Yaşam

Sadece Bir Ayda Hayatınız Sil Baştan Değişebilir!

Hayatınızın sadece bir ayda sil baştan değişebileceğini düşünmek biraz ütopik bir düşünce gibi geliyor değil mi? Şimdi size anlatacağımız bu planı uygulayın, bir ayın sonunda kendinizdeki farkı görün! Sadece bir ay sonra kendinizi tanıyamayacaksınız…

Rutine binen bir hayat, sizi benliğinizden uzaklaştırır. Biraz alışılmışın dışına çıkarak, kendinizi değiştirerek hiçbir şey kaybetmezsiniz. Sadece bir ay bile hayatınızı sil baştan değiştirmeye yeter. Fakat, artık durup beklemek yerine bir yerden başlamak gerek. Diyet gibi Pazartesi başlayıp Salı bozmayın! Kararlı olun, yeni bir hayata başlamak için gücü ve enerjiyi hissettiğinizde ilk adımı atın.

1. Hafta: Vücudu ve Zihni Arındırmakla Başlayın

Güne saat 6 civarında erken bir başlangıç yapın. Erken kalkmak, daha önce kendiniz için bulamadığınız zamanı bulmak anlamına da geliyor. Bu sayede yapmanız gereken bütün işleri tam zamanında yapabilir, hatta erken uyandığınızda herkes hala uyuduğu için huzur ve sessizlik anlarını değerlendirebileceksiniz. Bu ideal saatleri sabah egzersizleri ile değerlendirmeniz, gününüzü de maksimum derecede yaşamanızı sağlayacaktır. Kendi hayatınızı yaşamaya başlayın, tembelliği bırakın. Eğer eğlenceli ve doya doya bir hayat yaşama isteğine sahip olursanız, sabahları daha enerjik uyanır ve yataktan fırlayarak kalkarsınız. Hayat da bu sayede gözünüze daha parlak görünür.

Değişimin en önemli aşaması daha iyi beslenmekten geçiyor. Çünkü bu bir aylık süreçte değişime ayak uydurmak için daha çok enerjiye ihtiyacınız olacak. Alkol ve sigara kullanımı, yağlı ve ağır yiyecekler enerjinizin büyük çoğunluğunu alıyor, artık bunun farkına varın. Bu tür alışkanlıklar, hepimizin üstesinden gelmesi gereken sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Beslenme alışkanlığı için bir uzmandan yardım alabilir, ya da size doğru görünen bir alışkanlık seçebilirsiniz. Ama unutmayın ki, alkol, sigara, şekerli içecekler, cips ve önceden hazırlanmış yiyeceklerin hiçbir beslenme alışkanlığında yeri yok. Bunları hayatınızdan çıkarın!

Spor yapmaya başlayın. Çünkü spor hem beden hem de ruh sağlığı için vazgeçilmezdir. Kendinizi bir silkeletin ve yorgun bedeninizden bir ruh çıkarın! Spor salonlarına tıkılıp kalmanıza da gerek yok. Bugün işe giderken asansör yerine merdivenleri tercih edin ya da aynanın karşısında hazırlanırken dans edin. Elbette, iyi bir spor salonunda düzenli bir program da çok işinize yarayacaktır.

2. Hafta: Özel Hayatınızı Düzene Sokun

Kendinize daha temiz bir kişisel alan yaratmanızın zamanı geldi. İşinize yaramayan, sizi yoran, göz zevkinizi bozan her şeyi çöpe atın. Unutmayın ki bu fazlalıklar sadece evde bir yer işgal etmiyor, sizin enerjinizden de çalıyor. Bunun yerine size gerçekten yararı olan, mutlu hissettiren ve ihtiyacınızın olduğu eşyalarınız kalsın evinizde. Fazlalıklardan kurtulduğunuzda, ne kadar ferahladığınızı fark edeceksiniz.

Uzun zamandır bir dil öğrenme planınız mı var? Yakınlarınızı ziyarete gideceksiniz ama sürekli erteliyor musunuz? İşte bunları yapmanızın tam zamanı. Sorumluluklarınızı yerine getirin ya da bu yapılacaklar listesini sil baştan hazırlayıp hemen harekete geçin. Yapmanız gerekenleri yapmak sizi ileride yaşayacağınız pişmanlıklardan kurtarır.

Sevgiliniz ya da arkadaşınızla olan ilişkinizin size ket vurduğunu veya bunalttığını mı düşünüyorsunuz? O halde hemen onları hayatınızdan çıkarın. Size negatif enerji veren, ortak noktanızın olmadığı ve kibirli olduğunu düşündüğünüz insanları hayatınızda tutmaktan artık vazgeçin. Hayır demeyi ve arkanıza dönüp gitmeyi öğrenin. Özgür olmak için gerekenler neyse onu yapın. Bazen nankör ve küstah bile olabilirsiniz, yeter ki zincirlerinizi kırın.

3. Hafta: Hayallerinizi, Hedeflerinizi ve Planlarınızı Gözden Geçirin

Plan yapmak, hedef koymak ve hayal kurmak! Hepsi çok güzel şeyler ama ne kadarını gerçek yapıyoruz orası meçhul. O halde bir yerden başlayın. Planlarınızı bir yere not alın. Eğer kendinizi mutlu ve hevesli hissediyorsanız hemen başlayın. Ama bir yerde bir eksiklik varsa, hevesli değilseniz, listeyi bir kez daha gözden geçirin, bazı şeyleri listeden çıkarın ya da değiştirin. Planlarınızı ve hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde kendinizi daha güçlü ve daha arzulu olacaksınız. Hep iş ve finansal konuları ön planda tutarsanız mutlu bir hayat yaşayamazsınız. Bazen kendinize, sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın ki, rahatlayabilesiniz. Mesela bir an önce ulaşmak için sabırsızlandığınız bir hedefiniz ya da hayaliniz varsa hemen bir yere yazın. Bu sayede başlamak daha kolay olacaktır.

Bazen kafanızdaki mantığın sesini bastırmanızda yarar var. Mesela bir defa da oturun en mantıksız hayaller listesi yapın. Her şeyi yapabilecek güce sahip olduğunuzu düşünmek, mantığınızın sesini bastırmak size iyi gelecek. Listeye mutlaka tüm dünyayı yönetmek, yaşlanınca Everst Dağına tırmanmak gibi ulaşılmaz hayaller olsun. Zamanınız, paranız, bağlantılarınız ve yeteneğiniz varsa, hiçbir şeyin imkansız olmadığını unutmayın. Size imkansız gibi gelen şeyler belki de o kadar zor değildir.

Günlük iş planınızı bir önceki geceden yapın. Öyle profesyonel bir plan olmasına gerek yok. Yeter ki yaptığınız bu plana uyun ve her şeyi tam zamanında yapın. Bu düzene uyarsanız, üreticiliğinizin daha da arttığını fark edeceksiniz.

4. Hafta: Artık Farklı Şeyler Yapın
Ufacık bir değişiklik bile sizin hayatınıza etki eder. Mesela bugün işe giderken rotanızı değiştirin. Pahalı bir mağazaya gidin ve bir şey almayın. Bugün, daha önce hiç yapmadığınız şeyleri deneyin. Hayatınız rutin şeylerle geçerken, farklı arayışlar içine girin. Alışılmışın dışına bir kez çıktığınızda, bunun ne kadar keyifli olduğunu fark edecek ve daha çok rutinin dışına çıkmak isteyeceksiniz.

Biraz cesur olun ve radikal değişiklikler yapmaya başlayın. Hayatınızın hep aynı konfor içerisinde geçmesi size bir şey kazandırmaz. Mesela yükseklik korkunuz varsa üstüne gidin, yamaç paraşütü yapın. İş yerinde çekingen misiniz? Saçma sapan bir proje üretin ve patronunuza sunun. Mesela bazı insanlar, yeni insanlarla tanışmaktan ve hayatına almaktan korkarlar. Korkmayın, üstüne gidin. Bakın bu şekilde daha çok şey öğreneceksiniz.

Kendinizle baş başa kalın, hayata biraz mola verin! Yalnız başınıza sahile inin, internetinizi kapatın, kısacası kendi kendinize kalın. Biraz iç sesinizle yüzleşin ve kendinize karşı dürüst olun. Mesela dün nasıl bir gün geçirdiğinizi düşünün? Geçen ay maddi ve manevi anlamda beklentilerinizi karşıladı mı? Bundan sonra hayatınıza nasıl devam etmek istiyorsunuz? Kendinize bu soruları sorun ve dürüst cevaplar verin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu