Gebelik

Normal (Vajinal) Doğum Nedir, Aşamaları Nelerdir?

Normal (Vajinal) Doğum Nedir, Aşamaları Nelerdir? Normal (vajinal) doğum, doğal yolla gerçekleşen doğum işlemi olarak görülmektedir. Hamileliğin 37 ila 42. haftaları arasında gerçekleşmektedir.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir, Aşamaları Nelerdir? Rahimde başlayan şiddetli ve uzun süreli kasılmalarla doğum başlamaktadır. Ikınma hissiyle bebek genellikle baş gelişi ile doğmaktadır. Bu tür doğum işlemleri 3 evreye ayrılmaktadır. Normal doğum evreleri süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle 10 ila 20 saat arasında doğum tamamlanmaktadır. Normal doğumun evreleri, süreleri ve yaşanılan değişimleri detaylı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir, Aşamaları Nelerdir
Normal (Vajinal) Doğum Nedir, Aşamaları Nelerdir

Doğumun 1. Evresi

Doğumun 1. evresi, açılma evresi olarak bilinmektedir. Rahim ağzından açılma başlamaktadır. Anne adayı şiddetli kasılmalar yaşamaktadır. Hamilelik sürecinde yaşadığı kasılmalardan daha sık ve ağrılı geçmektedir. Kasılmalar ortalama 5 – 7 dakika da bir gerçekleştirmektedir. En rahat pozisyonda bile olsanız ara vermeden şiddetlenerek kasılmalar devam etmektedir. Doğumun başladığının habercisi olarak da adlandırılmaktadır. Anne adayları bu süreci kolay atlatabilmesi için paniğe kapılmaması gerekmektedir.

Hafif adımlarla yürüyüş yapmak bazı anne adaylarına iyi gelmektedir. Doğum eğitimlerinde öğretilen rahatlatıcı egzersizleri deneyebilirsiniz. Nefes tekniklerinizi uygulayarak doğumun başlamasına yardımcı olabilirsiniz. Pozisyon değiştirerek en rahat dinlenme şeklini bulabilirsiniz. Bu evrede partnerlerinin yanında olduğunu belirterek sakinleştirebilmektedir.

Doğumun 2. Evresi

Doğumun 2. evresi rahim tam olarak açılmaktadır. Tam açılması ortalama 10 cm ve daha fazla olacak şekildedir. Bu evre içerisinde anne ıkınmaya başlaması gerekmektedir. Bazı anne adaylarında ıkınma hissi rahatsız edici gelebilmektedir. Doğru nefes egzersizleriyle doğumu destekleyebilirsiniz. Rahim kasılmalarıyla bebeğin inişine yardımcı olmaktadır. Bu evrede hangi pozisyonda rahat olacağınızı önceden doktorunuzla karar verebilirsiniz. Çoğunlukla bebeğin baş tarafı olacak şekilde doğum tamamlanmaktadır. Bu sürenin uzaması bebek sağlığını riske sokabilmektedir. Bundan dolayı bebeğin kalp atışları belirli aralıklarla dinlenmektedir.

Doğumun 3. Evresi

Bebeğin doğumundan plasentanın vücuttan çıkan süreç doğumun 3. evresi olarak adlandırılmaktadır. Yeni anne adayları bu evrede rahatlamış durumdadır. Plasenta hamilelik sürecinde bebek ve annenin tüm bağlantılarını sağlamaktadır. Bu evrede plasentanın ayrılma evresidir. Ayrılma belirtileri görüldükten sonra üstten rahime masaj yapılarak çıkarılması sağlanmaktadır. Genellikle anneler bebeklerine odaklandığı için bu evrede neler olduğunu hatırlamayabilmektedir. Plasenta tamamen çıktıktan sonra annenin vajina ve vajina girişi kontrol edilmektedir. Herhangi bir yırtık oluşmuşsa dikiş işlemi başlamıştır. Annenin kanaması kontrol edilmektedir. Bu adımdan sonra doğum tamamlanmıştır.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu