Diyet

Popüler Diyetlerin Sağlık Üzerindeki Eksileri Ve Artıları

Yaz mevsiminin gelmesiyle kılo vermek isteyen kişilerin sayısı arttı. Kadın erkek fark etmeksizin yaygın sorun haline gelen obezite sorununun artmasıyla dünya çapında uygulanan diyetler popüler hale geldi. Bu diyetler; ketojenik diyet, düşük yağlı karbonhidratlı diyet gibi isimlerle anılıyor. Peki bu diyetler gerçekten kilo verdiriyor mu? Artıları ve eksileri neler?

Kısa zamanda hızlı ve sağlıklı kilo vermeye yarayan, tüm dünyada popüler hale gelen diyetleri sizler için araştırdık.

En Hızlı Kilo Verdiren Diyetler

Ketojenik Diyet

7 gün veya daha kısa sürede kilo vermeyi ister misiniz? Bir seçenek ketojenik diyeti denemeniz. Ketojenik diyet;  size büyük ölçüde azaltmak veya tamamen yemek glikoz miktarını ortadan kaldırmak hangi son derece düşük karbonhidrat diyeti. Glikoz vücuttan atıldığında ve vücudunuzda enerji için kullanılabilecek karbonhidrat bulunmadığında, vücutta depolanmış yağa dönüşerek sizi beslenme ketozu denilen metabolik duruma sokar.

Artıları:

Birçok araştırma, özellikle ilk birkaç hafta ve aylarda, kilo kaybı yaşayacağınızı göstermektedir. Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler yediğimizde, vücudumuz “yağ depolama hormonu” olan insülini salgılar. Hücrelerinize glikojen – yani yağ – kadar enerji depolamak için bir sinyal gönderir. Karbonhidrat alımımızı büyük ölçüde azaltarak, vücudumuz daha az insülin salgılar. Kan akışlarımızda daha az insülin, vücudumuz tarafından enerji olarak kullanılan ve depolanmayan glikojenin kullanıldığı anlamına gelir ve bu kaynak bittiğinde, bir sonraki yağa dönüşür.

Diyabet, nörolojik sorunlar, metabolik sendrom ve diğer sağlık endişeleri riskinizi azaltabilirsiniz. Düşük karbonhidrat diyete geçiş yaptığınızda, doğal olarak çok daha az şeker ve nişasta alırsınız. Rafine edilmiş karbonhidratları yüksek diyetler şeker hastalığı, kalp hastalığı ve şişmanlık riskini artırabilir, bu da keto diyetinin bu koşullara karşı koruyucu olabileceği anlamına gelir.

İdeal olarak, tahılları ve diğer karbonhidratları protein açısından zengin yiyecekler ve sağlıklı yağlarla değiştireceğiniz için, daha fazla dolu ve daha az aç olacaksınız. Yağlar ve proteinler doyma etkileri ile bilinir, insülin alımını azaltmak ise aç hormonun kapanmasına yardımcı olur.

Eksileri:

Karbonhidratları azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak enerji tüketimine ve yorgunluk hissine neden olabilir, bu da spor salonuna gitmek için tam olarak gereken motivasyon değildir. Eğer özellikle aktifseniz, örneğin; bir maraton için egzersiz yapıyor veya egzersizlerin yoğunluğunu arttırıyorsanız düşük karbonhidrat diyeti size devam etmek için ihtiyacınız olan dayanıklılığı sağlamayabilir.

Keto diyeti bazıları için kısıtlayıcı olabilir ve yemek yemeyi veya sosyalleşmeyi zorlaştırabilir.

Düşük Karbonhidrat Diyetler

Tam olarak keto diyeti yapmak istemiyorsanız, iki hafta içinde hızlı bir şekilde kilo vermek için karbonhidrat diyeti iyi bir seçenektir. Düşük karbonhidratlı diyet, karbonhidratlı yiyecekleri, Örneğin; şeker, tahıllar, nişastalı sebzeler ve meyveler gibi, gıdaları sınırlayan ve protein ve yağ oranı yüksek yiyecekleri vurgulayan bir diyettir.

Varlığında, biri yüksek proteinli diyet olan çeşitli düşük karbonhidrat diyeti türleri vardır. Düşük karbonhidrat diyeti ya yağda çok yüksek veya protein açısından yüksek olma eğilimindedir. Atkins Diyetinin göz önünde bulundurulabileceği yüksek proteinli bir diyet izlemeyi seçerseniz, her öğünde balık veya et gibi 1-2 avuç büyüklüğünde protein tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Birçok insan karbonhidratlar açısından biraz daha yüksek olan değiştirilmiş bir keto diyeti veya haftanın belirli günlerinde karbonhidrat alımını arttırdıkları “keto-bisiklet” veya “ karbon-bisiklet ” yemeklerinde hala mükemmel sonuçlar elde edecektir.

Artıları:

Kalorileri saymaya ya da aç kalmaya gerek yok. Düşük karbonhidratlı diyetler, yüksek protein ve yağ içeriği nedeniyle tok tutma eğilimindedir, bu da açlığın ve isteklerin azalması anlamına gelir.

Bu diyet, kan şekeri seviyesi, nörolojik sağlık, hormonal denge ve daha fazlası gibi sağlık belirteçlerini iyileştirebilir.

Düşük karbonhidrat yemek, özellikle şeker atıştırmalıklarından, şekerli içeceklerden, rafine tahıllardan ve muhtemelen baklagillerden ve konvansiyonel mandıradan gelen ilave şeker ve karbonhidrat kaynaklarını ortadan kaldırmaya odaklanmak anlamına gelir.

Eksileri:

Karbonhidratlar meyveler, baklagiller ve kinoa gibi kepekli tahıllar gibi beklenmeyen yerlerde gizlenir. Onları diyetinizden tamamen atmak, temel vitamin ve mineralleri kaçırmak anlamına gelebilir.

Düşük karbonhidrat diyeti, bazı insanlarda yorgunluk, kabızlık, beyin sisi ve sinirlilik gibi belirtileri artırabilir, bazı kadınlarda hormonal sorunları artırabilir. Bu yan etkiler genellikle 1-2 hafta içerisinde ortaya çıkar, ancak bazı insanlarda daha ılımlı bir karbonhidrat diyeti yemek daha iyi hissettirecektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu