Güzellik

Dermatologlara Göre Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Anlaşılabilir?

Dermatologlara Göre Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Anlaşılabilir? Cildimiz vücudumuzun dış çevreyle temas halinde olan en büyük organıdır ve birçok sağlık durumu hakkında ipuçları verebilir. Dermatologlara göre, cilt sağlığımız hakkında önemli bilgiler sunabilir.

 Dermatologlara Göre Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Anlaşılabilir? Weill Cornell Medicine’deki klinik dermatoloji doçenti Shari Lipner, Newsweek’e yaptığı açıklamada, cildin genel sağlık durumumuza dair bir pencere olduğunu belirtiyor. Dermatolog Anthony Rossi de cildin “çok fazla şey” anlatabileceğine inanıyor. Çünkü ciltteki değişiklikler, birçok altta yatan hastalığın belirtisi olabilir, ancak çoğu cilt sorunu ciddi bir hastalık işareti değildir.

Dermatologlara Göre Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Anlaşılabilir
Dermatologlara Göre Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Anlaşılabilir

Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Anlaşılabilir

Cilt sarımsı bir görünüm alıyorsa veya gözlerin beyaz kısımları sararıyorsa, bu genellikle karaciğer enzimlerinin veya bilirubin seviyelerinin yükseldiğinin bir işaretidir ve karaciğer, safra kesesi ve safra yolları ile ilgili bir soruna işaret edebilir.

Benzer şekilde, avuç içleri koyu sarı bir renk alıyorsa veya cildiniz sarımsı-turuncu bir renk alıyorsa, bu aşırı beta-karoten alımının bir işareti olabilir. Kabak, havuç ve tatlı patates gibi beta-karoten açısından zengin gıdaların veya takviyelerin aşırı tüketimi, bu semptomlara yol açabilen karotenemi adı verilen bir duruma neden olabilir.

Kaşıntılı cilt, genellikle yaygın olsa da, nadir durumlarda diyabet veya lenfoma gibi altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Ancak kaşıntılı bir cilde sahip olmak, mutlaka bu koşullardan herhangi birine sahip olduğunuz anlamına gelmez ve kaşıntının daha yaygın nedenleri, egzama veya cilt enfeksiyonları gibi cilt durumları olabilir.

Döküntüler birçok sorunun belirtisi olabilir ve ısı, alerjik reaksiyonlar veya ilaçlar gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Ancak bazı durumlarda döküntüler, altta yatan hastalıkların belirtisi olabilir.

Kalp hastalığı veya damar sorunları da ciltte görünebilir. Örneğin, bazı kalp sorunları, mor noktaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sigara içenler de genellikle ciltlerinde değişiklikler fark ederler. Sigara içmek, parmaklarda renk değişikliklerine neden olabilirken, yüzde koyu lekeler görünebilir. Ayrıca sigara içmek, cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklıklara neden olabilir. 2019 yılında yapılan bir çalışmaya göre, sigara içenler genellikle daha az kolajen ve elastin liflerine sahip olma eğilimindedir, bu da cildin sarkmasına, sertleşmesine ve elastikiyetinin azalmasına yol açabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu