GüzellikSağlık

Saç Dökülmesinin Başlıca 9 Nedeni

Saç dökülmesi bazen kelliğe varabilen sonuçlarla karşılaşılmasına neden olur. Günde 100 civarında saç telinin dökülmesi normal karşılanabilmektedir. Fakat bu dökülmenin üstünde bir saç kaybı yaşanması normalinde üstünde olan dökülmelerden kaynaklanır. Bazen bir hastalıktan kaynaklanan saç dökülmesi bazen genetik de olabilmektedir. Saç dökülmesinin başlıca 9 nedenini ele alacak olursak aşağıdaki maddeleri dikkatle gözden geçirmekte fayda var. Saç dökülmesinin altında yatan nedeni araştırarak gereken tedbirlerin alınması saçların sağlıklı gelişimi için önemlidir. Bu sayede ciddi yaşanan saç kaybının önüne geçebilir ve saç dökülmesi derdinden kurtulabilirsiniz.

Stres

Uzun dönemli yaşanan stres halleri saç köklerinde telogen effluiyum maddesinin gelişerek saçlarınıza zarar vermesine neden olmaktadır. Fizyolojik veya psikolojik olarak yaşanan stres başlıca saç dökülmesi nedenleri arasındadır.

Hastalıklar

Kemoterapi gerektiren hastalıklar saç kaybına neden olabilmektedir. Hamilelik esnasında veya hamilelik sonrası, bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıklar, bazı ilaç tedavilerinin saç köklerine zararlı etki vermesi vb. daha pek çok hastalık faktörü de saç dökülmesinin nedenleri arasındadır.

Genetik

Annenizin yaşadığı problem genetik olarak sizde de mevcut ise erken alınan önlemlerle ve saçlarınıza özel bir bakım uygulayarak say kaybının önüne geçebilirsiniz. Genetik geçmişe sahip kişilerde bu durum sıkça görülebilmektedir.

Tiroid bezi sorunları

Tiroid hormonlarındaki aşırı dengesizlik ani saç dökülmelerine neden olmaktadır. Başka bir rahatsızlığınız yok ise tiroid hormonlarınızı kontrol ettirerek tedavi altında tutmanız saçlarınızın da normale dönmesini sağlayacaktır.

Demir eksikliği

Demir eksikliği vücuda daha başka birçok problem yaşatabileceği gibi saç kaybına da sebebiyet verebilmektedir. Kontroller sonrası demir eksikliğiniz var ise doktorunuzun ilaç tedavisi ile birlikte sebze ağırlıklı beslenmeniz vücudunuzun demir vitamini eksikliğinin giderilmesini sağlayacaktır. Böylelikle saç dökülmenize bir dur diyebilirsiniz.

Kuaför uygulamaları

Kadınlar güzelliğin bir parçası olan saçları için sıkça kuaför ellerine saçlarını bırakmaktadır. Sıkça işlem gören saçlar ise haliyle yıpranmaktadır. Saçları düzleştirme, fön ve boyama gibi işlemler saçları oldukça yıpratmaktadır. Mümkün olduğu kadar bu işlemlerden uzak durmak saçların canlanmasını sağlayarak dökülmeleri engelleyecektir. Saçlarınız için boya tercih ederken doğallığından emin olduğunuz boyaları tercih etmeniz ve işinin ehli kişilere bu işlemi uygulatmanız gerekir. Banyo sonrası saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makinesi gerekiyor ise düşük ısıda olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Saç boyasında bulunan kimyasallar ve yaptırdığınız işlemler sırasında yüksek ısı saçlarınızın ciddi derecede dökülmesine neden olacaktır.

A vitamini fazlalığı

Vücudunuzdaki A vitamini fazlalığı saç dökülmelerinize neden olabilir. Doktorunuza danışarak vücudunuzdaki A vitaminini azaltmanız saç dökülmelerinizi büyük ölçüde durduracaktır.

Protein eksikliği

Dengeli beslenmiyor ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini almıyor iseniz saç dökülmesi kaçınılmaz bir sonuç olabilmektedir. Düzenli protein desteği alarak saç dökülmelerinizin önüne geçebilirsiniz.

Saç bağlama şekli

Saçlarınızı bağlarken sıkı toplama şeklini alışkanlık haline getirdiyseniz bu durum zaman içerisinde saç köklerinin gerilerek dökülmesine sebebiyet verecektir. Ara sıra saçlarınızı serbest bırakarak saç köklerinizi rahatlatmanız saç dökülmelerinin de önüne geçmek için doğru bir yöntem olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu