Güzellik

Saçlara Anında Güzelleştiren Maskeler

Sağlıklı ve uzun saçlı olan birini gördüğünüzde, güçsüz ve cansız saçlarınız varsa, ona imrenmemek zor bir duygudur. Mat, cansız, kontrol edilemeyen saçlar, kadınların şikâyetçi olduğu saç problemleri arasındadır. Çoğu kadın bunun düzeltilebilen bir sorun olduğunun farkında değildir veya uzun uğraşlar ve zaman gerektiren bir sorun gibi düşünerek durumu kabul ederler. Doğru saç bakım rutini yaptığınızda, saçlarınız kendine hayran bırakabilir. Sizlere, saçınızın sağlığını artıracak, uzun, ipeksi ve yumuşak hale getirecek 7 basit tedavinin listesini hazırladık.

İşte evde kolayca hazırlayabileceğiniz 7 saç bakım tarifi

Aloe Veralı Maske

Malzemeler

Aloe Vera Yaprağı

2 yemek kaşığı Su

Sprey şişesi

Hazırlık zamanı

5 dakika

Tedavi süresi

5 dakika

Aloe Vera Maske Yapılışı

Bir aloe vera yaprağını dilimleyin ve bir kaşık kullanarak iki yemek kaşığı jeli çıkarın. Sarı olanı değil yalnızca berrak jeli çıkardığınızdan emin olun.

Pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar bu jeli karıştırın.

Jele iki çorba kaşığı su ekleyin ve ardından iyice karıştırın.

Bu sıvıyı bir sprey şişesine dökün ve iyice çalkalayın.

Saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra aloe verayı saçlarınıza püskürtün.

Saçlarınızı durulamayın.

Ne sıklıkla?

Haftada 3-4 kez.

Saçlara Ne Faydası Var?

Aloe vera, saç derinizde bulunan hasarlı hücreleri onarabilen bol miktarda proteolitik enzim içerir. Bu, folikül saç sağlığının iyileştirilmesine ve saç büyümesinin artırmasına izin verir. Aloe Veralı maskedeki nem içeriği, saçınızı gün boyu nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca kabarmaları en aza indirip pürüzsüz bir doku sağlayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Veya Zeytinyağı ile Sıcak Yağ Masajı

Malzemeler

2-3 yemek kaşığı Hindistan Cevizi Yağı veya Zeytinyağı

Sıcak Havlu

Hazırlık zamanı

5 dakika

Tedavi süresi

45 dakika

Yapılışı

Seçtiğiniz yağdan 2-3 yemek kaşığı alın (saçınızın uzunluğuna bağlı olarak) ve biraz ılık olana kadar birkaç saniye ısıtın.

Ilık yağı saç derinize masaj yapın ve ardından tüm saça uygulayın.

Saç derinize yaklaşık 15 dakika masaj yapın ve sonra yağı 30 dakika daha bırakın.

Beklerken saçınızı sıcak bir havluyla sarın.

Saçınızı yumuşak, sülfatsız bir şampuanla yıkayın ve ardından saç kremi uygulayın.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Haftada iki kez uygulanabilir.

Saçlara Ne Faydası Var?

Sıcak yağ masajı, saç köklerini harekete geçirerek saç büyümesini artırır. Kepek ve kaşıntı gibi problemler ile de savaşan saçlarınız için, etkili ve derinlemesine bir bakımdır. Hindistan cevizi yağı, zengin trigliserit içeriği ile saç tellerini beslemeye yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızın derinlerine nüfuz etme yeteneğine sahiptir ve optimum beslenmeyi sağlar. Zeytinyağı, saçın zarar görmesini önleyip onarırken saçınızı iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar, yağ asitleri ve E vitamini ile doludur.

Lorlu Maske

Malzemeler

1 su bardağı lor

2 yemek kaşığı Amla Tozu

Hazırlık zamanı

2 dakika

Tedavi süresi

30 dakika

Yapılışı

Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar iki malzemeyi karıştırın.

Bu malzemeleri saç derinize ardından tüm saçınıza uygulayın.

Saçınız tamamen kaplandıktan sonra maskeyi yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin.

Saçınızı hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Haftada 1-2 kez.

Saçlara  Ne Faydası Var?

Lor, saç sağlığı için gerekli olan B5 ve D vitaminleri içerir. Kepek gibi problemler ile de savaşırken saç tellerinizi içten güçlendirmeye yardımcı olur. Bu maskedeki amla, saç derinize ve saç uzamasına yardımcı olarak ayrıca C vitamini takviyesi sağlamaya yardımcı olur.

Yumurtalı Maske

Malzemeler

1 bütün yumurta

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı Bal

Hazırlık zamanı

2 dakika

Tedavi süresi

30 dakika

Yapılışı

İyi kombine bir karışım elde etmek için malzemeleri çırpın.

Bu maskeyi saç derinize ve saçınıza uygulayın.

Saç deriniz ve saçınız tamamen maske ile kaplandıktan sonra 30 dakika kadar bekleyin.

Akmaları önlemek için beklerken saçınıza bir bone geçirebilirsiniz veya streç film ile sarabilirsiniz.

Saçınızı soğuk suyla ve hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Haftada 1-2 kez.

Saçlara Ne Faydası Var?

Yumurta, içerisinde en fazla protein barındıran kaynaklardan biridir. Saçınızı besler ve parlamasına yardımcı olurken aynı zamanda dokusunu da iyileştirir. Bu maske saç hasarını önlemeye yardımcı olur ve mat saçlara canlılık katar. Düzenli olarak bu saç maskesini kullanmak, saçınızı güçlendirir ve yumuşatır. Ayrıca yumurta saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Çemen tohumlu maske

Çemen Otu Tohumu

1 su bardağı su

Hazırlık zamanı

12 saat

Tedavi süresi

30 dakika

Yapılışı

Çemen otu tohumlarını 1 bardak suya koyun ve tüm gece boyunca bırakın.

Sabah karışımın içine daha pürüzsüz bir kıvam elde etmek için, bir miktar su daha ekleyerek iyice karıştırın. Bu maskeyi saç derinize ve tüm saçınıza uygulayın.

Çemen otunu 30 dakika kadar saçınızda bırakın.

Saçınızı hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Haftada bir kez yapılabilir.

Saçlara Ne Faydası Var?

Çemen otu tohumu protein, demir, C vitamini, potasyum ve lesitin bakımından zengindir. Bu temel saç besleyici vitamin ve mineraller, saç kalınlaşmasını ve gücünü arttırırken saç dökülmesini, kepeklenmeyi, hasarı ve matlaşmayı önlemek için iyi bir ekip gibi çalışırlar.

Soğan Sulu Maske

Büyük Bir Soğanın Suyu

Lavanta Esansiyel Yağı 3-4 damla

Hazırlık zamanı

2 dakika

Tedavi süresi

10-15 dakika

Yöntem

İyi bir karışım bir çözüm elde edene kadar malzemeleri karıştırın.

Bu maskeyi saç derinize uygulayın, parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın.

Soğan suyunu yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletin.

Saçınızı hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Haftada iki kez yapılabilir.

Saçlara Ne Faydası Var?

Soğan suyu saç dökülmesini engellemeye, saç büyümesini artırmaya ve aynı zamanda dökülen saçları yeniden büyütmeye yardımcı olur. Saçların daha iyi beslenmesine izin veren, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan, yüksek sülfür içeriğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Ayrıca, saçların yeniden parlamasına yardımcı olan biotin, manganez, flavonoidler, C vitamini, fosfor, folik asit ve bakır gibi vitamin ve mineraller içerir.

Elma Sirkesi Maske

1 çorba kaşığı elma sirkesi

1 su bardağı su

Hazırlık zamanı

2 dakika

Tedavi süresi

5 dakika

Yapılışı

Elma sirkesini bir bardak suyla seyreltin ve bir sürahiye koyun.

Saçınızı hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayın.

Saçınızı hazırladıktan sonra, seyreltilmiş elma sirkesini son durulama suyunun içine dökün.

Saçınızı daha fazla durulamayın.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Haftada bir kez yapılabilir.

Saçlara Ne Faydası Var?

Bu işlem saçtaki derinlemesine işlemiş olan kir, yağ, ve tortulardan kurtulmanıza yardımcı olur. Sert kimyasallar kullanmadan saçınızı temizler, yumuşak ve ipeksi bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca parlaklık verir.

Ek ipuçları

Dengeli Beslenin

Saçınıza yeterli besin sağladığınızdan emin olmak, sağlıklı saçlara sahip olmanızın anahtarıdır. Saçınıza dışarıdan nasıl baktığınız kadar, içerden beslenmemesi de aynı derece önemlidir. Günlük olarak sağlıklı yağ, protein ve besinlerde aldığınıza emin olun. Ayrıca, vücudunuzu susuz bırakmamak için de çaba gösterin.

Doğru Ürünleri Seçin

SLS ve sülfatlar gibi sert kimyasallar içermeyen doğal veya bitkisel şampuanların kullanılması, saç sağlığı için çok yol kat ettirebilir. Bunun nedeni, sülfatların saçı sertleştirip tüm doğal yağları yok etmesidir. Silikon içermeyen iyi bir saç bakım ürünlerine yatırım yapmak da iyi bir fikirdir. Şampuan alırken içeriğine dikkat edin. Kimyasal maddeler saçların doğallığını daha çabuk bozar. ‘Fazla köpüren şampuan kaliteli şampuandır’ ön yargısından da kurtulun.

Yağ Masajı

Kendinize (ya da birisinin size) haftada en az bir kere güzel ve rahatlatıcı bir yağ masajı yapın. Yağ masajları sadece tansiyonu hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda foliküllerinin iyi beslenmesini sağlayarak kan dolaşımını arttırır.

Bir Geniş-Diş Tahta Tarak Ve Bir At Kılı Fırçaya Yatırım Yapın

Geniş bir diş tahta tarağı, statik ve saç kırılmasını önler. Saçınızı tararken kullanmak için ideal tarak budur. Saçınızı tararken, bir at kıl fırçası, yağların köklere doğru aşağı çekilmesine yardımcı olarak, saçlarınızın iyi beslenmesini ve korunmasını sağlar. Ayrıca, saçların kırılmaya karşı daha savunmasız olduğu için, ıslakken saçınızı taramaktan kaçınmak önemlidir.

Asla Saç Kremini Atlamayın

Saç sağlığını korumak söz konusu olduğunda, saç kremi son derece önemlidir. Şampuandan sonra saç kremi kullanmayı asla atlamayın. Son derece nemlendirici bir ev yapımı saç maskesi ile saçlarınızı haftada en az bir kere nemlendirmeni iyi bir fikir olacaktır. Eğer aşırı kuru saçlara sahipseniz, iyi bir besleyici saç kremine yatırımı yapmanız iyi olacaktır.

Daima Soğuk Su ile Yıkama

Soğuk su, saçınızın pürüzsüz ve ipeksi olmasını sağlar. Bu yöntem ayrıca saçlarınızdaki nem kaybını önlemeye yardımcı olur.

Düzenli Kesim

Her 6-8 haftada bir saçınızı kestirmek çok önemlidir. Bu, herhangi bir kırık uçtan kurtulmanıza yardımcı olarak, hasarın saç milinizde daha fazla hareket etmesini önler.

Sıcak Şekillendirme Araçlarını Kullanmayı Durdurun

Isı şekillendirme, düzenli kullanımda saçınıza ciddi zararlar verebilir. Düzleştiricinize bağımlıysanız, ısı içermeyen bazı saç modellerine kaymak ve ısı kullanmaktan bir süre kaçınmak iyi bir fikirdir.

Saçınızı Aşırı Yıkamayın

Saçınızı haftada üç kereden fazla yıkamak, kuru ve cansız bir hale getirebilir. Haftada 2 veya 3 kereden fazla yıkamamaya özen gösterin. Eğer hala saçınızı her gün yıkama konusunda ısrarcıysanız her yıkadığınızda şampuan kullanmayın.

Saçınızı Doğal Kurumaya Bırakın

Bir fön makinesi kullanmak yerine saçınızı doğal havada kurumaya bırakın. Bunu, saçınızdaki fazla suyu bir havluyla hafifçe sıkarak ve kuruyuncaya kadar açık bırakarak yapın. Saçınızı havluyla sert bir şekilde ovalamayın, aksi takdirde saçlarınız zarar görebilir.

Saçınızı nasıl ipeksi, uzun ve yumuşak hale getireceğinizi bildiğinize göre, ne bekliyorsunuz? Bu tavsiyeleri dinlemenin zamanı geldi. Muhteşem saçlar, düşündüğünüz gibi elde edilemez değildir, doğru rutinde siz de hayallerinizin saçlara sahip olabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu