Eğitim & Kurs

Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim

Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Ortaöğretim çağındaki çocuklar, özellikle beğenilmek istemektedir. Dikkat çekmek ve odak noktasında olmak, sürekli istedikleri bir şey olarak görülmektedir.

Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Bu yaş grubu çocukları, özellikle giyim kuşam konusunda seçici olmaktadır. Özenti fazlalığı ile günü yaşamak isteği, zirveye ulaşmaktadır. Yarını düşünmeyen bu dönem çocukları, akıldan çok duygu ile hareket etmektedir. Bu dönemde yavaş yavaş karşı cinse ilgi duyma da başlamaktadır.

Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim1
Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim1

Bu Dönem Çocuklarının Üzerinde Etkili Olan Şey

Ortaokul eğitim sürecinde çocuk üstünde ne ailesi ne de öğretmeni çok fazla etkili değildir. Bu dönem çocuklarının üstünde etkili olan tek şey, hem sosyal medya hem de arkadaş gurubu olarak belirlenmektedir. Aynı şeyi ailesi söylediğinde kabul etmeyen çocuk, arkadaşları yahut ta sosyal medyadan duyduğunda, savunacak kadar benimseye bilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile arkadaşlık daha da önem kazanmaktadır. Arkadaşlarını anne ve babalarından daha fazla önemseyen ve örnek alan çocuklar, bu dönemde onlarla ortak hareket etmektedir.

Çocukların arkadaş grubu ile ortak hareket ettiği bu süreç, gurup kurallarının sonuna kadar uygulandığı ve uyulduğu bir zaman dilimi olarak da bilinmektedir. Gurup olarak aynı müziği dinleyen çocuklar, birlikte hem aynı sporu yapmakta hem de aynı sanata ilgi duymaktadır. Özellikle kazanılması istenilen alışkanlıkların bu dönem çocuklarına kazandırılması zor olarak görülmektedir. Zira bu yaş gurubu, çok fazla arkadaş çevresinden ve gündeminden etkilenmekte ve onların yaşam tarzını benimsemektedir.

Soyut Düşünceler İçerisinde Boğulan Çocuk

Ortaöğretim çağına gelen çocuklar, bu döneme kadar tamamı ile somut düşünceye sahip bulunmaktadır. Bu dönem itibariyle soyut düşünce içerisinde boğulduğu görülmektedir. Bu yaş gurubunda yer alan çocuklar, artık görmedikleri şeylerin de varlığını idrak edebilmektedir. Özellikle dini konulara karşı hassas oldukları bir dönemden geçmektedir. Soyut kavramlar ve inanma dürtüsü, bu dönemde zirve yapmaktadır.

Ortaokul eğitimi gören çocuğu bulunan anne ve babalar, öğrencilerini daha fazla yakından takip etme zorunluluğu hissetmektedir. Sürekli bir şekilde hem öğretmenleri hem de arkadaşları ile görüşerek onlara rehberlik etmeye çalışmaktadır. Onlara değer verdiğini hissettirmesi, bir ihtiyaç olmaktan çok zorunluluk olarak karşılarında durmaktadır. Arkadaşlık ettiği çocukların yakından takibi, oldukça önem arz etmektedir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu