Sağlık

Migrene Sebep Olan Etkenler Ve Doğal Tedavi Yolları

Özellikle şakak bölgesinde görülen keskin ve zonklayıcı bir ağrı olan migrenden muzdarip birçok kişiden biri misiniz? Migrene sebep olan etkenler, tetikleyen yiyecekler, hamilelerde ve çocuklarda migren tedavisi gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Migren Baş Ağrısına Sebep Olan Nedir?

Migrenlerin spesifik nedeni bilinmemektedir, ancak beyin hücreleri arasında mesaj gönderen kimyasalların bazı nörotransmiterlerinde dalgalanmalar olabilir. Bu değişiklikler bazı insanlara migren baş ağrıları geliştirmesine neden olabilir.

Hangi Etkenler Migreni Tetikler?

Migren tetikleyicileri olarak birçok faktör tanımlanmıştır.

Düzenli adet döngüsü ve bazı oral kontraseptiflerin ( doğum kontrol hapları ) meydana geldiği normal hormon dalgalanmaları

Kırmızı şarap

Bazı peynirler

Füme etlerde kullanılan koruyucu maddeler ( nitratlar )

Monosodyum glutamat

Yapay tatlandırıcılar

Çikolata

Uykusuzluk

Alkollü içecekler

Stres

Parlak ışıklar, yüksek sesler veya güçlü kokular gibi güçlü uyaranlara maruz kalma.

Barometrik basınçtaki değişimlerin migren baş ağrısına yol açtığı belirtildi.

Migren sahibi olan bir birey bu tetikleyicilere maruz kaldığında sorun yaşamaz. Eğer bir kişi hangi spesifik tetikleyicilerin migrene neden olabileceğinden emin değilse, migrene yol açan bu bireysel faktörleri tanımlamak için bir baş ağrısı günlüğü tutmak yararlı olabilir.

Migren Ne Kadar Sürer?

Bir migren baş ağrısı tipik olarak birkaç saat veya birkaç güne kadar sürer.

Migren Baş Ağrıları İçin Tedavi Kılavuzları Nelerdir?

Migren tedavisi, ne sıklıkta gerçekleştiğine, tetikleyicilerin ve saldırıların önlenmesi için öngörülen ilacın türüne, ağrı kesilmesine ve ne kadar sürdüklerine bağlıdır.

Doğal İlaçlar Ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri Migreni Rahatlatır Mı?

Migren hastaları, baş ağrısı sıklığı ve şiddetini yönetmede önemli bir rol oynayabilir.

Ağrı seviyelerini, tetikleyicileri ve semptomları izlemek için migrenlerin ne zaman baş ağrısı günlüğü veya tomruk kullanarak ortaya çıktığını takip edin. Bu, bir migrenden önce gelen görüntülerin tanımlanmasına ve ayrıca baş ağrısının gelişmesine katkıda bulunan faktörlerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu katkıda bulunan faktörler bilindikten sonra, yaşam tarzı değişiklikleri, etkilerini azaltabilir. Bu değişiklikler şunları içerebilir:

Yemek yemek ve uyumak için düzenli bir program sürdürün

Migren yaratabilecek yiyeceklerden kaçının

Susuzlaştırma, bazı insanlar için migren tetikleyicisi olarak tanımlandığından iyi hidrate olun

Düzenli egzersiz yapın

Gevşeme stratejileri ve meditasyon aynı zamanda migrenleri önlemek ve ciddiyetlerini azaltmak için etkili stratejiler olarak kabul edilmiştir.

Egzersiz Ve Migren

Bazı insanlar kas gevşemesini teşvik eden egzersizlerin migren ağrısını yönetmede yardımcı olabileceğini düşünüyor. Gevşemeyi teşvik etmeye yardımcı olabilecek zihin-beden egzersizlerine örnekler:

Meditasyon

Progresif kas gevşemesi

Rehberli görüntüler

Yoga

Beslenme ve Migren

Migren hastaları için semptomları hafifletecek özel bir beslenme şekli yoktur. Bununla birlikte, bazı yiyecekler hassas insanlarda migren için tetikleyici olabilir.

Migreninizin belirli tetikleyicilerini anlamak ve onlardan kaçınmak, bazı kişilerin saldırı sıklığını azaltmasına yardımcı olabilir.

Hamilelik Sırasında Migren Tedavisi Nedir?

Birçok kadın hamilelik sırasında baş ağrılarının stabilize olduğunu hatta düzeldiğini tespit eder. Bu hamilelik sırasında ortaya çıkan daha tutarlı hormon düzeyleri ile ilişkili olabilir. Doğum kusurları riskini azaltmak için, migren önlemek için kullanılan bazı ilaçların hamilelikten önce kesilmesi gerekebilir.

Hamilelikte migren tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili sınırlı sayıda çalışma vardır. Asetaminofen, önerilen dozlarda kullanıldığında nispeten güvenlidir. Bir sen ise hamile ve sık baş ağrıları yaşıyorsanız, doktorunuza veya diğer bir doktora sağlanabilir bazı tedavi seçeneği vardır. Triptanlar dahil olmak üzere birçok migren ilacı hamilelikte iyi çalışılmamıştır, bu nedenle hastanın olası yararları, reçete edilmeden önce fetüsün risklerine karşı tartışılmalıdır.

Çocuklarda Migren Tedavisi Nedir?

Çocuklarda migren oluşabilir. Tedavi erişkinlerde migren tedavisine benzer, ancak hastaların daha küçük olması nedeniyle ilaç dozajlarının ayarlanması gerekebilir.

Asetaminofen ve ibuprofen, akut baş ağrılarının kontrolünde genellikle oldukça etkilidir.

Daha şiddetli veya refrakter baş ağrıları için, triptanların bir kısmının faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Baş ağrısı sık sık görülürse, önlenmesi için günlük ilaç gerekebilir.

Diyet, düzenli uyku düzenleri, rutin egzersiz ve biofeedback, çocuklarda migren sıklığını ve şiddetini azaltmada potansiyel olarak faydalıdır.

Baş ağrısı günlüğü kullanımıyla tetikleyicilerin tanımlanması ve önlenmesi yararlı bir araçtır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu