Yaşam

Menopoz Belirtileri Ve Erken Menopoz Sebepleri Nelerdir?

Menopoz tıpkı bebeklik, ergenlik, yetişkinlik gibi kadınlarda hayatın doğal bir dönemidir. Menopoz döneminde yumurtalıklardaki (overler) folikül miktarı azalır ve buna bağlı olarak östrojen üretimi azalır. Zamanla östrojen üretimi kesilir ve yumurtalıklar küçülür. Buna bağlı olarak adet döngüsü kesilir ve doğum yeteneği kaybolur.

Peki tüm bunlar olurken vücut nasıl tepkiler verir? Menopoz belirtileri nelerdir? Erken menopoz sebepleri nelerdir?

Menopoz Belirtileri

Düzensiz Vajinal Kanama

Düzensiz vajinal kanama, kadın menopoza girerken ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar menopoza girmeden önceki zamanlarda anormal kanama konusunda asgari problemlere sahipken, diğerlerinde öngörülemeyen, aşırı kanama vardır. Adet dönemleri (adetler) daha sık meydana gelebilir (bu, sürenin kısalması anlamına gelir) veya durmadan önce daha (döngü uzunluğunu kısaltır) artabilir. Perimenopozda “normal” bir kanama modeli yoktur ve desenler kadından kadına değişir. Perimenopozda birkaç ay geçtikten sonra adet dönemlerini bir süre geçirmeleri sık görülür. Ayrıca bir kadının menopoz geçişini tamamlaması için belirli bir süre yoktur. Bir kadın menopoza girmeden önce yıllarca düzensiz dönemler geçirebilir.

Perimenopoz başlayacak menstrüel anormallikler de bir azalma ile ilişkilidir doğurganlık, yumurtlama düzensiz hale gelmiştir. Bununla birlikte, perimenopozal olan kadınlar, doğru menopoza girinceye kadar (bir yıl boyunca sürelerin olmaması) hala hamile kalabilir ve hamile kalmak istemiyorlarsa korunma yolları kullanmaları gerekir.

Sıcak Basmaları

Menopoza girmiş kadınlar arasında sıcak basmaları yaygındır. Sıcak, vücuda yayılan ve genellikle kafa ve göğüste en belirgin olan sıcaklık hissidir. Sıcak bazen sadece sıcak basması ile ilişkilidir ve bazen terleme ile takip edilir. Sıcak flaşlar genellikle 30 saniye ile birkaç dakika arasında sürer. Sıcak basmaların kesin nedeni tam olarak anlaşılmamasına rağmen, sıcak basmaların muhtemelen östrojen seviyelerinin düşmesi sonucu ortaya çıkan hormonal ve biyokimyasal dalgalanmaların bir kombinasyonu olması muhtemeldir.

Sıcak basmalarının ne zaman başlayacağını ve ne kadar süreceklerini tahmin etmek için şu anda bir yöntem yoktur. Sıcak basmalar, kırk yaşlarında düzenli olarak menstrüasyon yapan kadınların % 40’ında görülür, bu nedenle menopoz karakteristiğindeki menstrüel düzensizlikler başlamadan önce başlayabilir. Beş yıl sonra kadınların yaklaşık % 80’inde sıcak basması bitecektir. Bazen (kadınların yaklaşık% 10’unda), sıcak basmalar 10 yıl kadar sürebilir. Sıcak basmaların ne zaman sona ereceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur, ancak zamanla sıklığı azalır.

Bazen sıcak basmalara gece terlemeleri eşlik eder. Bu uyanmaya neden olup ve tekrar uykuya dalmayı zorlaştırabilir, bu da gündüz yorgunluğunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Vajinal Semptomlar

Vajinal semptomlar, vajinayı kaplayan dokuların östrojen seviyeleri düştükçe daha ince, daha kuru ve daha az elastik hale gelmesi nedeniyle oluşur. Belirtileri vajinal kuruluk, kaşıntı veya tahriş ve / veya cinsel ilişkide ağrı (disparoni) içerebilir. Vajinal değişiklikler aynı zamanda vajinal enfeksiyon riskinde artışa neden olur.

Üriner Semptomlar

Üretranın astarı (mesaneden idrarın vücudun dışında boşaltılması için giden nakil tüpü) de vajinanın dokularına benzer değişikliklere uğrar ve azalan östrojen seviyeleri ile daha kuru, daha ince ve daha az elastik hale gelir. Bu, idrar yolu enfeksiyonu riskinin artmasına, daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmeye veya idrar sızıntısına ( idrar tutamama ) neden olabilir. İdrar tutamama, ani idrar kaçırmalara sebep olabilir veya öksürük, gülme, ya da ağır nesnelerin kaldırılması sırasında gerçekleşebilir.

Duygusal Ve Bilişsel Belirtiler

Perimenopozda kadınlar sıklıkla yorgunluk, hafıza sorunları, sinirlilik ve ruh halindeki hızlı değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli düşünce (bilişsel) ve / veya duygusal semptomları rapor eder. Hangi davranış semptomlarının doğrudan menopozun hormonal değişikliklerine bağlı olduğunu belirlemek zordur. Bu alanda araştırma yapmak birçok nedenden dolayı zor olmuştur.

Duygusal ve bilişsel belirtiler o kadar yaygındır ki, belirli bir kadında menopoza bağlı olup olmadıklarını bilmek bazen zordur. Perimenopoz sırasında oluşabilecek gece terlemeleri, ruh hali ve bilişsel performans üzerinde etkili olabilecek yorgunluk ve halsizlik hissine de katkıda bulunabilir. Son olarak, birçok kadın, perimenopoz sırasında veya aynı zamanda duygusal semptomlara neden olabilecek stresli yaşam olayları gibi menopoz sonrası başka yaşam değişiklikleri de yaşayabilir.

Diğer Fiziksel Değişiklikler

Birçok kadın menopozla birlikte bir miktar kilo artışı olduğunu bildirmiştir. Vücut yağının dağılımı değişebilir, vücut yağı bel ve karın bölgesinde kalça ve uyluk bölgelerine göre daha fazla depolanır. Cilt dokusunda, kırışıklıklar da dahil olmak üzere değişiklikler, bu durumdan etkilenenlerde yetişkin sivilcelerinin kötüleşmesi ile birlikte gelişebilir. Vücudun küçük seviyelerde erkek testosteron hormonu üretmeye devam etmesi nedeniyle, bazı kadınlarda çene, üst dudak, göğüs veya karın üzerinde biraz tüylenme görülebilir.

Hangi Koşullar Erken Menopoza Sebep Olur?

Bazı tıbbi ve cerrahi koşullar menopozun zamanlamasını etkileyebilir.

Yumurtalıkların Cerrahi Olarak Çıkarılması

Yumurtlayan bir kadında yumurtalıkların ( ooforektomi ) cerrahi olarak çıkarılması, acil bir menopoza, bazen cerrahi bir menopoza veya uyarılmış menopoza neden olur. Bu durumda perimenopoz yoktur ve ameliyattan sonra bir kadın genellikle menopozun belirti ve semptomlarını yaşar. Cerrahi menopoz vakalarında, kadınlar sıklıkla menopoz semptomlarının aniden başlamasının özellikle ciddi semptomlara yol açtığını rapor eder, ancak bu her zaman böyle değildir.

Yumurtalıklar sıklıkla rahim ( histerektomi ) çıkarılmasıyla birlikte alınmaktadır. Menopoza henüz ulaşmamış bir kadında her iki yumurtalık çıkarılmadan bir histerektomi yapılırsa, kalan yumurtalık veya yumurtalıklar hala normal hormon üretimini yapabilir. Bir kadın uterus bir histerektomi ile alındıktan sonra adet göremezken, yumurtalıkların kendisi menopozun doğal olarak meydana geldiği normal zamana kadar hormon üretmeye devam edebilir. Bu zamanda, bir kadın, sıcak basmalar ve ruh hali dalgalanmaları gibi diğer menopoz semptomlarını yaşayabilir. Bu belirtiler daha sonra adet kanamasının durması ile ilişkilendirilmez. Başka bir olasılık ise erken over yetmezliğihisterektomi sonrası 1-2 yıl gibi erken bir sürede, menopozun beklenen süresinden daha erken gerçekleşecektir. Bu olursa, bir kadın menopoz semptomları yaşayabilir veya görmeyebilir.

Kanser Kemoterapisi Ve Radyasyon Terapisi

Kanserin türüne, yerine ve tedavisine bağlı olarak, bu tip kanser tedavisi ( kemoterapi ve / veya radyasyon tedavisi ), yumurtlayan bir kadına verildiğinde menopoza neden olabilir. Bu durumda menopoz belirtileri kanser tedavisi sırasında başlayabilir veya tedaviyi takip eden aylarda gelişebilir.

Erken Yumurtalık Yetmezliği

Erken over yetmezliği, menopozun 40 yaşından önce meydana gelmesi olarak tanımlanır. Bu durum tüm kadınların yaklaşık %1’inde görülür. Erken over yetmezliğinin nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ancak otoimmün hastalıklar veya kalıtsal (genetik) faktörlerle ilgili olabilir.

Menopoz Hangi Testler ile Teşhis Edilir?

Hormon seviyeleri, bireysel olarak bir kadında çok fazla dalgalanabileceğinden, bir günden bir sonraki güne bile, hormon seviyeleri menopoz teşhisi için güvenilir bir yöntem değildir. Bir kadının menopoz geçişinden ne zaman geçtiğini güvenilir bir şekilde öngören tek bir kan testi yoktur, bu nedenle kan testinin menopozu teşhis etmede kanıtlanmış bir rolü yoktur. Menopozu teşhis etmenin tek yolu, beklenen yaş aralığında bir kadında 12 ay boyunca adet dönemlerinin olmadığını gözlemlemektir.

Menopoz İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Menopozun kendisi yaşamın normal bir parçasıdır ve tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Bununla birlikte, bunlar ciddi veya aşırı rahatsız edici hale gelirse ilişkili semptomların tedavisi mümkündür.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu