Yaşam

Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı? sorusu bir çok kadının sorduğu soruların başında gelmektedir. Evin duvağı olan perde nasıl kullanılır, nasıl temizlenir, nasıl yıkanır gibi bir çok soru sorulmaktadır. Bizde bu yazımızda merak edilen bu soruyu sizler için yanıtladık. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı? Evlerimizin duvağı perdeler mahremiyetimizi korur ve güneşten, tozdan, haşereler den bizleri saklar. Evlerimizin duvağı aksesuarı perdelerimizin yıpranmaması için yapmamız gerekenler; Evde sigara içmeyin, kokusu ve dumanı perdelere siner ve sarartır. Yazlık ve kışlık perdelerimiz olsun. Fonları yazın yıkayıp kaldırın. Yazın açık camların önünde perdeler tozdan çok kirlenirler. Camlara takılır yırtılırlar. Güneş ışıkları perdeleri yıpratır. Peki evin olmazsa olmazı perdelerin temizliği nasıl yapılır? İşte cevabı..

Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı
Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı

Perde Kullanımı ve Temizliği

Güneşlik mutlaka takalım. Kışın kalorifer isinden perdeler çok kirlenir. Kalorifer peteklerinin üstüne ince bir örtü serelim. Kışın içeride çamaşır asarsak kokusu perdelere siner. Mutfak perdeleri en çok yağlanan kirlenen perdelerdir. Mutfak perdelerini buna uygun seçelim. Perdeleri sık sık yıkayalım kir içine işlemesin. Perdelerimizin çıkartması takması zorsa buharlı elektrik süpürgelerinin perdeler için tasarlanan aparatıyla buharla temizleyebilirsiniz. Perdeleri silkeleyip tozunu çıkartıp makineye koyun. Makineye perdeleri az az koyun çok dolu olursa temiz olmazlar ve kırışırlar. Perdeleri katlayıp makineye koyup yıkayın çok kırışmazlar. Her yıkamadan sonra mandallarının olup olmadığını kontrol edin eksikleri dikin. Bir gece suda bırakın daha temiz olacaktır. Deterjan gözüne bir şişe soda dökün perdeleriniz daha temiz ve parlak olacaktır.

Daha temiz olması için bir yemek kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı da toz şeker koyun. Bulaşık makinesi deterjanında perdelerin rengini açacaktır. Perdelerinizi kurutma yapmadan ıslak ıslak asın ütü istemez. Ütü perdelerinizi sarartır ve inceltir. Perdelere çamaşır suyu ve ağartıcılar kesinlikle koymayın. Perde sürekli modası değişen ev aksesuarıdır. Çok pahalı perde tercih etmeyin. Kornişlerinizi silip tozunu alıp perdelerinizi öyle takın. Eğer eviniz eskiyse perdeleriniz yeniyse perde kornişlerini de değiştirin. Çok ağır perdeler kornişlerinizi kırar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu