Sağlık

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Mide rahatsızlıkları son derece can sıkıcı ve bazen de içinden çıkılamaz hal alabilir. Bu yüzdendir ki mideyi olumsuz yönde etkileyecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Reflüde birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkan bir mide hastalığıdır. Mide rahatsızlığı yaşayanların mustarip olduğu Reflü nedir? Reflü belirtileri ve tedavisi nelerdir? Hususları merak edilmektedir.

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Reflü, midede oluşan, mukus, safra ve asit salgılarının yemek borusu veyahut da ağıza dek yer değiştirmesi durumudur. Son derece rahatsız edici bu durum ağızda acı bir tat ve yiyecek hissi gibi ortaya çıkmaktadır. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen Reflü gıda tüketimi konusunda sizi sınırlayabilir. Buda farklı lezzetlerden uzak kalmanıza sebebiyet verecektir. Reflüsü olan kişilerin yutmada güçlük çektiği ve belirli aralıklar hıçkırık ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Seste kısılmalar ve kuru öksürük belirtileri de zamanla kendini göstermektedir.

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir
Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Mide ve göğüs rahatsızlığı yaşayanların sıklıkla merak ettiği konulardan birisi de reflü belirtileri nelerdir? Konusudur. Reflü hastalığı 2 farklı türe sahip olup, bunlardan birincisi tipik reflü ikincisi ise atipik reflü olarak adlandırılmaktadır. Tipik reflü en fazla karşılaşılan türe sahip olup, midede ekşime, yanma hissi, ağız içerisinde acı bir tadın hissedilmesi, mideden ağıza yiyecek gelmesi ve göğüste meydana gelen ağrılardır. Atipik reflüde ise ağızda koku, dönemsel kuru öksürük, dişlerde çürüme, ses kısılmaları ve sinüzit olarak görülmektedir. Reflüye yakalanan kişiler kalp veyahut göğüs hastalığı zannedilmektedir. Reflünün çok iyi takip edilmesi ve tedavisinin de yapılması gerekir. Çünkü reflü kronik farenjit oluşumuna sebebiyet vermektedir. Ayrıca astım ve akciğer hastalıklarının oluşmasına da etki edebilmektedir.

Reflü Tedavisi Nelerdir?

Yaşam tarzını ve kalitesini doğrudan etkileyen reflünün tedavisi son önemlidir. Elbette bu hastalığın teşhisi ile birlikte de ne gibi önlemler ve nasıl bir tedavi yolu izleneceği merak konusudur. Reflü tedavisi nelerdir? Ne iyi gelir ve ne gibi önlemler alınmalıdır? Konuları en fazla araştırılan konulardandır. Bu hususta öncelikle yiyecek ve içeceklere belirli sınırlamalar getirilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı gıdalar reflünün tetiklenmesine sebebiyet vermektedir. Alkollü ve gazlı içecekler reflünün en büyük düşmanıdır diyebilir. Bu tür içeceklerden uzak durarak reflü oluşumunu en az seviyeye indirebilirsiniz. Tedavi noktasında da yine doktor tarafından yazılan ilaçlar belirlenen prosedüre uygun şekilde alınmalıdır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu