Güzellik

Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri Nelerdir? Saç dökülmesi çoğu insanın bir dönem başına gelen durumlardan biridir. Cinsiyet ve yaş fark etmeksizin her bireyde bu sorun meydana gelebilir. Öyleyse, saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri Nelerdir?  Saç dökülmesine yol açan durumlar çok çeşitlidir ve sebeplerin her biri kişiye özeldir. Bu nedenle de doğru tedavi yöntemi için bir doktor ile görüşmek ve kişiye özel tedavi seçeneklerinden faydalanmak önem arz eder.

Aşırı Stres

Saç dökülmesinin temel sebeplerinden biri, aşırı stresli ruh halidir. Bunun sebebi, mesela bir trafik kazası ya da ciddi bir rahatsızlık teşhisinin ardından kişide oluşan stres durumunun saçların büyüme döngüsünü farklılaştırıp dökülmesine yol açması olabilmesidir. Diğer hallerde, stres saç dökülmesinin temel sebebi olmayabilir, fakat halihazırda başka bir sebep ile var olan saç dökülmesini daha da ciddileştirebilir.

Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri Nelerdir
Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri Nelerdir

Aşırı A veya B Vitamini

Nispeten nadir olmasına karşın, vücutta yoğun miktarda A ya da B vitaminlerinin varlığı saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Bu gelişme, uzun zamandan veri ilgili vitamin çeşitlerinden biriyle takviye alan bireylerde daha sık görülür.

Hamilelik

Saç dökülmesi problemi, sadece vücutta oluşan hormonal değişiklikler sebebi ile değil, aynı zamanda doğum stresinden ötürü de doğum sonrası kadınlarda oldukça yaygındır. Çoğunlukla bu saç dökülmesi hali doğumdan sonraki ilk üç ayda oluşur ve ardından iki aya kadar devam edebilir. Bu yüzden hamilelik de saç dökülmesinin sebepleri arasındadır.

Antidepresan Gibi İlaçlar

Antidepresan kullanan insanlarda da saç dökülmesi sorunu oluşabilir. Bazı çeşitli ilaçlar da buna neden olabilir. Bu tür bir etkiye sahip olabilecek diğer ilaçlar arasında örneğin metotreksat, lityum ve ibuprofen bulunur.

Kansızlık

Kansızlık bilindiği gibi aşırı yorgunluğa ve cilt solgunluğuna yol açan bir rahatsızlıktır. Bununla beraber kansızlık sorunu aynı zamanda saç dökülmesi de yapabilmektedir. Hatta saç dökülmesinin temel nedenleri arasında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak anemi, demir eksikliğinden oluşabilir, fakat vücuttaki B12 vitamininin tükenmesi gibi farklı faktörlerden de kaynaklanabilir. Çoğu durumda, kansızlık demir eksikliği sebebi ile ortaya çıkar. Bundan dolayı da ilk tedavi şekli, demir takviyelerine ek olarak çeşitli demir barındıran gıdaların alımını artırmaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu