Yaşam

Prebiyotiklerin Sağlığa Faydaları

İkinci beyin olarak kabul edilen bağırsak insan vücudunun en önemli organlarındandır. Sağlığımız için bu kadar önemli olan bağırsağın düzenli çalışmasına yardımcı olan Prebiyotik, son dönemde uzmanların da sıkça bahsettiği bir terim oldu. Peki; prebiyotiğin sağlığımıza faydaları nelerdir? Hangi hastalıklardan korur? İşte cevapları…

Prebiyotiklerin Sağlığa Faydaları

Daha İyi Gut Sağlığı ve Gelişmiş Sindirim Sağlar

Prebiyotikler, bağırsak mikroflorasımızı kolonize eden faydalı bakterilerin (genellikle “probiyotikler” olarak adlandırılır) büyümesini teşvik etmeye çalışır. Probiyotikler için gıda gibi davrandıklarından, prebiyotik bileşikler, sindirim sisteminin içinde yaşayan, sindirim sisteminin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere çok sayıda sağlık etkisi içeren zararlı bakteri ve toksinlerin dengelenmesine yardımcı olur. Araştırmalar, yüksek prebiyotik gıda alımlarının Lactobacillus rhamnosus GG, L. reuteri, bifidobakteriler ve L. casei veya L. acidophilus -group’un bazı suşları dahil olmak üzere sayısız probiyotik mikroorganizmayı artırabileceğini göstermiştir.

Bağırsaklardaki faydalı bakteriler, yediğiniz gıdalardan elde edilen sindirilemez lif içeriğini kendi yaşamları için bir kaynak olarak kullanır. Bağırsak bakterileriniz gıdalardan başka şekilde sindirilmeyen lifleri metabolize ettiklerinden, çok çeşitli avantajlara sahip olan bileşikler olan kısa zincirli yağ asitleri üretir.

Bu faydalı yağ asitlerinden birine, bağırsak astarının sağlığını artıran butirik asit adı verilir. Kısa zincirli yağ asitleri ayrıca vücutta elektrolit seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur, uygun sindirimi teşvik eder, düzenliliği destekler, ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını hafifletir.

Bağırsak mikrobiyota bileşimindeki değişiklikler klasik olarak ya enflamatuar barsak hastalığı ya da irritabl bağırsak sendromunun gelişiminde rol oynayan birçok faktörden biri olarak kabul edilir. The Journal of Nutrition’da yayınlanan 2012 raporunda, prebiyotiklerin, probiyotiklerle birlikte birçok sindirim probleminin tedavisinde yardımcı olabileceği bildirildi.

İshal (özellikle antibiyotik aldıktan sonra)

Bazı bağırsak enfeksiyonları ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi kronik hastalıklar

İrritabl barsak sendromu belirtileri  (IBS )

Enflamatuar barsak hastalığı

Sızdıran bağırsak sendromu

Bağışıklığı Güçlendirir

Birçok insan araştırması, prebiyotik içeren gıda ürünlerinin tüketilmesinin, bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olan bağırsak mikrobiyomunun bileşiminde önemli değişikliklere yol açabileceğini göstermiştir. Bu “prebiyotik etki”, bazı kanser teşvik edici enzimler ve bağırsaktaki bakteriyel metabolitlerin seviyelerinin azaltılması da dahil olmak üzere, biyobelirteçlerde ve bağışıklık sisteminin aktivitelerindeki gelişmelerle ilişkilendirilmiştir.

British Nutrition Journal’da yayınlanan bir rapora göre, prebiyotikler poop sıklığını ve tutarlılığını artırmaya, gastroenterit ve enfeksiyon riskini azaltmaya, genel sağlığı iyileştirmeye ve alerji semptomları insidansını azaltmaya yardımcı olabilir. Prebiyotikler ve probiyotikler ayrıca, besin maddelerinin emilimini artırarak ve potansiyel patojenlerin ve zararlı bakterilerin büyümesini engellemek için bağırsaktaki pH’ı düşürerek bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

Prebiyotikler, bağırsak bakterilerine yakıt sağlayarak bağışıklığın artmasına yardımcı olabilir. Bu, viral enfeksiyonlar, alerji, egzama ve bağırsak bozuklukları dahil olmak üzere çok çeşitli koşulların tedavisinde faydalı olabilir. Artı, bazı çalışmalar, prebiyotik etkisi olan yiyecekleri yedikten sonra tümörlerin ve kanser hücrelerinin görülme sıklığında bir azalma olduğunu bile bildirmiştir.

İltihabı Engeller

Prebiyotikler, ülkemizin 1 numaralı katili: kalp hastalığı da dahil olmak üzere, birçok kronik hastalığın kök nedenlerinden biri olduğuna inanılan iltihaplanmayı azaltabilir. Aslında, daha fazla prebiyotik ve lif tüketen insanlar, daha sağlıklı kolesterol seviyelerine ve kardiyovasküler hastalıklar için düşük risk markörlerine sahip olma eğilimindedir.

Enflamasyonun, diyabet, kanser ve hatta obezite dahil olmak üzere diğer birçok kronik duruma da katkıda bulunduğu düşünülmektedir. İlginçtir ki, prebiyotiklerin ve probiyotiklerin hem obezite hem de tip 2 diyabetle bağlantılı metabolik süreçlerde gelişmelere katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Araştırma, daha sağlıklı bir bağırsak ortamının, otoimmün reaksiyonları durdurabileceğini, vücudun besin maddelerini daha verimli bir şekilde metabolize etmesine yardımcı olduğunu ve vücudun yağları nasıl ve nerede depoladığını (arterler dahil) kontrol eden bağışıklık fonksiyonlarını değiştirebildiğini göstermektedir.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Prebiyotik açısından yüksek gıdalar tüketmek, serbest radikalleri artıran, iltihaplanmayı tetikleyen ve insülin direncini azaltan ve bunların tümü kalp hastalıklarına katkıda bulunabilecek glikasyonları azaltabilir.

Prebiyotikler, artrit gibi otoimmün hastalıkların yanı sıra kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olabilecek kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca kan basıncını kontrol etmekten sorumlu olan potasyum ve sodyum dahil vücudun elektrolit ve mineral seviyelerini dengeleyebilirler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Hem insan hem de hayvan çalışmalarından elde edilen son veriler, belirli prebiyotik gıda ürünlerinin daha iyi enerji homeostazı, artan ve azalan kilo alımı ile faydalı etkilerini desteklemektedir. Her tür lifin daha yüksek alımı, aslında düşük vücut ağırlığı ve obeziteye karşı korunma ile bağlantılıdır.

İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2002 tarihli bir hayvan modeli, prebiyotikli yiyeceklerin dolgunluk hissi sağladığını, şişmanlığı önlediğini ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını buldu. Hormon seviyeleri üzerindeki etkileri, iştah düzenlemesi ile ilişkilidir, çalışmalarda prebiyotik verilen hayvanların açlığı uyarmaktan sorumlu olan hormon olan ghrelinin daha az ürettiği gösterilmiştir.

Kemik Sağlığını Korur

The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2007 çalışmasında, prebiyotiklerin magnezyum, muhtemelen demir ve kalsiyum gibi vücuttaki minerallerin emilimini arttırdığı tespit edildi. Bunların tümü, güçlü kemiklerin tutulması ve kırıkların veya osteoporozun önlenmesi için çok önemlidir . Bir çalışmada, günde yalnızca sekiz gram prebiyotik, kemik yoğunluğunda bir artışa neden olan vücuttaki kalsiyum alımını büyük ölçüde etkilediği gösterilmiştir.

Hormon Düzeylerini ve Ruh Halini Düzenler

“Bağırsak beyin bağlantısı” ile ilgili araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasındadır, ancak anksiyete veya depresyon gibi ruh hali ile ilişkili rahatsızlıkların bağırsak sağlığı ile yakından ilişkili olduğu anlaşılmaktadır. Araştırmalar ruh halinizin ve hormonal dengenizin, vücudunuzun içinde yaşayan bakteri sakinlerinin durumunu içeren faktörlerin bir kombinasyonundan etkilendiğini göstermektedir. Bağırsaklarınız, en sonunda, ruh halinizi kontrol eden ve stresi hafifleten hormonları (serotonin gibi) oluşturan nörotransmiter fonksiyonlarını desteklemek için kullandığınız gıdalardan besinleri emmeye ve metabolize etmeye yardımcı olur.

Bir ruh hali ile ilgili bozukluğun tetiklenmesindeki son aşama, beynin korku ve diğer duyguları kontrol eden bölümlerinde bulunan bir dizi yanlış tetikleyici nörotransmiter olabilir. Bu yayınlar kısmen insan mikrobiyomunun sağlığına bağlıdır, bu nedenle bağırsak bakteri dengesi doğru çalışmadığında, hormonal, immünolojik veya nöronal gibi diğer biyolojik yollar da işe yaramaz.

Son çalışmalar, prebiyotiklerin, kortizol seviyelerinin düşürülmesi ve vücudun stres tepkisi de dahil olmak üzere insan beyninde önemli nörobiyolojik etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Örneğin,  Psikofarmakoloji’de yayınlanan 2015 araştırmasında, sağlıklı yetişkin gönüllülerde iki prebiyotikin stres hormonu kortizol salgılanması ve duygusal işleme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Gönüllüler, üç hafta boyunca günde iki prebiyotikten veya plasebodan birini aldıktan sonra, prebiyotik alan grup, kortizol seviyelerinde, stres ile ilgili bozuklukların tedavisinde faydalı olabileceğini düşündüren olumlu değişiklikler gösterdi.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu