükemmel bir izotiyosiyanat kaynağıdır, kükürt içeren bileşikler, en dikkat çekeni sülforaptandır. İzotiyosiyanatlar, kanserojenlerin temizlenmesinde ve metabolizmanın iyileştirilmesinde rol oynayan genlerin ekspresyonunu düzenler. Ayrıca, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Illinois Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yürütülen bilimsel bir araştırma, brokolinin tüketilmesinin alkolsüz yağlı karaciğer gelişimi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini doğrulamıştır. Illinois Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, brokolinin tüketilmesinin karaciğeri karaciğer kanserinden korumaya yardımcı olabileceğini buldu.

Sağlıklı Karaciğer İçin Brokoli Dozu

1 bardak, haftada 2-3 kez.

Ginseng

Nasıl yardımcı olur?

Ginseng, bitkinin köklerinde bulunan şifalı bir bitkidir. Panax ginseng (Amerikan veya Sibirya ginsengi ile karıştırılmamalıdır). Tıbbi özelliklerinden sorumlu olduğu düşünülen ginsenosidler olarak bilinen bileşikleri içerir. Ginsengde yaklaşık 40 ginsenosit vardır. Karaciğer hasarına, karaciğer toksisitesine, siroz ve yağlı karaciğeri koruduğu bulunmuştur.

Sağlıklı Karaciğer İçin Ginseng Dozu

Günde 2 bardak ginseng çayı.

Pancar

Nasıl yardımcı olur?

Pancarlar betalain olarak bilinen antioksidanları içerir. Polonya Tıbbi Bilimler Üniversitesi Farmasötik Biyokimya Anabilim Dalı araştırmacıları, pancar suyunun uzun süreli beslenmesinin, DNA hasarını ve kanserojenlerin neden olduğu karaciğer hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini doğrulamıştır ( 9 ).

Sağlıklı Karaciğer İçin Pancar Dozajı

Günde 1 bardak kırmızı pancar suyu.

1 su bardağı pancar, haftada 2-3 kez.

Havuç

Nasıl yardımcı olur?

Havuç antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diyet lifi bakımından zengindir. Ulusal Beslenme Enstitüsü, Jamia Osmania, Haydarabad, Hindistan’dan bilim adamları, 8 hafta boyunca havuç suyu ile sıçanları takviye ederek bir araştırma yaptılar. Havuç suyunun karaciğerdeki DHA, trigliserit ve MUFA (Mono Doymamış Yağ Asitleri) seviyelerini önemli ölçüde azalttığını buldular . Bu nedenle, havuç sizi alkolsüz yağlı karaciğerden ve karaciğer toksisitesinden koruyabilir.

Sağlıklı Karaciğer İçin Sarımsak Dozajı

2 günde bir bardak havuç suyu.

Her 2-3 günde bir fincan pişmiş havuç.

Yeşil Yapraklılar

Nasıl yardımcı olur?

Yapraklı yeşil sebzeler karaciğerinizi oksidatif hasardan ve diğer hastalıklardan da koruyabilir. Harman yeşili, ıspanak, marul, turp yeşili, hardal yeşili, tatlı patates yeşili, roka ıspanağı vb. Gibi sebzeler, iyi miktarda A, C ve K vitamini, kalsiyum ve antioksidan içerir ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Auburn Üniversitesi’nden bilim adamları yeşil yaprakların tüketilmesinin karaciğeri yağlı karaciğer ve CVD’den korumaya yardımcı olabileceğini doğrulamıştır.

Yeşil Çay

Nasıl yardımcı olur?

Yeşil çayın bir antioksidan olduğu ve birçok sağlık yararının olduğu bilinen bir gerçektir. Yeşil çayın iyiliğinden sorumlu ana polifenoller kateşinlerdir. Çinli bilim adamları yeşil çay içenlerin karaciğer kanseri, karaciğer hastalığı, karaciğer steatozu, karaciğer sirozu ve hepatit riskinde önemli bir azalma olduğunu doğruladılar.

Zerdeçal

Nasıl yardımcı olur?

Zerdeçal, yemek pişirmek için kullanılan sarı pigmentli bir köktüe. Kurkumin, çeşitli tıbbi özelliklerinden sorumlu olan biyoaktif bileşiktir. Antienflamatuar, antioksidan, antifungal, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Zerdeçal, enflamasyonu azaltarak, oksidatif stresi en aza indirerek ve lipit metabolizmasını ve insülin duyarlılığını artırarak karaciğeri karaciğer hastalıklarından ve yaralanmalardan korumaya yardımcı olur.

Avokado

Nasıl yardımcı olur?

Bu yağ deposu meyvenin birçok sağlık yararı vardır ve karaciğeri korumak bunlardan biridir. Avokado, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Alkolsüz yağlı karaciğer, kötü yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklandığı için avokado’nun antienflamatuar ve antioksidan özellikleri, önlenmesinde oldukça faydalıdır. Japon bilim adamları laboratuar konularına avokado ile destek vermenin karaciğer hasarını baskılayabileceğini buldular.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu