Anne-Çocuk

Pozitif Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocukların eğitim zamanlarında öğrendikleri bilgiler, ailelerinden aldıkları bilgiler ile birleşerek etkili hale gelir. Yani aileden gelen algı yeteneği, eğitim hayatlarını şekillendirir. Pozitif bilinç de aileden gelen bir özelliktir. Pozitif çocuk nasıl yetiştirilir sorusunun günümüzde merak edilmesinin nedeni, toplum olarak bugüne kadar yetiştirilme tarzımız ile ilgili yaşadığımız sorundur. Genel olarak karakter özelliklerimizde geçmişe bağımlı bir yapımız var. Bunun neticesinde geleceğe çok fazla enerji veremiyoruz. Bu da kötümser bir tablo ortaya çıkarıyor.

Pozitif çocuk nasıl yetiştirilir sorusu için yapılan aramaların artması, bu konuda yaşadığımız sıkıntıların ciddi boyutlara ulaştığının bir göstergesidir. İnsanlar aile yapılarındaki sorunların ciddi boyutlara ulaştığının farkında. Bu da artık değişimin gerektiğini gösteriyor. Toplumsal olarak yaşadığımız bu sorun ülkede gelişim kaygılarını da ortaya çıkarıyor. Bunun sonucu olarak resmi kurumların da konu üzerine eğildiğini görüyoruz.

Pozitif tutum sergilemek için öncelikle çözüm odaklı bir yapımızın olması gerekiyor. Çözüm odaklı yaklaşımı ise sorunları çabuk unutmak ve daha hızlı bir şekilde düzeltme yoluna girebilmemize bağlı. Ailelerde küçük yaşlardan itibaren bu yaklaşımı göremememiz, yetişkinlik dönemlerimizde de aynı tutumu sergilememize neden oluyor. Günümüzde pozitif çocuk nasıl yetiştirilir sorusu konusunda bireysel eğitim alan ailelerin de olduğunu görüyoruz. Aileler bu konuda çözüm bulabilmek içi öncelikle işe kendilerinden başlıyorlar. Bu da en doğru yoldur.

POZİTİF ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle işe kendimizden başlamalıyız. Çocuklarınızın hatalarına ya da sizin hata olarak algıladığınız davranışlarında kızmak yerine farklı yollar denemelisiniz. Düşünce şeklinizi değiştirmeniz ile çocuğunuza davranış şekliniz de değişecektir. Sinirlendiğiniz konularda daha az öfkelenmeyi denemeniz, o konuda farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Çocuğunuzun da o konuda artık farklı şekilde hareket ettiğini göreceksiniz. Örneğin derslerine istediğiniz yoğunlukta çalışmayan çocuğunuza sinirlenmeyin. Bunun yerine ona derslerine çalışmasını sağlayacak azmi kazandırın.

POZİTİFLİK GENETİK DEĞİLDİR

Aile yapınız ne kadar sağlam ve enerjik olursa çocuklarınız da o kadar enerjik ve pozitif olacaktır. Pozitiflik genetik değildir. Sonradan kazanılabilecek bir yetidir. Pozitif çocuk nasıl yetiştirilir gibi bir soru soruyorsanız, sorun çocuğunuzda değildir. Sizden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız, çevresel faktörleri mutlaka göz önüne alın. Pozitif çocuklarınız olsun istiyorsanız;

  • İletişimlerinizde gülümsemeyi deneyin.
  • Çocuğunuz ile yaşadığınız sorunları uzatmadan farklı yöntemler deneyin. Mesela sorun matematik dersi ise matematik soruları ile oyun oynayın.
  • Çocuğunuz mutsuz ise onu eğlendirecek şeyler bulun. Sorunun ne olduğunu mutlaka anlayın. Onu iyi tanıyın.
  • Çocuğunuz ile sık sık zaman geçirin.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu