Sağlık

Papatya Yağının Kullanım Alanları

Papatya yağının mucizevi faydalarını Papatya Yağının Faydaları yazımızda ayrıntılı olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise papatya yağının kullanım alanlarını, alırken dikkat etmemiz gerekenleri ve olası yan etkilerini araştırdık. İşte papatya yağı hakkında bilmeniz gerekenler…

Papatya Yağı Nasıl Kullanılır

Artık papatya sağlığının sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğumuza göre, evde nasıl güvenle kullanabiliriz ona bakalım. Topikal olarak dağıtmak veya uygulamak dahil, kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem vardır.

Aromaterapi Uygulamaları

Papatya yağı solumak, anksiyete ve uykuyu teşvik etme dahil olmak üzere çeşitli koşullara yardımcı olabilir. Yağı bir difüzörde veya bir cam sprey şişesinde kullanabilirsiniz.

Difüzyon: Bir difüzör, buharlaştırılmış uçucu yağların kokusunun bir odaya yayılmasını sağlar. Papatya yağı yayarken, difüzörünüzle birlikte verilen özel talimatları izlediğinizden emin olun.

Püskürtün: Bir spreyde papatya yağı kullanmak için, her 250ml suya 10 ila 15 damla papatya yağı ekleyin. Bir cam sprey şişesine ekleyin ve kullanmadan önce iyice çalkalayın. Yağ plastiği zamanla parçalayacağından plastik bir sprey şişesi kullanmayın.

Aromaterapi: Papatya ya da esansiyel bir yağ kullanırken, bulunduğunuz yerin iyi havalandırıldığından emin olun. Hamile veya emziren kadınların, çocukların ve evcil hayvanların esansiyel yağa maruz kalmaması için dikkatli olun.

Topikal Uygulamalar

Papatya yağı da topikal uygulamalarda kullanılabilir. Bu, ağrı ve acılara, sindirim sorunlarına veya endişeye yardımcı olabilir.

Tüm esansiyel yağlar, cilde temas etmeden önce taşıyıcı bir yağda seyreltilmelidir. İşte onu kullanmanın bazı yolları:

Masaj yağı: Papatya yağını masaj yağında kullanmak için önce taşıyıcı yağda sulandırmanız gerekir. Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı gibi çeşitli taşıyıcı yağlar mevcuttur.

Banyo yağı: Papatya yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve ılık banyo suyunuza ekleyin.

Bir losyonda: Vücut losyonuna veya nemlendiriciye 1 veya 2 damla papatya yağı ekleyebilir ve cildinize uygulayabilirsiniz.

Sıkıştırmada: Bir havlu veya bezi ılık suya batırarak, 1 ila 2 damla seyreltilmiş papatya yağı ekleyerek ve sonra sırtınız veya mideniz gibi ağrılı bölgenize uygulayarak sıcak bir sıkıştırma yapın.

Papatya Yağının Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Esansiyel yağlar çok konsantredir ve ehliyetli bir profesyonel gözetiminde olmadığınız sürece yutulmamalıdır. Hatta bazıları zehirlidir. Papatyayı dahili olarak kullanmak istiyorsanız, bunun yerine papatya çayı kullanmayı düşünün.

Kazaları önlemek için, papatya yağını çocukların veya evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde sakladığınızdan emin olun.

Papatya bilmeniz gereken bazı yan etkileri ve ilaç etkileşimleri var.

Cilt tahrişi

Esansiyel yağlar bazı insanlarda cilt tahrişine neden olabilir. Yağa duyarlılığınızdan endişe ediyorsanız, cildinizin diğer bölümlerinde kullanmadan önce dirseğinizin iç kısmında biraz seyreltilmiş papatya yağı test edin.

Herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, yanma veya şişme fark ederseniz, kullanmayı bırakın.

Alerjiler

Bazı insanların papatya yağına alerjisi olabilir. Papatya, bezelye veya kadife çiçeği gibi papatya ile ilişkili bitkilere alerjiniz varsa, bu daha olası olabilir.

Nadir durumlarda, tıbbi bir acil durum olan anafilaksi denilen şiddetli bir alerjik reaksiyon oluşabilir. Dikkat edilmesi gereken işaretler şunlardır:

Nefes almada zorluk

Şişmiş bir boğaz

Öksürük veya hırıltılı

Göğüste sıkılık

Döküntü

Kusma

İshal

İlaç Etkileşimleri

Reçeteli ilaçlar alıyorsanız, papatya yağı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Hamileyken Veya Emzirirken Papatya Yağı Kullanımı

Hamileyseniz veya emziriyorsanız ve papatya yağı kullanmak istiyorsanız, önce yağı kullanmanızın güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Papatya Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Papatya yağı veya diğer esansiyel yağlar için alışveriş yaparken aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Pazarlama hype ve iddialara karşı dikkatli olun. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) esansiyel yağları düzenlemez. Belirli bir durumu tedavi etmek veya iyileştirmek için kullanılabileceğini iddia eden herhangi bir yağa karşı dikkatli olun.

Ürün etiketindeki bitkinin Latince adını kontrol edin. Bu, aradığınız papatya yağı türünü aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Saflık ifadelerine bakın. Yüzde 100 uçucu yağ alıyor olmalısınız. Ürün başka bir şeyle karıştırılmışsa, etikette size bildirmelidir.

Ürünü satın almadan önce koklayın. Papatya yağı gibi kokmuyorsa, satın almayın.

Koyu renkli şişeleri arayın. Işık esansiyel yağlara zarar verebilir, bu nedenle ışığı dışarıda tutan şişeleri arayın.

Not:

Papatya yağı, sindirim sorunlarından yara iyileşmesine kadar çeşitli şartlar için uzun yıllardır kullanılan esansiyel bir yağdır. Ortaya çıkan araştırmalar, depresyon, endişe ve uykuya yardımcı olma yeteneği gibi, diğer potansiyel faydalara ışık tutmaya başlamıştır.

Yağı bir difüzörde kullanarak soluyabilir, cildinize taşıyıcı bir yağ ile uygulayabilir veya banyonuza birkaç damla ekleyebilirsiniz. Herhangi bir uçucu yağda olduğu gibi, tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Tıbbi bir durumu tedavi etmek için daima esansiyel yağları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu