MODA

Moda Akımları ve Modanın Tarihçesi Hakkında Merak Edilenler

Moda Akımları ve Modanın Tarihçesi Hakkında Merak Edilenler! Moda Latince’de modo kelimesinden türetilerek hemen şimdi anlamına gelmektedir. Modanın şah damarı olan İtalya’da moda tanımı gelip geçici hevesler olarak adlandırılmaktadır. İnsanların dikkat çekmek değişiklik ve süslenmek için oluşturduğu yenilikler moda tabirine girmektedir.

Moda Akımları ve Modanın Tarihçesi Hakkında Merak Edilenler! Moda akımları genellikle belirli zamanlarda trend olan herhangi bir parçaya gösterilen aşırı talep denilmektedir. Örneğin belirli bir zamanda ve toplumda popüler olan giyim tarzı herkes tarafından kabul görmektedir. Her zamanın kendine özel bir modası oluşurken insanlara nasıl hitap etmesi gerektiğini öngörmektedir. Moda farklı zamanlarda o dönemin insanlarının ruh hallerine ve yaşam şekillerine göre belirlenmektedir. 1960’lı ve 70’li yıllarda bir devrin kapanışı yeni bir devrin açılışı ile özgürlük yurtta barış ve kardeşlik kavramları ile moda bu durumdan fazlasıyla etkilenmiştir. Özellikle bu dönemde modaya yön veren giyim firmaları çiçekli desenleri ön plana koymaktadır, kıyafetler dar ve kısa renkler ise canlı çok göze gelen parçalar kombinleri oluşturmaktadır.

Moda Akımları ve Modanın Tarihçesi Hakkında Merak Edilenler
Moda Akımları ve Modanın Tarihçesi Hakkında Merak Edilenler

Moda akımlarına zamanlarına göre farklı isimler konulmaktadır. Bunlar retro ,gotik barok en çok duyulanlar arasında bir kaçını inceleyecek olursak; alt başlıklar halinde ;

Retro Akımı

Retro kelime olarak geri ya da geride mânâsına gelen Latince’de Fransızcaya geçen Giyim ve ev dekorasyonları ile nostaljik dönemsel farklılıkları tasarımlarla göstermektedir. Retro kendini geçmişe dönük tarihten ilham alan farklılıklarla yansıtmaktadır. Retro parçaları klasik ve modern yaşamın unsurlarını bir araya getirerek kendi akımını oluşturmaktadır. Örneğin 1950’li yıllarda retro mobilyalar kompozit lamina ve krom bar Malzemeler kullanılmaktadır. 1960’lı yıllarda ise gençlik dayanışması kavramı bu döneme damgasını vurmaktadır. Savaş döneminden çıkan insanlar stilini yansıtırken pantolon ve gömleklerde canlı ve parlak kumaşlara yönelmektedir. Kadınlarda mini etek dar gömlek çiçekli ve büyük çizgilere sahip kıyafetler kendini göstermektedir. Erkekler daha rahat kalıp kıyafetler kullanmıştır.

Gotik Akımı

Gotik kelime bazında incelendiğinde kendine özgün ve özsel anlamına gelen 13. yüzyıl Avrupa’sına yayılan bir sanat akımıdır. Modaya yön veren Gotik dönem eserleri Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya’da görülmektedir. Gotik giyim tarzında siyah dantellerin tüllerin ve derilerin ayrıca kadifeler kombinleri oluşturduğu görülmektedir. Daha çok içine kapanık bir dönemi yansıttığı Gotik tarz Rönesansı başlatan akım olarak da kabul edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu