Sağlık

Papatya Çayı Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler Ve Faydaları

İnsanoğlunun bildiği en eski ve çok yönlü şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen kuru papatya çiçeği terpenoidler ve flavonoidler gibi hastalıklarla mücadele eden yüksek antioksidanlar sayesinde sayısız, yaygın sağlık etkisine sahiptir.

Papatya’nın hayati antioksidanları, bitkinin güçlü yağlarında bulunur ve doğal iyileşme özelliklerine ana katkı maddeleridir. Neredeyse bilinen hiçbir olumsuz yan etkisi olmayan etkili bir alternatif ilaç olarak papatya, yaklaşık 5.000 yıldır standart çay, bitki özü ve kozmetik formlarda huzur, canlılık, gençlik ve uzun ömürlülük sağlamak için kullanılmıştır.

Papatya Nedir?

Papatya bitkileri Asteraceae / Compositae familyasının bir üyesidir. Günümüzde tıbbi olarak kullanılan iki papatya türü vardır: Alman papatyası (chamomillarecutita) ve Roma papatyası (chamaemelumnobile). Papatya çayı ve insan tüketimi için dünya çapında satılan bitkisel özler, Matricaria türlerinin kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanmaktadır.

Bir bardak papatya çayı iki kalori, iki miligram sodyum içerir, kolesterol içermez. Ayrıca aşağıdaki birçok farklı sağlık koşullarını iyileştirmek için kullanılır:

 • Endişe Ve Depresyonla Mücadele
 • Doğal Alerji Avcısı
 • Antienflamatuvar
 • Kas Spazmları Tedavisi
 • PMS Doğal İlaç Ve Diğer Menstrüel Bozukluklar
 • Uykusuzluk İlacı
 • Cilt Rahatsızlıkları
 • Ülser
 • Yaralar
 • Gastrointestinal Bozukluklar
 • Doğal Artrit Tedavisi  Ve Romatizmal Ağrı Kesici
 • Hemoroitler

Bir bitki nasıl bu kadar çok şey yapabilir? Papatya faydaları arasında vücudu rahatlatmak için düzinelerce yolla kullanılması, hastalık veya doğum nedeniyle ağrıyı azaltıp azaltmadığı ya da cilt tahrişleriyle mücadele edip endişeyi azaltmaya yardımcı olduğu sayılabilir.

Papatya özünün kullanılabileceği yolların listesi şaşırtıcı bir şekilde uzundur ve bazı popüler tamamen doğal papatya ilaçları şunları içerir:

Uykuya dalmaya yardımcı olmak, böcek ısırıklarını iyileştirmek, cildi nemlendirmek, doğal bir egzama ilacı olarak hareket etmek, diş ağrısı ve iltihabı öldürmek, diş macununa veya gargaraya eklenmesi, karaciğere fayda sağlamak, sindirime yardımcı olmak ve daha fazlasını içerir.

Papatya Tarihi ve İlginç Bilgiler

Papatya bitkisi, Batı Avrupa ve Kuzey Afrika’ya özgüdür, ancak bugünlerde dünyanın dört bir yanında ılıman bölgelerde yetişmektedir. Günümüzde papatya ihracatçısı başlıca Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya, Polonya ve Almanya’dır. Alman papatyası tıbbi kullanım için en yaygın olanıdır ve biyolojik olarak Roma ve İngiliz papatyası türlerinden farklıdır. Avantajları benzer, ancak farklı türlerin biraz farklı lezzetleri var.

Kayıtlar, hem tıbbi hem de kozmetik olarak kullanılan papatya faydalarının en az 2.000 yıldır tanındığını göstermektedir. Almanlar, en az birinci yüzyıldan beri sindirim sorunlarını çözmek için papatya kullandılar ve kayıtlar Mısırlıların tesise taptıklarını ve festivalleri iyileştirici özelliklerine adadıklarını gösteriyor. Mısır soylu kadınlarının, genç kızların ve doğal olarak yavaş yaşlanmak için papatya çiçeğini parçaladıkları ve ciltlerine uyguladıkları biliniyordu.

Papatya ilk olarak 16. yüzyılda satılmak için büyük miktarlarda yetiştirilirdi. Bazı kaynaklar, Romalıların ilk kez papatya yetiştiren ilk insanlar olduğunu gösterirken, bazıları Büyük Britanya’dan gelen botanikçilere ithaf etmiştir. Romalılar, içeceklerin tadını arttırmak, tütsü ayrıca hastalıklarla savaşmak ve uzun ömürlülüğü arttırmak için şifalı olan bu bitkiyi kullandılar. İyileştirme nitelikleri Avrupa’ya yayılmış ve sonunda İngilizler Kuzey Amerika’ya papatya bitkileri getirmiştir.

Avrupa’daki ve Amerika’nın ilk yerleşim bölgelerinde bulunan doktorlar, ilaç çantalarına papatya eklemiştir çünkü ağrı, iltihap, alerji ve sindirim sorunlarını tamamen doğal ve yan etkileri olmadan tedavi eder. Kozmetik sektörü de doğal deodorant, şampuan ve parfüm olarak kullandılar.

Papatya Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Günümüzde papatya yaygın olarak bulunmakta ve genellikle çay, esans, kuru toz veya tentür olarak çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Satın almak istediğiniz tür, onu nasıl kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Kuru toz ve papatya çiçeğinin ekstresi şekli genellikle geleneksel pratisyenler tarafından tavsiye edilir, çünkü bunlar papatya antioksidanlarının en etkili formlarını sağlar. Papatya tozu ile karşılaşırsanız, saf papatya çiçeği yapraklarından (yağların tutulduğu yer) yapılmış, ancak bitkinin sapları veya kökleri gibi dolgu maddelerinden arınmış bir türü arayın.

Dünyanın birçok yerinde, papatya çayı, bitkinin sakinleştirici etkilerinin tadını çıkarmanın en popüler yoludur. Papatya çayı hemen hemen her markette bulunabilir, ancak en fazla faydayı elde etmek için organik, saf çay yaprakları tüketmeye özen gösterin. Papatya yağları suda çok fazla çözünmediğinden, çay, papatya esansiyel yağının, tozlarının veya tentürlerin kullandığı kadar güçlü bir etkiye sahip olmaz, ancak yine de uzun bir günün ardından midenizi yatıştırmanıza yardımcı olabilir.

Papatya esansiyel yağı ayrıca sağlık marketlerinden veya internetten satın alınabilir. Cilt sorunlarını çözmek ve ağrıyı azaltmak için mükemmel bir çözümdür, ayrıca gerginliği azaltmak, rahatlamak ve kolayca uykuya dalmak için aromaterapi tedavisi olarak papatya yakabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu