Yaşam

Menopoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Menopoz, kadınlarda 12 ay boyunca adet dönemlerinin olmaması olarak tanımlanır. Bir kadının hayatında, yumurtalıkların işlevinin sona erdiği zamandır.

Menopoz süreci, aşamalı bir işlemdir. Bu perimenopozal geçiş dönemi, her kadın için farklı bir deneyimdir.

Ortalama menopoz yaşı 51’dir, ancak menopoz 30’lu yaşlarda veya 60’lı yaşlarda da gerçekleşebilir. Bir kadının menopoz geçireceği zamanı tahmin edecek güvenilir bir laboratuvar testi yoktur.

Bir kadının adet dönemleri geçirmeye başladığı yaş, menopoz başlangıç ​​yaşı ile ilişkili değildir.

Menopoz belirtileri anormal vajinal kanama, sıcak basmalar, vajinal ve idrar belirtileri ve ruh hali değişikliklerini içerebilir.

Menopozdan sonra kadınların gelişebileceği komplikasyonlar osteoporoz ve kalp hastalığını içerir.

Menopoz tedavileri her kadın için özelleştirilmiştir.

Tedaviler rahatsız edici veya rahatsız edici semptomları hafifletmeye yöneliktir.

Menopoz nedir?

Menopoz, kadınlarda 12 ay boyunca adet dönemlerinin olmaması durumu olarak tanımlanır. Menopozal geçiş, değişen adet döngüsü uzunluğu ile başlar ve son adet dönemi ile sona erer. Perimenopoz bazen kullanılan bir terimdir ve “menopozun etrafındaki zaman” anlamına gelir. Genellikle menopozal geçiş dönemini ifade etmek için kullanılır. Resmen tıbbi bir terim değildir, ancak bazen menopoz geçişinin bazı yönlerini açıklamak için kullanılır. “Postmenopozal”, menopozun meydana gelmesinden sonraki zamana atıfta bulunmak için sıfat olarak kullanılan bir terimdir. Örneğin, doktorlar “menopoz sonrası kadınlarda” ortaya çıkan bir durumdan bahsedebilir. Bu zaten menopoza girmiş olan kadınları ifade eder.

Menopoz, bir kadının hayatında, yumurtalıkların fonksiyonu durduğunda geçen zamandır. Sonuç olarak, artık hamile kalamaz. Yumurtalık (dişi gonad), kadınlarda bir çift üreme bezlerinden biridir. Uterusun her iki tarafında birer adet leğen kemiğinde bulunurlar. Her yumurtalık bir badem büyüklüğü ve şekli ile ilgilidir. Yumurtalıklar, yumurta ve östrojen gibi kadın hormonları üretir. Her ay adet döngüsü sırasında, bir yumurtalıktan bir yumurta salınır. Yumurta, yumurtalıktan bir Fallop tüpü yoluyla uterusa doğru ilerler.

Yumurtalıklar, göğüsler, vücut şekli ve vücut tüyleri gibi kadın vücut özelliklerinin gelişimini kontrol eden kadın hormonlarının ana kaynağıdır. Hormonlar ayrıca adet döngüsünü ve hamileliği düzenler. Östrojenler ayrıca kemiği korur. Bu nedenle, bir kadın yaşamında, yumurtalıkları yeterli östrojen üretmediğinde ileride osteoporoz (kemik incelmesi) geliştirebilir.

Bir Kadın Hangi Yaşta Menopoza Girer?

Menopozun yaş ortalaması 51’dir. Bununla birlikte, bireysel olarak bir kadının ne zaman menopoza gireceğini veya menopozu düşündüren semptomlar görmeye başladığını tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bir kadının adet dönemleri geçirmeye başladığı yaş, aynı zamanda menopoz başlangıcı yaşıyla da ilişkili değildir. Çoğu kadın 45-55 yaş arası menopoza girer, ancak menopoz 30’lu veya 40’lı yaşlarda gerçekleşebilir veya bir kadın 60’lı yaşına gelinceye kadar ortaya çıkmayabilir. Kaba bir “temel kural” olarak kadınlar, annelerine benzer bir yaşta menopoza girme eğilimindedir.

Adet döngüsündeki düzensizlikler gibi menopoz geçişi ile ilgili semptomlar ve belirtiler, son adet döneminden 10 yıl öncesine kadar başlayabilir.

Menopoz Ne Kadar Sürer?

Menopoz bir süreç değil, zaman içindeki tek bir noktadır; Bir kadının son döneminin bittiği zaman noktasıdır. Tabii ki, bir kadın ardışık 12 ay olana kadar menopoz noktasının ne zaman gerçekleştiğini bilemez. Diğer yandan menopoz semptomları, asıl menopozun ortaya çıkmasından yıllar önce başlayabilir ve sonrasında da birkaç yıl devam edebilir.

Her kadının deneyiminin çok bireysel olduğunu hatırlamak önemlidir. Bazı kadınlar az sayıda menopoz semptomu yaşayabilir veya fiziksel ve psikolojik semptomlar yaşayabilir. Semptomların kapsamı ve ciddiyeti kadınlar arasında önemli ölçüde değişmektedir. Bazı kadınlar için semptomların uzun bir süre boyunca gelip gidebileceğini hatırlamak da önemlidir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu