Sağlık

Migren Nedir, Migren Çeşitleri Nelerdir?

Her ne kadar şiddetli baş ağrılarını tanımlamak için “migren” terimi sıklıkla kullanılsa da, migren baş ağrısı beyin içinde meydana gelen spesifik fizyolojik değişikliklerin sonucudur ve karakteristik ağrıya ve bir migrenin semptomlarına yol açar.

Migrenler genellikle sese, ışığa ve kokulara duyarlılık ile ilişkilendirilir. Buna mide bulantısı veya kusma eşlik edebilir. Bu tip baş ağrısı genellikle başın sadece bir tarafını içerir, ancak bazı durumlarda hastalar iki taraflı veya her iki tarafta da ağrı çekebilir. Ağrı genellikle zonklama veya çarpma olarak tanımlanır ve fiziksel eforla daha da kötüleşebilir.

Tüm baş ağrıları migreni temsil etmez ve migren ciddi, zayıflatıcı baş ağrısına neden olabilecek tek durum değildir. Örneğin, küme baş ağrıları, başın bir tarafını tekrarlayan bir şekilde etkileyen çok şiddetli baş ağrılarıdır (zamanla “küme” de meydana gelir). Ağrı bazen “sondaj” olarak tanımlanır ve bazı durumlarda migren ağrısından daha kötü olabilir. Küme baş ağrıları migrenden daha az yaygındır.

Gerilim baş ağrıları, baş ağrısının daha yaygın bir nedenidir. Bunlar, kafa derisi, yüz ve boyun kaslarının kasılması nedeniyle oluşur.

Migren baş ağrısı, beyindeki spesifik değişikliklerin bir sonucudur. Genellikle ışığa, sese veya kokuya duyarlılık eşliğinde şiddetli baş ağrısı eşlik eder.

Yaygın migren belirtileri aşağıdakileri içerir:

Göz ağrısı

Işık veya sese duyarlılık

Mide bulantısı

Kusma

Şiddetli ağrı, genellikle bazı kişilerin “çarpma” olarak nitelendirdiği kafanın bir tarafında görülür.

Migren türleri şunlardır:

Klasik migren (auralı migren), baş ağrısından önce aura ile ortaya çıkar ve yaygın migrenden daha şiddetlidir.

Sessiz veya asepatik bir migren, baş ağrısı olmayan, ancak aura ve diğer migren yönleri olan bir migrendir.

Bir hemiplejik migrenin taklit belirtileri olabilir felç gibi, zayıf vücudun bir tarafında, duyu kaybı, ya da duygu ‘iğnelenme.’

Bir retinal migren, bir gözde geçici görme kaybına neden olur; bu, birkaç aydan aylara kadar sürebilir, ancak genellikle geri dönüşümlüdür. Bu genellikle daha ciddi bir tıbbi problemin işaretidir ve hastalar tıbbi bakım almalıdır.

Kronik bir migren, ayda 15 günden fazla süren migren baş ağrısıdır.

Status migrainosus, 72 saatten fazla süren sürekli bir migren atağıdır.

Diğer baş ağrısı tipleri de şiddetli ağrıya neden olabilir ve tüm baş ağrıları migren değildir. Örneğin, bazı kişiler küme baş ağrısı ağrılarını yaşadıkları en kötü ağrı olarak tanımlar. Sinüs baş ağrıları da ağrı ve iltihaplara neden olabilir.

Migren nedenleri bilinmemektedir. Beyindeki nörotransmitter seviyelerindeki değişikliklerin bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Tipik klinik belirti ve semptomların varlığı migren teşhisine yardımcı olur.

Migren, birçok faktör tarafından tetiklenebilir, örneğin:

Hormonal değişiklikler

Stres

Gürültülü sesler gibi güçlü uyarıcılar

Bazı yiyecekler

Migren tedavisi genellikle reçetesiz satılan (OTC) veya reçeteli ilaçlarla yapılır.

Migren ağrısını hafifletmek için kullanılan reçeteli ilaçlar, örneğin triptanları (bir ilaç sınıfı) içerir:

Sağlıklı bir beslenme programı izlemek ve egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri, atakların sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Migrenlerinizi tetikleyen yiyeceklerden kaçının. Bu aynı zamanda saldırı sıklığını azaltabilir.

Bazı egzersizler, örneğin yoga gibi egzersizler kas gevşemesini teşvik etmesiyle şiddetli ağrıların tedavisine yardımcı olduğu görebilir.

Migren hastalarının çoğu, genellikle ilaçlarını ve yaşam tarzı değişikliklerini bir arada kullanarak durumlarını yönetebilir.

Bazı kişilerin baş ağrısı sıklığını azaltmak için reçeteli ilaçlara ihtiyacı olabilir.

İnsanların % 25’i kadarı hayatlarının bir noktasında migren yaşayacaktır. Çoğu kadının ergenlikten sonra, migren ağrısı yaşadığı tahmin edilmektedir. Bunun sebebinin genetik bir yatkınlık olduğu tahmin edilmektedir. Çünkü migren ağrısı yaşayan hastalarda ailede güçlü bir migren hikayesi vardır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu